A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Klimax, az örök mumus

Klimax - a szó, amelytől minden nő retteg. Ki így, ki úgy harcol ellene, ám mindenkit megvisel, hogy elszállt felette is az idő. Amikor megváltozik a női szervezet hormonális egyensúlya, a legfurcsább tünetek jelentkezhetnek. Lelkileg pedig kiborító is lehet, hogy életünk egy csodás korszaka lezárul. Pedig a női változókor is az élet természetes velejárója. Ne szégyelljük hát, beszélgessünk róla! Vendégünk lesz: Gór Nagy Mária, Kriston Andrea és Igó Éva. Meglepetés férfi vendégünk azt tanácsolja, hogy ne féljünk szakembertől segítséget kérni.

A klimax a mai napig tabu témának számít,melyről mi nők, nehezen tudunk beszélni. Sose feledjük: klimax ide, klimax oda, egy nő mindig nő marad! Bízunk benne, hogy az erről folyó diskurzussal nagyon sok nőnek segítünk. Reméljük, hogy csökken a szégyellnivaló és sokkal hamarabb és jobban fel tudjunk venni a harcot a változókor nehézségeivel. Vendégeink őszintén mesélnek erről, ellátva csupa jó tanáccsal!

Igó Éva, Jászai Mari-díjas színésznő a klimax ideje alatt nagyon vékony testalkatú volt és nagyon sok kellemetlen érzéssel küzdött. Orvosa tanácsára felszedett pár kilót, onnantól kezdve eltűnt minden tünete. Éva tanácsa az, hogy fogadjuk el, hogy valaminek vége van. Tudnunk kell szeretni magunkat, ebben a teljesen más állapotban is.

Dr. Bálint Sándor, szülész-nőgyógyász, pszichoterapeuta. Neki, mint szakembernek sem mondják el a nők a problémát, meg kell megkérdeznie. Mindenkit fel kellene készíteni a változásra azért, hogy megfelelően tudják kezelni. A tünetek megosztása egyfajta segítséget jelent az orvosnak. Például a betegségekkel való küzdelmet a férfiak elfogadják, tudnak róla beszélni és humorral kezelik a nehézségeket. Sándor szerint ne féljünk ebben a témában is segítséget kérni!

Most őszintén..

A klimax időszakán a nők harmada minden probléma nélkül átjut, a másik harmada kisebb problémákkal küzd meg és az utolsó harmadnál súlyosabb betegségek is jelentkezhetnek. Általában 45-50 éves kor körül következik be. A túlsúllyal rendelkező nők esetében később jön el a menopauza ideje, mint a vékonyabb hölgyeknél. A dohányzó nőknél is hamarabb köszön be ez az időszak. Különböző külső változások is bekövetkezhetnek, mint például: gyakori a hajhullás, a szőrnövekedés, a haj eltöredezhet, a bőr kiszáradhat, ráncok keletkeznek; eseti elhízás, magas vérnyomás és cukorbetegség is jelentkezhet. Fizikai tünetei a következőek: a jól ismert hőhullám, kipirulás, izzadás, fejfájás. Ezek a problémák 1-2 év után megszűnnek. Azonban vannak lelki tünetei is, amelytől nagyon sok nő szenved: hangulatunk megváltozhat, labilisabbá, érzékenyebbé válunk, nehezebben tudunk koncentrálni, nem tudunk jól aludni és önértékelési problémák is felléphetnek.

Már fiatalkorban is megállapítható a klimax várható ideje?

A családalapítás tervezése korban kitolódott. Amire minden körülmény megteremtődik, meglesz az áhított ideális környezet, addigra csökken a nők fogantatási esélye. Egyre elterjedtebb lett a fogamzásgátló szedése, ezáltal van, hogy annak abbahagyása után derül ki a nő számára, hogy a klimax időszakába lépett. Azonban a vérteszt segítségével előrejelezhető, hogy mikorra várható ez az időszak. A családtervezés során ennek hasznossága nő. Hihetetlen a tudomány.. A módszer tévedési esélye kicsi. De a kutatások még folyamatban vannak. 

Kapcsolódó cikkek: