A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Férfiak a konyhában

A mesterszakácsok legtöbbje férfi. A nők nem érzik ezt hobbinak, inkább a házimunka kategóriájába sorolják. A férfiak pedig kikapcsolódásként tekintenek erre a kísérletezgetésre. Általában ritkábban főznek, de nagyon finomat. Mai vendégeink igazi különlegességekkel lepnek meg minket. Itt lesz velünk Kovács-Siklósi Lázár, Szőke András és Tóth Gábor. Meglepetés hölgyvendégünk a főzés igazi megszállottja, szerinte mindennek az alfája és omegája az alapanyag minősége.

A férfiak valami különös érzékükkel nagyon értenek a főzéshez, rendkívül jól tudnak fűszerezni, nagy szakértelemmel képesek elkészíteni kedvenc ételeiket.  Ők ezt legtöbbször hobbiszinten, kedvtelésből kezdik el, éppen akkor, amikor kedvük van hozzá és nem a szükség viszi rá őket, mint legtöbbször a háziasszonyokat. A sütés-főzés kikapcsolódás és feltöltődés tud lenni.

A magyar konyha történelme

A honfoglalás korában konyhánkat inkább a főzés, mint a sütés jellemezte. Földön álló, fémüstben főztek. Kedvelt húsfélék közé tartozott a birka, baromfi, ló és a marha. Kedvenc fűszerek közé sorolták a szerecsendiót, a fahéjat és a vaníliát. Később, Szent István korától egészen Mátyás királyig a minket körbeölelő népek gasztronómiai szokásai gyűrűztek be. Szent István bajor felesége által terjedtek el a német sütési-főzési módok. Mátyás király második feleségének, Beatrixnek köszönhető az olasz konyhaművészet elterjedése. Gasztronómiai innovációnak számított a luxustermékek közé tartozó erjesztett kenyér. A három részre szakadt Magyarország idejében a török konyha különlegességei terjedtek el, mint pl.: pogácsa, bejgli és a lángos. Tovább haladva a történelemben, a Habsburg Birodalomban a nemesek rengeteget utaztak, így beszivárogtak az angol és a francia ételek is. A magyar konyha a fűszerpaprika használata által forradalmasodott. A II. világháború következménye a borzasztó nagy élelmiszer- és a tőkehiány volt, vendéglátóegységek szűntek meg, az étkezési szokások rendszere felbomlott. Helyreállni az 1960-as években kezdett, amikor kezdetét vette a gazdasági fellendülés és az idegenforgalom élénkülése.

A főzés ugyanolyan tudomány, mint bármelyik más. Érzék, kreativitás szükségeltetik hozzá. Művészetté akkor válhat, ha az e fajta munkát hobbiként éljük meg- természetesen, ha mi vagyunk az alkotói. Élvezője a finom ételeknek bárki lehet.

Kapcsolódó cikkek: