A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Hol van az igazi családom?

A szerető család a legfontosabb kötelék életünkben, de sokaknak nem adatik meg ez az ajándék. Nevelőotthonban, nevelőszülőknél, vagy csonka családban nőnek fel, gyakran csak felnőttként ismerik meg az igazi szüleiket. Magányosak, elhagyottak, elveszettek lesznek? Az biztos, hogy hiányzik a vérszerinti szülők szeretete, az sokkal kevésbé, hogy pótolható-e valami mással. A felnőtté válással vajon begyógyulnak-e a sebek, vagy a sérült ember lelkén élete végéig megmaradnak a nyomok? Valkó Eszterrel, Süle Judittal, Vágvölgyi Lilannel és meglepetés férfi vendégünkkel beszélgetünk.

A válások évenkénti száma az elmúlt bő évtizedben 24–25 ezer körül alakult, az utóbbi néhány esztendőben viszont 24 ezer alatt maradt. 2012-ben jelentősen csökkent a bontóperek száma, aminek értékelésénél azt is figyelembe kell venni, hogy egyre kevesebb a házasságkötések száma is. Vagyis a válások egyre kevesebb házasságban élő párból kerülnek ki, az élettársi kapcsolatok felbontása pedig nehezen lenne mérhető.

Magukat hibáztatják

A gyerekek elkeseredése és depressziója a szülők válása miatt komolyan befolyásolhatja a tanulmányi eredményt és a teljesítőképességet. Szélsőségesen megváltozhat az érdeklődési körük is: könnyen lehet, hogy az, amiért korábban olthatatlanul lelkesedtek, egyik pillanatról a másikra hidegen hagyja őket, lehet, hogy a nagyétkűek hirtelen étvágytalanná válnak, vagy a rossz evők mértéktelen falánkságba kezdenek. Számtalan olyan változáson mennek keresztül a gyerekek, ami mindenki számára szembetűnő, ha a kicsiket közelebbről ismeri, és odafigyel rájuk. A tanulmányi és viselkedésbeli kontraszt mellett az emberi kapcsolatok is megsínylik a családon belüli változásokat, vagyis mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy a gyerekek látványosan krízis-állapotba kerülhetnek. Különösen 5-6 éves koruk körül a gyerekek felelősnek érzik magukat a kialakult helyzetért. Ennek többek között a kicsikre jellemző egocentrikus és mágikus gondolkodás az oka, ami miatt sokszor azt hiszik, hogy ők tüntették el a családból kilépő felet. Olyan mértékű kudarcként élik meg hogy nem tudják őt visszavarázsolni, hogy még évekkel később is erős bűntudat dolgozhat bennük. Ennek ismerete azért nagyon fontos, mert jelentős mértékben növelheti a gyermekkori depresszió kialakulásának kockázatát.

Bagi Iván humoristát édesanyja intézetbe adta, mert csalfa apjára emlékeztette őt. Ivánt tízéves korában a nővére magához vette. Máig úgy érzi, ez volt élete egyik legboldogabb időszaka. A szeretetet gyakran egy hajszál választja el a gyűlölettől – vallja Iván, akinek az írás segített feldolgozni a múltat és megbocsátani szüleinek. Úgy gondolja, amíg élnek a szülők, nem szabad feladni a küzdelmet, a reményt arra, hogy javítsunk viszonyunkon és megpróbáljuk megérteni döntéseiket.

Akkor tudjuk ugyanis a lehető legtöbbet kihozni a sorsunkból, ha nem haragszunk a múltunkra, annak szereplőire...

Kapcsolódó cikkek: