A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Így neveld a párodat!

Sok nő véleménye az, hogy a férfiak egy kapcsolatban teljesen megváltoznak. Miért van az, hogy bizonyos pozitív tulajdonságokat még a kapcsolat elején kristálytisztán látunk a másikban, majd rádöbbenünk, hogy ezek eltűntek. Hogyan tudja a nő a férfit és a férfi a nőt formálni? Mi kell ahhoz, hogy összecsiszolódjunk? Mi a módja annak, hogy ki tudjuk egymást egészíteni? Őszintén mesél erről Kánya Kata, Völgyesi Gabi és Keleti Andrea, de meglepetés férfi vendégünk sem rest megosztani velünk tapasztalatait.

A párok egész életükben formálni próbálják egymást. Abban az esetben beszélhetünk problémáról, ha teljesen meg akarja változtatni egyik a másikat. De a formálás nagyon sokat segít az összecsiszolódásban. Ennek során megismerjük a másik igényeit, vágyait, hozzáállását, gondolkozását és értékrendjét. S ha ennek teljes tudatában vagyunk, akkor úgy működhet a kapcsolatunk, mint két fogaskerék. Sokan tanácsolják azt, hogy a férjeket még a párkapcsolat elején érdemes formálni, de azt is hallani, hogy a párok életük végéig „nevelik” a másikat! Akkor hogy is van ez? 

Alkalmazkodásból önfeladás vs. temérdek elvárás

A szerelem hevében sok mindent megteszünk a másikért, alkalmazkodás is az érzelmek intenzitása miatt megy könnyen. De ez mikor fordulhat át önfeladásba? Hol vannak azok a bizonyos határok? Az, hogy hogyan működünk egy kapcsolatban a gyermekkorban szerzett mintából és tapasztalatokból eredeztethető. Tehát az, hogy egy kapcsolatban demokratikusak, engedelmesek vagy hatalmaskodók vagyunk-e?! A nők sok esetben jobban ragaszkodnak a kapcsolathoz, mint a férfiak, ezért nagy áldozatokat képesek hozni ennek érdekében. Mindenben meg akarnak felelni: ilyen lehet a hajszín, ruhaméret, ízlésvilág. Míg ez elején szerelemből cselekszünk e szerint, a későbbiekben rutinná válhat. Természetesen ezen lehet változtatni, de minél hosszabb ideje élünk az adott párkapcsolatban, annál nehezebb a kapcsolat kereteit átformálni. Ennek a másik véglete, amikor konkrét elvárásokkal lépünk be egy kapcsolatba, semmi sem jó, ugyanis a fejünkben van egy egészen pontos, általunk tökéletesnek vélt elképzelés. S e kettő van, amikor együtt jár: a túlzottan alkalmazkodó személyiségű emberek vonzzák az elvárásokkal teli embereket, és fordítva. De mindennek a kulcsa az önismeret és az őszinteség a másik irányába. Ha tudunk beszélni gyermekkori félelmeinkről, és tisztában vagyunk önmagunkkal és reálisan látjuk a jó és a rossz tulajdonságainkat is, akkor meg tudjuk teremteni azt a keretfeltételt, amiben jól működhetünk együtt a másikkal. A saját hibáink beismerése mindig egyfajta pozitív megerősítés is egyben!

Az 5 kardinális kérdés

Általában azt, hogy összeillünk-e a párunkkal vagy sem, arra az élet és az idő ad választ. De van olyan 5 kulcsfontosságú pont, amely közelebb vihet a megoldáshoz. Az első ilyen az intelligencia kérdése, nem mindegy, hogy kinek milyenek a tervei, milyen neveltetésben részesült, hogyan képzeli el az életét. Nagyon fontos, hogy hasonló érdeklődési területtel rendelkezzünk, ez egy közös pont lehet, a mindennapi kommunikációban. Nehéz úgy mesélni valamiről, ha a másik nem lát bele. Sok kérdést felvethet, de a hasonló korosztály és az azonos vérmérséklet is erősítheti a kapcsolatot. A magas érzelmi intelligencia pedig nagyon sok probléma forrásának kioltója lehet. Azon múlik a kapcsolat minősége, hogy ráérzünk-e arra, hogy a másik lelkében éppen mi zajlik, értelmezni tudom-e minden jelét és rezdülését?!

Kapcsolódó cikkek: