A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Kérjük, kapcsolják ki a mobilt, a gyerek mesélne!

Amire a gyereknek leginkább szüksége van: az édesanyja ideje és figyelme. Tipikus utcai jelenet, amikor az édesanya mobilon beszél, vonszolja magával a gyerekét, aki eközben azt érezheti, hogy ő nem fontos. Miért jobb az ovisok vizualitása, mint a verbalitása, elfelejtünk beszélni, beszélgetni? Miért nem rohannak délután a szüleik elé úgy, mint régen? A nappali dumaparti és az esti mese fontos szerepéről is beszélgetünk Halász Judittal, Novodomszky Évával, Palya Beával és meglepetés férfi vendégünkkel, aki nemcsak beszél, ír is mindezekről.

2013-ra a magyar felnőttek 29 százalékának volt okostelefonja. Ez 2,4 millió okos-készüléket jelent, amit főleg a fiatalok, a férfiak, az iskolázottabbak és a fővárosiak használnak. Ehhez jön még a 6,8 millió hagyományos mobiltelefon, ami azt jelenti, hogy kis hazánkban majdnem 9,5 millió darab mobilkészüléket használunk manapság.

Mobil történelem

Huszonhárom évvel ezelőtt jelent meg a mobil, 1990 októberében kezdték az első készülékeket és előfizetéseket árulni Magyarországon. Sorban álltak értük a magas áruk ellenére. Az első mobiltelefonok súlya több mint 1 kiló volt, ma 13 dekányi is van köztük. 2005-ben egy átlag mobilhasználó 80-100 számot tárolt a készülékén, ebből alig tízet hívott rendszeresen és ötnél kevesebb ember hívását fogadta minden körülmények között.

Novodomszky Éva műsorvezetőt ritkán lehet azon kapni, hogy nem telefonál. Környezete mobilfüggőnek tartja. Ha véletlenül otthon felejti a készülékét, biztos, hogy amint észreveszi, azonnal visszafordul érte. Nagyfia élénken érdeklődik a mobiltelefonos játékok, interaktív mesekönyvek iránt, kisebbik fia azonban egyáltalán nem, sőt, a jelenlétében nem is lehet telefonálni. A távol élő nagyszülőkkel a hétköznapokon telefonon tartják a kapcsolatot. Ez egy közös programot jelent Éva és gyermekei számára, együtt hívják fel a nagyikat.

Lackfi János költő, író ma már nem kapcsolja ki a mobilját éjszaka sem, bár tizenöt évig sikeresen ellenállt a mobiltelefon-divatnak. Saját határait meg tudja őrizni még akkor is, ha fölveszi a telefont. Gyermekeinél az étkezés közbeni telefonhasználat mellőzését próbálja elérni. A költő gyakran ír gyermekeiről, akik kevés lelkesedéssel fogadják édesapjuk "vámpír-irodalmár" tevékenységét.

A digitális forradalom vezéregyéniségei

Neveléstudományi kutatások szerint 2000 óta felnövekvőben van egy olyan nemzedék, a mai óvodások és alsósok, amelyik azelőtt tesz szert információs tudásra, s használja a modern technológiát, hogy megtanult volna ténylegesen írni és olvasni.  3-4 évesen már nemcsak játszanak a számítógépen, de képeket, videókat nézegetnek a YouTube-on, mesét keresnek a google-on, fényképeznek a mobillal, megtanulják lementeni a legújabb játékokat.

”…az emberiség történetében most először, a gyerekek valami fontos felett gyakorolnak hatalmat. A szüleik legfeljebb a kisvasutat és a babavilágot irányították, a ma gyermekei azonban vezéregyéniségei egy digitális forradalomnak, ami átalakít minden társadalmi intézményt”  - olvashatjuk Don Tapscott  és Anthony D. Williams 2007-ben megjelent Wikinómia című kötetében.

Halász Judit színésznő, énekesnő évekig „online nagyi” volt, mikor fia és családja Amerikában éltek. Unokái ma már profi módon kezelik a számítógépet. Az énekesnőnek sikerült megtanulnia az okostelefon használatát, így már nem csak telefonál, hanem internetezik is rajta.

„Most ne… Írd meg e-mailben!” nemzedékek

Nemcsak a telefonokat, a használóikat is generációkba soroljuk. Az 1946 előtt születtek, vagyis a mai majdnem 70-esek az építők generációja. A baby-boomerek 1946-1964 között születtek, ők a mai 50-esek és 60-asok.

A mai kisiskolások szülei, a harmincas, negyvenes korosztály az X generáció. Tagjai internet használók, megpróbálják követni a trendeket, azonban az újabb és újabb technológiák megtanulása feladat számukra.  A huszonévesek és korai harmincasok - vagyis az Y generáció tagjai -  tökéletesen eligazodnak a felgyorsult információk között, nem jönnek zavarba az új technológiáktól, gyorsan és készségszinten használják az új telefonokat, számítógépeket, tableteket. Az online az információs szabadságot, a társkapcsolatokat is jelenti számukra. Azt is mondják róluk, hogy laptoppal a kezükben születtek. A Z generáció tagjai, a mai kamaszok már óvodás kortól aktívan használják a számítástechnikai és információs eszközöket. Beleszülettek az internetbe, nem tudják laptop, táblagép, okostelefon és közösségi oldal nélkül elképzelni az életüket, saját sms és e-mail nyelvet alakítottak ki, jól érzik magukat a virtuális közösségekben. Fontos számukra, hogy mindig online legyenek. A 2010 után születettek pedig az úgynevezett Alfa generáció tagjai. Ez az első 21. századi generáció, amelyik az információs eszközök használatában minden korábbinál képzettebb, ügyesebb korcsoport. Lehet, hogy az ő életükben a telefon már nemcsak a szemre, a fülre, hanem minden érzékszervre hat?

Beszélgetés, mese és érzelmi intelligencia

Az Ipsos közvéleménykutató felmérése szerint a közös reggelik és ebédek szinte teljesen eltűntek a családok életéből, és hétköznaponként is csak a családok 61 százaléka vacsorázik együtt. Hétvégenként valamivel jobb a helyzet: a családok 80 százaléka együtt ebédel-vacsorázik. A felmérések azt is megmutatták, hogy ahogy kamaszodik a gyerek, úgy lesz számára egyre kevésbé vonzó a közös étkezés, és sok kamasz ki is vonja magát alóluk. A megkérdezett anyák több mint fele úgy vélte, hogy a közös étkezések hozzájárulnak a gyerek jobb iskolai teljesítményéhez, magabiztosságához, kommunikációs képességeinek fejlődéséhez és az önállósodásához. Az iskolai dolgok zömmel a hétköznapi vacsorákon kerülnek elő, a hétvégéken inkább a személyesség kap nagyobb hangsúlyt.

Vekerdy Tamás pszichológus szerint ha megadtuk kisgyerekkorban azt az érzelmi minőséget, amit kell, akkor a gyerek kamaszkorában is igényes lesz érzelmileg, hiába hat rá a saját korosztálya, a netgeneráció. Személyes, valódi kapcsolatokra lesz elsősorban igénye. Ugyanez igaz az olvasásra szokásban, szoktatásban is. „A hallott mesével indul az olvasóvá nevelés. Nem lesz jó olvasó az, aki nem hallgatott elég mesét.  A sok mesét hallgató gyermek későbbiekben is jó  – értő és élvező –  olvasóvá lesz. Az olvasóvá váláshoz azonban szükség van arra is, hogy a gyermek kiskorában könyvet olvasó embereket – szülőket, pedagógusokat – lásson maga körül!” - mondja a szakember.

Palya Bea népdalénekes - sok gyakorlás után - ma már csak akkor telefonál, amikor ő akar. Egyéves kislánya „kütyüs gyerek”, amint meglátja, meghallja a zenés-fényes készüléket, tudja, hogy mi következik: zene és közös éneklés. Az énekesnő nap mint nap többször is énekel kislányának. Szerencsésnek tartja magát, mert falun nőtt föl, népdalok és népmesék izgalmas világában, így el se tudja képzelni mindennapjait nélkülük. Úgy érzi, hogy ha mindig felvenné a telefonját, egész napja telefonálással telne, és nem születnének új dalok.

Végezetül egy gyönyörű részlet Kádár Annamária Mesepszichológia című könyvéből: „Egy kelet-afrikai törzsben a gyermek életének kezdetét nem a fogantatásától vagy születésétől számítják, hanem attól a naptól, amikor az édesanya először gondol rá. Az asszony, amikor úgy érzi, hogy elérkezett életében a gyermekvállalás ideje, elvonul egy erdőbe, és addig ül egy fa tövében, amíg meg nem találja gyermeke énekét. Majd visszatér a faluba, és a leendő apának is megtanítja ezt az éneket, amivel együtt hívogatják, várják a gyermeket. Az anya rendszeresen énekel a méhében levő magzatnak, majd a dalt megtanítja a bábaasszonyoknak is, akik születésekor ezzel köszöntik őt. Ez a dal elkíséri a gyermeket élete legfontosabb pillanataiban, a különböző beavatási rítusokon keresztül egészen a haláláig. A dal a kötődési folyamat gyökereire mutat rá – a biztonságos érzelmi kötődés ugyanúgy kísér minket végig életutunkon, mint a kelet-afrikai gyermeket születésének dala. A biztonságosan kötődő személyek felnőttként értékesnek és szerethetőnek érzik magukat. A párjukat megbízhatónak és őszintének tartják, magas az elégedettségük a párkapcsolatukban, érzékenyebbek a partnerük szükségleteire és hosszabb a kapcsolatuk időtartama, mint a bizonytalan kötődésű személyeké.”   

 

Kapcsolódó cikkek:

Mobil-etikett

Néhány tanács, a teljesség igénye nélkül: Ne gondoljuk, hogy ha valaki nem kapcsolja ki...

Tovább olvasom