A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Harc az elismerésért

Gyermekkorunktól kezdve küzdünk a sikerért. Az iskolában, a munkahelyen, párkapcsolatban és a családon belül is fontos, hogy elismeréseket kapjunk. Mekkora szerepet játszik a dicséret a teljesítményben? Mikor, és mennyire kell dicsérni? Vendégeinkkel, Molnár Piroskával, Haumann Petrával, Csepregi Évával és meglepetés férfi vendégünkkel az elismerés, a dicséret, a motiváció témakörét járjuk körül.

"A méltó elismerés nemcsak valamiféle udvariasság, hanem életbe vágó emberi szükséglet." (Charles Taylor)

Elismerésre vágyunk mindnyájan. Gyermekkorban a szüleinktől, azután a tanárainktól, a barátainktól, és persze a munkahelyen. A párkapcsolatban különösen, majd – valljuk be - saját gyermekeinktől is jól esik néha. Elismerést adni és kapni. Nehéz dolog ez…

Haumann Petra színésznő a gyermeknevelésben próbálja nem tárgyiasítani az elismerést. Sokkal fontosabb, hogy minőségi időt tölthessen együtt gyermekeivel.

R. Kárpáti Péter színész, műsorvezető szerint az elismerés főleg a művészeti ágazatban dolgozók számára nagyon fontos. Emellett azonban a magánéletünkben is törekedni kell arra, hogy a körülöttünk élőket rendszeresen megkínáljuk szeretet-bonbonjainkkal. Ez lehet egy dicsérő szó, egy érintés, vagy akár egy elismerő pillantás. E nélkül a hétköznapokon is nehéz helyt állni.

"Elismerés, csodálat, nagylelkűség, megbocsátás: ezek a szeretet alapjai. És a humor a védőernyő fölötte." (Stephanie Dowrick)

Egészségi problémákhoz is vezethet az elismerés hiánya?

A Kelly Services nemzetközi munkaerő-közvetítő és kölcsönző cég által készített felmérésből az derül ki, hogy a munkahelyi zaklatás, megfélemlítés, az úgynevezett bullying, valamint az elismerés hiánya egészségi problémákat, stresszt és álmatlanságot okoz.

A felmérés 115.000 dolgozó véleményét gyűjtötte össze összesen 33 országban – köztük több, mint 4.000 magyar munkavállalóét is. Az eredmény egyértelműen megmutatja, hogy a munkahely alapvető hatást gyakorol arra, hogyan ítélik meg az emberek saját egészségi állapotukat és általános közérzetüket. A válaszadók 33 százaléka érezte úgy, a munkája kifejezetten rossz hatással van az egészségére. 20 százalékuk a munkahelyi stresszt okolta az éjszakai álmatlanságért, 16 százalékuk elismerte, hogy vett már ki betegszabadságot olyankor is, amikor igazából nem volt beteg. 52 százalékuk úgy érezte, őt hibáztatják, ha betegség miatt szabadságra kényszerül…

És még nem beszéltünk a nők munkahelyi elismeréséről, a párkapcsolati elismerésről vagy arról, hogyan ismerjük el gyermekünk teljesítményét. Ezekről részletesebben a Ridikül Magazinban olvashatnak!

 

Kapcsolódó cikkek:

Hajrá, Suka!

A színészkörökben közszájon forgó legenda szerint Suka Sándor, korának nagy...

Tovább olvasom