A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Gyermekvállalás fiatalon

Manapság nem szokás fiatalon szülni. Vajon azért, mert nem trendi? Mert túl sok lehetőség nyílik meg előttünk az élet minden területén és félünk, hogy lemaradunk valamiről, ha gyermekünk születik? Milyen előnyökkel és hátrányokkal jár a fiatal korban elérkező anyaság? Bangó Margit, Szorcsik H. Viki és Csifó Dorina avatnak be minket érzéseikbe, gondolataikba - és persze meglepetés férfi vendégünk is mesél...

Az előzetes statisztikai adatok  szerint 2013-ban 88 700 gyermek született, 1,7 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A születésszám az év első öt hónapjában és augusztusban elmaradt az előző évitől, a többi hat hónapban pedig emelkedett. A legnagyobb növekedés júliusban és októberben volt, átlagosan 3,1 százalék, a legjelentősebb csökkenést pedig áprilisban (8,7%) regisztrálták. Összességében az év folyamán 88 700 gyermek született, 1 569-cel, 1,7 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

A mai harmincéves nők 36 százaléka gyermektelen, 43 százalékuk hajadon. Egyre többen 30-35 éves korukban szülik meg első gyermeküket, sőt, sokan egészen a negyvenes éveikig kitolják az időt. Míg régen az asszonyok harmincéves koruk után - amikor már óvodába lehetett adni az utódot - próbálkoztak a karrierépítéssel, addig ma ez épp fordítva alakul: előbb a karrier és az anyagi biztonság, s csak aztán a gyerek - ez lett a jellemző sorrend. Többen szereznek diplomát, mint évtizedekkel ezelőtt, s ha már annyit tanultak, hasznosítani szeretnék tudásukat, előbbre próbálnak jutni a ranglétrán. Persze nem minden nő álmodik fényes karrierről, szívesen alapítana családot, szülne gyerekeket rögtön a diploma után - ám félti az állását, ezért először "bedolgozza" magát a cégéhez, remélve, hogy így később, a gyes után talán majd visszavárják.

Csifó Dorina színésznő kisfiát, Vincét 23 évesen, másfél év próbálkozás után szülte meg. Tizenötéves kora óta tudta, hog fiatalon szeretne babát, ezután  a döntés után már csak a megfelelő férj megtalálása volt a feladat.

Az apák kora

Az elmúlt 10 év során  az újszülöttek közel kétharmada 30 évesnél idősebb apukától született. Az apaság kitolódásának okaként elsősorban a gazdasági körülmények romlását tekintik. 2011-es adatok szerint az apukák 29%-a volt 30-34 év közötti, 21% 35-39 év közötti, 10%-a 40-44 év közötti, 5%-a pedig 45 év feletti.

Kiss Gergely háromszoros olimpiai bajnok magyar vízilabdázó, jogász két kislány édesapja, és már többször megtapasztalta, hogy irigylik, mint apát. Feleségével egyidősek, s tizenkilenc éves koruk óta vannak együtt. Huszonöt éves korukban lettek szülők. Gergely pályája csúcsát a gyermekei születésével egy időben élte meg.

Termékenységi problémák

A 35 éves nők hatszor olyan gyakran szembesülnek termékenységi problémákkal, mint tíz évvel fiatalabb társaik. Egy 40 éves nőnél már sokkal nagyobb az esélye a vetélésnek, mint az élveszülésnek. A férfiak termékenyítő képessége is drámaian zuhan 25 éves kor után. Orvosi becslések szerint egy 40 éves férfinak átlagosan két évébe telik, mire teherbe tudja ejteni partnerét, még akkor is, ha a hölgy a húszas évei közepén jár…

Kapcsolódó cikkek: