A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Kommunikációs KRESZ

Kommunikációs illemszabályok vajon ugyanazok érvényesek ma, mint pár évvel ezelőtt? Begyűrűztek az új technológiák, az okostelefonok uralják a kommunikációnk egy részét. Mennyire szóltak bele a kütyük az életünkbe, a társadalmi etikettbe? Milyen szabályok érvényesek a ma emberére? Beszélhetünk már netikettről és mobil-etikettről? Hogyan kommunikálunk, vagyis hogyan kellene egymással megfelelő módon interakcióba lépni? Melyek az új szabályok? Mai vendégeink Görög Ibolya, Al Ghaoui Hesna és Földes Eszter. Mai adásunk férfi vendége hadilábon áll a nevek megjegyzésével, erre egy igazán frappáns megoldást talált.

Sokunknak volt illemszabály könyve, olvasgattuk és tanítgattak minket arra, hogy mikor mit illik, mi a helyes, mi az elvárt viselkedési forma. De vajon mennyit változott ez az évek során? Vannak új szabályok? Esetleg valamelyik felülírta a régit? Hogyan kommunikálunk ebben a pörgő világban, amiben hol telefonon, hol táblagépen és néha-néha szemtől szembe beszélgetünk. Félretéve az iróniát, azt le kell szögeznünk, hogy valami megváltozott. Az írott és a beszélt nyelv platformjai kibővültek.

e-Etikett

2010-ben, egy kerekasztal beszélgetés során, hazai szakértők körbejárták az e-etikett szabályait. Az e-etikettbe beletartozik az internethasználat, mobil, az e-mailezés és a közösségi média platformjain keresztül folyó kommunikáció. Négy évvel ezelőtt összegyűjtötték az elektronikus kommunikáció alapszabályait, melyből a fontosabbakat emelnénk ki:

  • Az internethasználat a demokrácia része, és ez utóbbi felelősséggel jár.
  • A wifi jelszóval való levédése fontos, ha még sincs levédve a másé, nem illik rácsatlakozni.
  • A felhasználónév kiválasztása megfontolás kérdése, ugyanis ez mindenhol megjelenik.
  • A telefont a tárgyalások során illik lehalkítani. Az automatikus sms küldési funkció ebben az esetben hasznos lehet.
  • A mobilhasználat során ne felejtsük el, hogy gyermekeinknek is egyfajta mintát mutatunk.
  • A stílus tükrözi az ember személyét, és ez igaz az sms formátumra is!
  • Ha nem kapsz visszahívást, az ne sértésként kezeld!
  • Ha sokáig nem tudunk e-mailt olvasni, nem árt beállítani itt is az automatikus üzenetküldést.
  • Az e-mailed tárgymezőjét mindig töltsd ki!
  • Ha CC címzettként vagy rajta a levelezésen, azaz egy levélről másolatot kapsz, akkor csak indokolt esetben érdemes beleszólni a levelezésbe. Ugyanis a CC-nek csupán tájékoztató és kontroll funkciója van.
  • Virtuális térben „ne szemetelj”!
  • A közösségi média egyfajta arculatfestés. Tudatában kell lennünk annak, hogy itt bárki megtalálható, ennek fényében közöljünk tartalmakat.
  • Úgy, ahogy felelős vagy azért, amit magadról írsz, úgy azért is, amit másokról tudsz!

Ha belegondolunk abba, hogy az írás mennyire előtérbe helyeződött, rendelkezésünkre állnak olyan rendszerek és applikációk, ahol mindenkit ingyen, a nap bármelyik pontjában el tudunk érni. Viszont a fogalmazáskészségünk, a különböző rövidítéseknek köszönhetően csökkenő tendenciát mutat. Az okostelefonok által kínált lehetőségek kirekesztenek a való világból és áthelyeznek minket a tudomásunk nélkül a digitális világba. Amikor a telefont bűvöljük, meg kellene gondolnunk, hogy tényleg az a legfontosabb, hogy éppen mit posztolnak vagy válaszoljak egy nem túl fontos üzenetre, vagy az hogy a velem szemben ülő lány/férfi/partner/társ kapja meg a figyelmem. Ha racionálisan meggondoljuk, egy társalgás során nincs annál fontosabb, mint a jelenlévőkkel kommunikálni. Őszintén bevallhatjuk magunknak, hogy amit éppen online úton kapunk meg, azok legtöbbször lényegtelen, aprócska üzenetek. A technikai vívmányok egyik oldalról megkönnyítik a hétköznapjainkat, más oldalról megnehezítik. Sokkal kevésbé vagyunk megfontoltak, nem gondolunk át egy-egy üzenetet, mert ezek könnyen megírhatóak, módosíthatóak, törölhetőek. Nehéz, de meg kell tanulnunk kezelni ezt az olykor könnyűnek tűnő helyzetet és meg kell tanulnunk lavírozni az új "e-világ" illemszabályai között!

Kapcsolódó cikkek:

Netikett

Ma már, amikor egy valamirevaló fogkefét sem adnak el internetkapcsolat nélkül, nem árt, ha...

Tovább olvasom