A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Így mulat a magyar!

Öröm, móka, kacagás, hogy mulat a magyar? Divat-e még a tánc? Mi az a beach-party? Hogyan lettünk fesztivál-nagyhatalom? Dollyval, Keresztes Ildikóval, Dancs Annamarival és meglepetés férfi vendégünkkel bulizunk.

Kaláka, fonó – anno

Az 1960-as évek végéig, a TV elterjedéséig a szórakozási lehetőségek száma a mai kínálathoz képest meglehetősen kicsi volt. A közös munkavégzésen - kaláka, fonó -, esti beszélgetéseken kívül elsősorban a hétvégi táncalkalmak voltak fontosak, mint egyedüli lehetőség a szórakozásra és társasági életre. Az ünnepi rituálékban fontos szerepet játszott a tánc, a zene és az ének, hiszen a közösségi eseményeket a tánc tette ünnepélyesebbé. Ezért a tánctudás rendkívül fontos volt. A táncolni nem tudás kirekesztettséget, sőt gyakran csúfos megjegyzések célpontját is jelentette. A táncon való aktív részvétel fontosságát mutatja, hogy a jó táncosra gyorsan felfigyeltek a másik nem képviselői, nagyobb párválasztási esélyei voltak a táncolni nem tudóknál. Ezért a szülők gyakran úgy támogatták gyermekeiket, hogy befogadták a házukba a táncot, sőt a lányos szülők gyakran le is kenyereztek egy-egy jó táncost, hogy táncoltassa a lányukat. A falvak tánczenei igényeit a helyi parasztzenészek mellett a cigányzenészek szolgálták ki. A jó muzsikásokért versenyeztek a környékbeli falvak legényei, mert a jó zene emelte a hangulatot a mulatságban, sőt a jó zenész rangot is jelentett. Abban a faluban volt sok jó táncos, ahol jó volt a zenész. Ugyanakkor a jó banda drága volt, ezért csak módosabb közösségek engedhették meg maguknak, hogy megfogadják őket.  Az emberi élet fordulói közül a lakodalom és a sorozás, az esztendő jeles napjai közül pedig a húsvét, pünkösd és a karácsony alkalmával voltak a legjelentősebb táncos események. Ilyenkor nem ritkán három-négy nap estéjét végigmulatták, táncolták egyfolytában, szinte alvás nélkül. 

Ferenczy György  szájharmonika-művész, énekes, hegedűs, gitáros. Fúziós zenét játszik, vagyis több stílust kombinál, határozottan a népzene felé fordulva.

Barátokkal gyakran összejöttünk…

… Kutattuk a fényes, szép jövőt, mindenféle nagy terveket szőttünk… énekli Dolly az Ábrándos szép napok című dalban. Bárhogy is változik a világ, bulikra, világmegváltó beszélgetésekre mindig szükségünk lesz. Dolly hangján, zenéjén generációk nőttek fel. Amint megpengeti lelkünk húrjait, libabőrösek leszünk és táncolhatnékunk támad. Négy éves kora óta énekel, tud zongorázni, gitározni, zenét szerezni, hangszerelni, dalszöveget írni, sőt, számítógépen programozni a dalokat. Tehetsége sokoldalú, energiája kiapadhatatlan.

Közös élmények – ma

A közösségi élményekre nagy, egyre nagyobb az igény. Az elmúlt 40-50 évben eltűntek a nagycsaládok, a közösségi média használatával egy teljesen új minőség jelent meg a társadalmi érintkezésben. Nincsen olyan bázis, ami biztonságot adna, kulturális vagy túlélési hátországot nyújtana. Így lettek egyre fontosabbak az olyan közösségi élmények, amelyekből tovább lehet építkezni. A fesztiválok látogatása ma már divat, és nemcsak a fiatalabb korosztályokban fogalmazódik meg, hanem a középkorúak vagy idősebbek körében is.

Ha berobban a nyár, a fesztiválszezon is kezdetét veszi. Jobbnál jobb zenei rendezvények csábítják az embert az ország különböző pontjaira. Fesztiválok a rockzene hőskorának számító hatvanas évek vége óta mindig is voltak, ám 2010-re Magyarország igazi fesztivál-nagyhatalommá nőtte ki magát. A statisztikai adatok szerint az elmúlt években a magyar lakosságnak már az 54,7 százaléka járt valamilyen rendezvényen. A Magyar Turizmus Zrt. adatai szerint a legfőbb vonzerőt a fesztiválok jellege, a zenés programok stílusa jelenti.

Itthon a legismertebb kétségkívül a Sziget Fesztivál, melyet Európa legrangosabb multikulturális rendezvényeként tartanak számon. A stabilan 400 ezernél több szigetlakó jó része külföldről érkezik. A Sziget népszerűségét nemcsak a nemzetközi szinten is figyelemre méltó programja adja, hanem a sokak által emlegetett hangulata is. A Sziget tulajdonképpen egy állandóan lüktető, önálló életet élő várossá alakul át, ahol életkortól, világnézettől és érdeklődési körtől függetlenül bárki megtalálhatja a kedvére való elfoglaltságot.

A második számú hazai fesztivál címért évek óta több rendezvény vív éles csatát. A nyugat-dunántúli régióban egyértelműen a Volt Fesztivál érdemes e rangra, hiszen Sopron városának szintén nemzetközi hírű rendezvénye nemcsak programját illetően hasonlít a Szigetre, hanem abban is, hogy rengeteg külföldit, főleg osztrák fiatalt vonz.

Néhány éve indult el hódító útjára, ám ma már szintén nemzetközileg jegyzett fesztiválnak számít hazánkban a Balaton Sound, amely mind zenei kínálatát, mind infrastruktúráját tekintve eltér az előző kettőtől.

Ha fesztiválozunk, gyakran találkozhatunk Keresztes Ildikóval, akit  egyedi csengésű hangja miatt gyakran úgy emlegetnek, mint a magyar Janis Joplin. Az énekesnő drámai ereje, lénye, tehetsége minden alkalommal rabul ejti közönségét.

Echte budapesti kuriózum

Végy egy elnéptelenedett bérházat, létesíts benne egy italméréssel foglalkozó boltot. Tegyél bele egy-két csocsóasztalt, szerezz leharcolt bútorokat, dísztárgyakat: a siker garantált! Na persze a recept nem csak ennyi. Alakíts ki egy galériát, szervezz programokat! Valahogy így jönnek létre a romkocsmák, melyek úttörője, az első a Szimpla kert volt 2004-ben. Az irány a kezdetektől fogva egyfajta önszerveződés, ami az épületek felhasználását sokkal szabadabban kezeli, mint más vendéglátóegységek. A folyamatosan változó-alakuló tér a rétegkultúrák iránti nyitottságával és azzal, hogy nem vendéglátós szakemberek, hanem bölcsész fiatalok nyitották, iskolát teremtett. Az elmúlt tíz évben a főváros életében jócskán megszaporodtak a hasonló, önálló kezdeményezésből létrejött közösségi terek.

Dancs Annamari erdélyi magyar énekesnő. A Budapesti Operettszínház vendégművésze a 2001-es I. Erdélyi Könnyűzenei Díjkiosztó Gálán „A legnépszerűbb erdélyi énekesnő” díját vehette át. Most az Ördögölő Józsiás  című rockoperettben láthatjuk-hallhatjuk tehetségét.

Ahogy a fővárosi, a vidéki kulturális élet is bővelkedik könnyűzenei programokban, koncertekben. Nem könnyű a választás, de mindenképpen megéri böngészni a kínálatban!