A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Gyes után...menni vagy maradni?

Meddig maradjunk, maradhatunk otthon a gyermek megszületése után? Mikor menjünk vissza dolgozni? Rengeteg oka lehet annak, amikor egy kismama úgy dönt, hogy a szülés után visszatér munkájához. Anyagi okok, félelem, hogy megtörik a karrierje és hiányozhat is neki a munkája. Az anyának nemcsak közvetlen környezete nemtetszésével kell sok esetben megküzdenie, de anyaként, feleségként és munkaerőként is tökéleteset kell nyújtania, ami bizony roppant nehéz feladat. Gubás Gabi, Kovács Ágnes és Svéda Dóra avatnak be minket gondolataikba, tapasztalataikba. Meglepetés férfi vendégünk véleményét is abszolút hitelesnek vehetjük!

Hazánkban a női és férfi foglalkoztatottság aránya fej-fej mellett halad, nyolcvan százalék körüli. Mindaddig, amíg egy nő nem szül gyereket. A gyermekes anyáknak már csak a fele tud visszatérni dolgozni. Ezzel Csehországgal karöltve sereghajtók vagyunk az EU-ban. Vagyis egyértelműen büntetésbe kerül a munkaerőpiacon az a nő, aki szül.

Svéda Dóra alapítványvezető-helyettes a Jól-Lét Közhasznú Alapítványnál, amely az első anyabarát munkaközvetítő és tanácsadó műhely. Dóra maga is édesanya. Az alapítvány munkatársaként rengeteg olyan problémát ismer, amivel a GYES-ről visszatérő kismamák szembesülnek. Az alapítványt nagyrészt olyan cégek keresik meg, ahol a női munkaerő aránya olyan mértékű, hogy a vezetők kezdeni kívánnak valamit a GYES-ről visszatérő édesanyák beillesztésének problémájával.

A fejlett világ országaiban ott születik több gyerek, ahol a család és a karrier nem zárja ki egymást, vagyis a nők dolgozni és gyereket szülni is tudnak egyszerre. Nálunk a nők többnyire kényszerhelyzetben vannak. Keveseknek sikerül mindkét területen megvalósítani elképzeléseiket. Nagyon lassan válik elfogadottá a részmunkaidős foglalkoztatás és kevés a bölcsődei férőhely is. A magyar munkaerőpiac sajnos egy olyan elképzelt férfi munkaerőre épül, aki szinte korlátlanul terhelhető és a munkán kívül semmi egyéb elfoglaltsága, kötelezettsége nincsen. Ahhoz, hogy a munkaerőpiac a női munkaerőhöz is igazodjon, a munkáltatók részéről mindenképpen szemléletváltásra van szükség. Ennek folyamatát a saját intézményein keresztül példát mutató államnak kell ösztönöznie különféle kedvezményekkel, pályázati támogatásokkal. Ilyen támogatás a Családbarát munkahely pályázat is, melyet 2000 óta hirdetnek meg évente. A megújult pályázat mottója: „Boldog ember az, aki örömmel indul munkába, s még boldogabb az, aki örömmel indul haza is onnan!”

GYES és ami utána van

A gyermekgondozási segély Magyarországon a családtámogatási rendszer keretein belül alanyi jogon, havi rendszerességgel járó támogatás. A GYES-t 1967-ben vezették be, a munkaerő-felesleg problémájának kezelése és az alacsony demográfiai mutatók miatt. Gyesre jogosult a szülő, a nevelőszülő vagy a gyám saját háztartásában nevelt gyermeke 3. életévének betöltéséig, ikergyermekek esetében a gyermekek tankötelessé válása évének végéig, tartósan beteg vagy a súlyosan fogyatékos gyermekek esetén a 10. életév betöltéséig.

Napjainkban a gyermekvállalás a családok nagy többségében pénzkérdés is, hiszen családot tervezünk, nem lecsúszást. Vagy ezért, vagy mert szereti hivatását és szeretne mindkét területen kiteljesedni, egyre több édesanya dönt úgy, hogy viszonylag hamar visszatér a munkájához.

Gubás Gabi színésznő kisfia, Attila 2007 márciusában született, kislánya, Anna 2011 júniusában. Amikor picik voltak a gyermekei, a színésznő sokkal kevesebb munkát vállalt, új darabot nem próbált, de régi szerepeit megtartotta.

Egy 2012-es Gallup-jelentés szerint a dolgozó anyák közérzete jobb, mint a gyereküket otthon nevelőké. A kutatásban a jó közérzet számos aspektusát vizsgálták - a boldogságot, a dühöt és a szomorúságot - mind a dolgozók, mind az otthon maradottak, sőt, a gyermektelenek körében is. Ami a dühöt, aggodalmat, stresszt, depressziót, mosolygást és nevetést illeti, a 18 éves kor alatti gyermekét otthon nevelő háziasszonyok gyakrabban aggódnak, szomorúak, dühösek és idegesek, mint azok, akik egész vagy részmunkaidőben eljárnak dolgozni. A Gallup munkatársai megállapítják, hogy vagy kell lennie valaminek a házon kívül végzett munkában, ami pozitív érzéseket kelt az anyákban, vagy az otthonmaradásnak vannak negatív következményei.

Kovács Ágnes olimpiai bajnok úszónőnek 2011 júniusában született a kisfia. Úgy tervezte, hogy sokáig otthon marad vele. Ez így is lett, hiszen most tervezi a visszatérést a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi karára.

Tippek munkába visszatérő anyáknak

1. Ne érezzen bűntudatot, gondoljon arra, hogy ezzel hozzájárul a gyerek felneveléséhez és egyben jó példát is mutat neki!

2. Természetes, hogy a változás idegességgel jár. Gondoljon azokra a dolgokra, amiket szeretett a munkájában mielőtt szülési szabadságra ment, és koncentráljon azokra a tapasztalatokra, amiket szülőként szerzett és a munkában is hasznosítani tud majd!

3. A munka és a családi élet összehangolása mindenki számára kihívás. Beszélje meg a partnerével, a családdal a lehetséges opciókat és készítsenek terveket arra az esetre, ha valami váratlan dolog történik otthon vagy a munkahelyén!

4. Legyen őszinte magával, a munkáltatójával és a kollégákkal! Ne féljen kérdezni és feltárni előttük az aggodalmait, hogy támogatni tudják azok legyőzésében.

5. Erősítse az önbizalmát új sminkkel, új hajszínnel, esetleg új ruhákkal, így sokkal magabiztosabb lesz az első napon!

Mi a helyzet az apákkal?

Külföldön már bevett gyakorlat, hazánkban még számtalan tévhit övezi azokat az apukákat, akik az anya helyett mennek gyesre a kisgyermekükkel. Valóban lelketlen karrierista anyákról és elnőiesedett férfiakról van szó?

Egyre több családban fordul elő, hogy a nő ugyanannyit, vagy többet keres, mint a férfi, s ilyenkor az anya többéves kimaradása a munkából jobban megterheli a családi kasszát, mint ha az apa teszi meg ugyanezt. Általában ezekben a helyzetekben döntenek úgy a férfiak, hogy vállalják a gyedet és a gyest, ami nekik ugyanúgy jár, mint az anyának. A kulcsszó az önkéntesség: amelyik családban ez nem okoz problémát, vagy maga az apa veti fel, ott biztonságosan alkalmazható módszer, bár általában a pici féléves koráig azért jó, ha az anya tudja gondozni. Az apáknak pedig kimutathatóan jót tesz, ha kicsit kiszállnak a mókuskerékből, s megismerik a világ és lelkük egy másik oldalát: a legtöbb gyesen lévő apuka nem bánta meg a döntését, nyugodtabb lett, és élvezi, hogy részt vehet gyermeke életében.

Harsányi Levente műsorvezető kisfia, Nándi négy és fél éves. Levente a kezdetektől kiveszi a részét a gyermek gondozásából, neveléséből.Ezt rendszertelen munkaideje tette lehetővé. Első alkalommal, mikor kettesben maradt kisfiával, nem tudott mit kezdeni a helyzettel. Mikor Levente megtanult beszélni, könnyebb lett a helyzet.

Egy kis kitekintés

A skandináv országok különleges változtatásokat vezettek be a GYES tekintetében: Svédországban a gyerek megszületésekor a szülők mindegyike jogosult arra, hogy 7 hónapot, a fizetés 75 százalékért otthon maradjon. Bár a papa gyakran így is a mamának adja a saját idejét, minimum 2 hónapot neki kell kivennie, különben az az idő és pénz elvész. A dán férfiak 2 hét szülési szabadságot apai jogon vehetnek ki. Mindez csupán törvényi minimum, egyes munkahelyek ennél is csábítóbb feltételeket biztosítanak. Norvégiában is hasonlóan kedvező a helyzet. Ott a GYES alatt az apa kvóta 6 hét, amit kizárólag a férfi használhat fel. Ezt annyira komolyan veszik, hogy némelyik miniszter is kiveszi a „papa GYES-t” a hivatali ideje alatt...

Kapcsolódó cikkek: