A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ha még egyszer újra kezdhetném!

Nem bánunk meg semmit! Vagy mégis? Mit tennénk másképpen, ha újrakezdhetnénk az életünket? Maradéktalanul elégedettek vagyunk a döntéseinkkel, vagy néha visszaforgatnánk az idő kerekét? Sikereket élünk meg, kudarcokból állunk fel. S majd egyszer leülünk, és elgondolkozunk rajta, ha újra nekifutnánk az életnek ugyanígy cselekednénk-e? Mai vendégeinkkel ezt a kérdést feszegetjük. Itt lesz velünk: Bánfalvy Ági, Szabó Eszter és Czinkóczi Zsuzsa. Meglepetés férfi vendégünk visszakerült abba a szférába, ahol elkezdte pályafutását.

"Élni annyit jelent, mint tettekben, érzésekben, gondolatokban megélni az életet. Ez a tapasztalás az időben történik, így végső soron az idő a legszűkösebb erőforrásunk... Épp ezért a leglényegesebb döntéseink közé tartozik, hogy mire szánjuk és mire szenteljük az időnket."   Csíkszentmihályi Mihály

Életünk egy-egy pillanatában megállunk és elgondolkodunk, mit csináltuk volna másképpen. Gyakran bánjuk meg tetteinket, cselekedeteinket, azaz a döntéseinket. Igaz az a mondás, hogy soha semmit ne bánj meg, mert akkor, abban az élethelyzetben te azt jó döntésként ítélted meg. Utólag sok mindent másképp cselekedtünk volna, a jelenlegi tudással okosabbak vagyunk, mint akkor, abban a momentumban. A legfontosabb, hogy tanulj a hibádból, ugyanis hiába a leggazdaságosabb más hibájából tanulni, valljuk be sokszor a sajátunkból is oly nehéz.

Martinek János kétszeres olimpiai-, négyszeres világ- és egyszeres Európa-bajnok öttusázó. A Magyar Öttusa Szövetség megbízott főtitkára és programigazgatója. Nagy döntés volt az életében, amikor gyermekkorában egyik sportról a másikra váltott. Születi szerették volna, ha kitanul valamilyen szakmát, így ipari középiskolába ment. Amikor befejezte a sportkarrierjét edző szeretett volna lenni, de nem volt egyszerű bejutni ebbe a szférába, így más útvonalat választott. Tavaly sikerült újra visszakerülni a szeretett sport világába.

Ha önmagunkba nézünk, életünk jelenlegi állapota a múltbéli döntéseink eredménye. A jövőben meghozott döntések az elkövetkezendő életünket fogják alakítani. Az életben kitűzött célokhoz egy döntéssorozat társul, aminek a meghozatala mindig a legnehezebb. A sikeres embereknek általában a döntéseik is eredményesek. Nem dilemmáznak hosszú ideig, tudják, hogy mit akarnak. A cselekedeteinket mindig jól át kell gondolni, de a folyamatos rágódás nem tesz minket sikeressé. Akik többször hoznak rossz döntést, és olykor veszítenek, azok sokára határozzák el magukat, továbbá hajlamosak a véleményük folyamatos változtatására. Ha az elhatározásainkat nem követ egy valódi cselekedet, akkor ezek csupán gondolatok voltak. Azt mondják, hogy a döntések meghozatalát, folyamatosan gyakorolni kell, ezáltal hatékonyabbak és gyakorlottabbak leszünk. Jövőd alakításában is biztos lábakon állhatsz. Ha rosszul érzed magad az adott élethelyzetben, képes lehetsz egy-egy nagyobb, vagy több kisebb volumenű döntéssel pozitív mederbe terelni az életed, új irányt mutatni magadnak. A kudarcból igenis tanulnunk kell, nem sopánkodni, hanem levonni a konklúziót és a hasznunkra fordítani a veszteséget. Minden élethelyzetre igaz az, hogy minden rosszban van valami jó, és minden jóban van valami rossz. A probléma abból adódhat, hogy az egyiket vagy a másikat nem találjuk, miközben mindenki jól tudja, hogy az éremnek két oldala van. Legyen célunk, tervezzünk hozzá egy útvonalat, de ez utóbbi legyen rugalmas, hogy az akadályokat gördülékenyebben tudjuk venni. És ne feledjük, nem a cél a fontos, hanem az odáig vezető út!

Kapcsolódó cikkek: