A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Formálódó közösségek

Az elmúlt évtizedek egyik legdinamikusabb változásai a közösségi színterekben zajlottak le, átalakultak a társas kapcsolatok. Szinte mindannyian érezzük, hogy az emberek eltávolodtak egymástól, hiányoznak a hajdan volt társas összejövetelek. Milyen közösségi színtereink vannak? Mi volt a változás oka? Milyen alternatívái vannak a baráti és társas kapcsolatoknak? Az ember, társas lény, szüksége van a közösségi élményekre. Kíváncsiak vagyunk, mit gondol erről Kormos Anett, Rácz Kati és Dr. Solymosiné Dr. Kiss Ilona. Meglepetés férfi vendégünk egy igazán idilli közösséget választott magának.

"Nyilván te is úgy gondolod, ha a társadalomra gondolsz, amelyben élsz, hogy méltatlan körülmények közé keveredtél. Ez azonban az igazságnak csak a fele. A másik az, hogy te is éppúgy alakítod a világot és a közösséget, amelybe születtél, mint az téged. Ezer módon vagy nemcsak áldozata, de tettese is a világnak."      Müller Péter

Életünk folyamán rengeteg közösségnek vagyunk a tagjai: családi, vallási, baráti stb. Az ember egy társas lény, szükségünk van arra, hogy a valahová való tartozást érezzük. Ebben a közegben sokat tudunk fejlődni, személyiségünk formálódik, látókörünk kitágul. Azonban van, amikor egy közösség negatív hatással van az egyénre. Továbbá egy ilyen csoportosulás tagjának lenni egy komoly szellemi munkát igényel: alázatot, megbecsülést, bizalomépítést, elfogadást, befogadást és egyéb hozzáállást követel.  

A társaság középpontja

Egy amerikai tanulmány szerint, a génjeink a felelősek azért, hogy egy közösségben milyen pozíciót töltünk be. Továbbá a természetes kiválasztódás meghatározza azt is, hogy kivel alakítunk ki barátságot.
Egy magyar kutatás eredménye azt mutatja, hogy a közösségbe tartozás védi az egészségünket, azonban ebben a „csapatjátékban” mégsem vagyunk mi erősek. A felnőttek 59%-a szerint az emberek magukkal törődnek. A megkérdezetteknek csupán a harmada tagja valamilyen közösségnek.

Szimpátia

A bizalmon alapuló közösségi csoportosulásnál a befogadás egyik fontos feltétele a szimpátia. Előítélet nélkül nem tudunk élni, de a szimpátia képes valamilyen irányba elmozdulni. Egy amerikai kutatás szerint az agy másképpen értelmezi a számunkra kedves és az unszimpatikus ember mozdulatait. Azok az emberek, akik több közös vonást fedeznek fel egymásban, kölcsönösen nagyobb empátia alakul ki.  

Online identitás

Most, hogy gyakran használjuk azt a kifejezést, hogy "online" vagy "offline vagyok", - azaz, hogy az interneten vagy a való életben folytatok-e aktivitást - beszélhetünk az online identitás kifejezéséről. Ez a fogalom a virtuális személyiségünket próbálja megragadni. Felépítjük a virtuális önmagunkat, jellemzéssel, képpel, tulajdonságokkal és igazi- vagy álnévvel. A világhálón próbáljuk meghatározni az énünket, pozitív benyomást elérni egy adott személynél, vagy egy adott közösségben. A kérdés az, hogy ez az internetes személyiségünk, hogyan tud igaz kapcsolatokat kialakítani másokkal, akiknek ugyanilyen online identitása van?! A közösségi oldalak, a blogok, a fórumok és a chat közösséget épít. Fontos megtalálni az offline és az online tér közötti arany középutat.     

Kapcsolódó cikkek: