A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Kire ütött ez a gyerek ?

A gyerekneveléshez mindenki ért, pláne, akinek gyereke van. Benjamin Spock gyerekneveléssel foglalkozó könyvei klasszikusnak számítanak. Azt vallotta, hogy 'Senki sem érthet jobban a gyerekedhez, mint te magad'. A nevelés mindig kétoldalú folyamat és fontos, hogy a lelkiismeretünk nyugodt legyen. Az eredmény legtöbbször csak évek múlva derül ki. Erről az örömteli, ámde nem könnyű feladatról beszélgetünk Hűvösvölgyi Ildikóval, Kéri Kittyvel, Spilák Klárával és férfi vendégünkkel.

Legféltettebb kincsünk

Titkon vagy bevallottan, mindannyian szeretnénk a legtöbbet kihozni a gyermekünkből, amit csak lehet, hogy amikor felnő, megnyugodva azt érezzük, mindent megtettünk, ami lehetséges volt, és mindent megadtunk, amire képesek voltunk.

De ez sokszor nem is olyan egyszerű, mint hinnénk. Honnan tudjuk egyáltalán, hogy mire van szüksége és valóban azt adjuk-e neki? Honnan tudhatnánk ma, hogy 10 vagy 20 év múlva hogyan változik meg a világ körülöttünk? Mi lesz az akkori értékrend, mire készítsük fel a gyerekünket, milyen világban fog felnőttként élni, és mi fogja jelenteni számára a kapaszkodót, a biztos pontot? Talán könnyebb lehetett szülőnek lenni az elmúlt évszázadokban. Ott voltak a hagyományok, a szokások, amik szerint a gyereket nevelni kellett, és a nagycsalád, amely meghatározta mindezeket. Nem nagyon volt szükség egyéni gondolatokra, vagy érzésekre a gyermeknevelés terén. Mindent úgy csináltunk, mint az elődeink sok száz éven át - és biztonságban voltunk. Ma, amikor nem befolyásolnak minket a hagyományok, sokkal szabadabbak lettünk. Változatosabbak és sokszínűbbek az elveink, egyéni elképzeléseink és módszereink vannak. Attól, hogy végre nem kell követnünk az évszázados hagyományokat, vajon boldogabb és kiegyensúlyozottabb állapot szülőnek lenni?

gyermekneveléshez mindenki ért. Mindenkinek megvannak a maga elképzelései, ötletei, hogyan lehet jól, vagy még jobban csinálni. Mit kell tenni egy gyerekkel, mikor így vagy úgy viselkedik, mit kell neki mondani, és hogyan. Mit mikor kell neki elmondani, és mit kell előle elhallgatnunk. Mi az, ami egy gyerek számára kötelező, lehetséges, vagy tiltott. A gyerekneveléshez értenek a könyvek, tévéműsorok, tudósok és híres emberek, az óvó- és tanítónők, a szomszédaink, de még gyermektelen rokonaink egész sora is kiváló ezen a szakterületen. Valakinek mindig van egy okos ötlete, egy szellemes - és persze kivitelezhetetlen - jó tanácsa. Soha annyi kért, vagy kéretlen gyermeknevelési tanács, praktika, fortély nem röpködött a levegőben a gyerekneveléssel kapcsolatban, mint mostanában. Épp ezért talán soha nem érezhették magukat olyan biztonságban – vagy éppenséggel bizonytalanságban? – a szülők, mint manapság.

Ahány szülő...

A gyermeknevelés kérdése gyakran megosztja az embereket. Vannak, akik a szigorú nevelési elvek követésében hisznek, mások a függetlenség biztosításában. És vannak, akik természetfeletti, misztikus nézetek követését tartják a legjobbnak a kicsik számára. Ahány szülő, annyi nevelési elv létezik, hiszen még ha drasztikus különbség nincs is, valamiben minden szülő eltérő.

Azok az édesanyák, szülők, akik a spirituális szemléletet követik, tudják, gyermekük nem ok nélkül érkezett éppen hozzájuk, nem véletlen a teherbeesés ideje sem, és úgy általában a várandósság idejében és a gyermek születése utáni első hónapokban bekövetkezett események mögött is különleges dolgokat vélnek sejteni. A spirituális elveket követők tisztában vannak azzal, hogy a gyermeknek feladata van. Tükröt tart a szülők elé, tanítja őket, ahogy a szülők is felkészítik a kicsit az életre, és segítik az életfeladatának betöltésében. A kapcsolat egyik alapja, hogy a szülő a gyermekére egyenrangú társként tekint - tehát nem gügyög -, ugyanakkor nem is mini felnőttként kezeli őt. Azzal a tudattal tekint gyermekére, hogy önálló akarattal, döntésekkel rendelkezik, és önálló élete van, amit tiszteletben is tart. Mindez azonban nem keretek nélküli nevelést jelent, pusztán azok felnőttes alkalmazását és betartását. Természetesen a szülők a gyermek különlegességét vele is megosztják, és úgy kommunikálják, hogy minderre büszkének kell lennie, vállalja fel, de kérkedni vele nem szabad. Itt azonban felmerül a kérdés, hogy mindez milyen szituációkba sodorhatja a már közösségbe került apróságot, hiszen köztudott a gyermekek kíméletlensége egymással szemben, legyen szó akármilyen hibáról, tévedésről, képességről vagy tudásról.

... annyiféle család

A gyerekeket sokszor nyomasztja, ha a szülők ismertek és sikeresek. Nagyon sokat segít, ha mindent megbeszélhetnek szüleikkel. Hűvösvölgyi Ildikónak két – ma már felnőtt - lánya van. Kisebb korukban is büszkék voltak színésznő édesanyjukra. A lányok édesapjukhoz is fordulhattak, de volt, amit csak az édesanyjuknak mondtak el. Persze tudták, hogy szüleik megbeszélték egymással. Ildikóék szigorú szülők voltak, tizenegykor haza kellett jönniük a lányoknak akkor is, ha emiatt nemtetszésüket fejezték ki, hiszen a szülők meggyőződése volt, hogy ezzel értéket teremtenek. A klasszikus női-férfi szerepek gyakorlásával Ildikó szintén példát mutatott lányainak, mert tudta, hogy egyszer nekik is ez lesz a dolguk. És nemcsak ebben, hanem a pályán is követik édesanyjukat: Ildikó kisebbik lánya, a huszonnégy éves Zsófi váltotta édesanyját a macskák című musicalben.

Spilák Klára színésznő, szinkronszínésznő, műsorvezető és sajtóreferens. Három gyermeke van, a lánya 17 éves, fiai pedig 11 és 12 évesek. Ő kölcsönözte a hangját a Szex és New York Carrie-jének, Sarah Jessica Parkernek. Klárának élményt jelentett Carrey magyar hangjának lenni. Szerinte a film valóban fontos üzenetet hordoz a nézők számára, annak ellenére, hogy ő a szingli létet egyáltalán nem élvezné: "Kicsit ugyan szélsőségesek a karakterek, de a Szex és New York megmutatja, milyen fontos egy nő életében a szabadság." Klára ugyan elvált a férjétől, de a gyerekeket közösen nevelik.

Kéri Kitty a balatonfüredi Kisfaludy Színház igazgatónője, színésznő. Ő Charlotte magyar hangja a Szex és New York című sorozatban, 2005 óta pedig Angelina Jolie-t is ő szinkronizálja. Kitti világéletében úgy gondolta, hogy a pályája mellett szeretne gyerekeket, férjet, családi boldogságot. Végül meg is adatott neki, amire vágyott: hozzáment Frank Róbert pszichológus és táncművészhez, azóta pedig két gyermeke született - Dani és Flóra már iskolások.

Gaskó Balázs műsorvezető 8 éves kora óta szerepel tévében, rádióban vagy kisebb filmekben. Édesapja szakács, vendéglátós, tőle a megfelelést, a mosolygunk másokra szokását örökölte, édesanyja gyógypedagógus, akitől a segítés, a szolgálat kötelességét tanulta. Balázs gyerekkorában erdész szeretett volna lenni, a tévés szakmához és a nagyvilághoz képest is emberkerülőnek tartja magát. De sem a biológia, sem a földrajz nem ment jól a suliban, ezért le is mondott tervéről. Magyartanárnak készült az érettségi idején, az iskola alatt pedig színészkedett. Első heti rendszerességű műsorvezetése a Kölyökidőben volt, 1989-ben. A még mindig kölyökképű műsorvezető könnyen irányítható, igazi másodhegedűs típus. Két gyermek édesapja, lánya már 18, fia pedig 15 éves. Szülőként aggódik, hogy gyerekei ne olyanok legyenek, mint ő volt gyerekkorában.

A nagy klasszikus

Benjamin Spock gyerekneveléssel foglalkozó könyvei klasszikusnak számítanak. A kalandos életű amerikai orvos a 20. század derekán teljesen új szemléletet hirdetett. Ennek lényege: „Senki sem érthet jobban a gyerekedhez, mint te magad." Csecsemő- és gyermekgondozás című könyvében, - amely egyik napról a másikra világhírt szerzett neki - megfogalmazott gondolatai ma már annyira evidenciának számítanak, hogy nehéz elképzelni, mekkora vihart keltettek és milyen forradalminak számítottak annak idején. Spock doktor ugyanis arról biztosította a doktorok és szaktekintélyek által megfélemlített szülőket, hogy saját gyermekeikhez ők értenek a legjobban. Azt tanácsolta, hogy a síró apróságot vegyék fel és nyugtassák meg, az ölelés és a szeretet csak boldogabbá és nyugodtabbá teszi őket. Hangsúlyozta, hogy minden gyermek külön egyéniség, így nem vonatkozhat általános és merev szabály a fejlődésükre, bizonyos téren előbbre tarthatnak, másutt lemaradhatnak. Nem helyeselte a fegyelmezésen és verésen alapuló, dogmatikus nevelést, de legforradalmibb gondolata az volt, hogy szülőnek lenni öröm, a nevelést élvezni, a gyermeket tisztelni és szeretni kell. A könyv emellett gyakorlati tanácsokat is tartalmazott közérthető és közvetlen stílusban.

Spock hosszú élete során a könyvet 40 nyelvre fordították le, s több mint 50 millió példányban kelt el, ezzel a Biblia után a második legnépszerűbb mű a nem regény jellegű alkotások csoportjában. Nemzedékek nőttek fel tanácsait követve, s még a nyolcvanas években is több mint egymillió darabot adtak el belőle. A szerző maga lepődött meg legjobban a fenomenális sikeren. Egyszer megvallotta, hogy ha azzal bízták volna meg, hogy írja meg a nevelésről szóló legnagyobb hatású könyvet, azt kellett volna felelnie: nem tud eleget.

 

Kapcsolódó cikkek: