A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Gyökereink

Sose feledd a gyökereidet! - halljuk gyakran ezeket az intelmeket. A magyar kultúra gazdagságát őriznünk, becsülnünk kell és nem utolsó sorban tovább kell adnunk. A népdalok, a mesék, a néptánc kultúrája igazán gazdag palettán mozog. Hogyan neveljük erre gyermekeinket? A hagyományőrzésnek milyen módjai, lehetőségei vannak? Ezeket a kérdéseket feszegetjük mai vendégeinkkel: Morvai Noémivel, Csizmadia Annával, és Dr. Benedek Katalinnal. Meglepetésvendégünk egy igazán táncos lábú férfi.

A hagyományőrzés mindannyiunk feladata!

Sok szülő fontosnak tartja, hogy gyermeke megismerkedjen a néptánc, a népzene kultúrájával. Sokan iskolájukban járnak olyan különórákra, ahol a hagyományőrzés nagy szerepet kap, vagy a helyi néptánccsoport tagjaivá válhatnak. Sokan unszolásra, kötelességből lépnek be, majd ez az érzés átalakul szereteté, hobbivá és örömmé. Egy értékekkel teli közösség tagjaivá válhatunk. A hazai néptáncegyüttesek fontosnak tartják a táncházak működtetését, ahol maguk köré tudják gyűjteni a néptánc, és a népzene kedvelőit. Nem más ez, mint egy szabadidős tevékenység, de ha mélyen belegondolunk, ez ettől sokkal, de sokkal több.

Az alapfokú művészeti oktatás keretében egy 2006-os forrás szerint 60 000 diák tanul néptáncot. A rendszeresen működő felnőtt együttesek száma 250-300 között van, továbbá ott vannak még a hagyományőrző tánccsoportok is. S ami tovább színesíti a magyar palettát, az a határon túl működő néptánccsoportok száma. A népszerűségnek két oka van: a gyökereink keresése és ápolása, illetve a kisközösséghez való tartozás vágya. A néptánc oktatás a gyermekeknek és a felnőtteknek ad egyfajta pluszt, elsősorban közösségformáló élmény, de egyben művészeti nevelés, jellem- és testformálás is. 

 

 

Kapcsolódó cikkek: