A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Érintések

Az ember társas lény. Épp olyan szüksége van az ölelésre, a simogatásra, mint a jó szóra. A vágy az érintésre az egyik legerősebb ösztön az emberben, ez fejezi ki a közelséget, a melegséget, s biztonságot ad. Az érintéseknek írott és íratlan szabályai vannak. Vajon tisztában vagyunk mindezek fontosságával? Testbeszéd-órára hívjuk Önöket Palya Beával, Bagdy Emőkével, Keleti Andreával - és meglepetés férfi vendégünkkel, aki a léleksimogatás szakértője.

„Akit nem simogatnak eleget, annak kiszárad a lelke.” (Móricz Zsigmond)

A testi kontaktus nap, mint nap jelen van az életünkben, kézfogás, puszi, tánc, vagy egyéb fizikai formában. Miért van ránk ilyen hatással egy érintés? Kutatók kísérleti úton kimutatták, hogy már az apró érintések is stimulálnak a növekedésben szerepet játszó agyi vegyületeket, egész pontosan a növekedési hormonok termeléséért felelős enzimet.

Keleti Andrea táncművész, tánctanár hivatása kifejezetten az érintésre épül. Táncoktatás során meg kell érintenie addig ismeretlen tanítványait, akiket sokszor felkészületlenül ér az érintés. A gyermekekkel való kommunikációjában pedig gyakran használja az érintést a szeretet kifejezési módjaként.

Böjte Csaba ferences szerzetes a Dévai Szent Ferenc Alapítvány  megalapítója. Ő is mint az erdélyi emberek általában, szívesen fogja meg a másik ember kezét. Teszi ezt konkrétan és jelképesen is. Húsz év alatt több, mint ötezer gyermeket fogadtak be az alapítvánnyal. Simogatással, érintéssel a nagyon nehéz sorsú gyerekeket is el lehet érni. Megnyugtatással, bátorítással azután a gyermekek elindulnak a fejlődés útján.

A kézfogás rövid története

A kézfogás az üdvözlés legrégibb formája. Abból ered, hogy régen a kéz mutatásával jelezték a fegyvertelenséget, ezáltal a békét, barátságot. Keleten a szívre tett kéz, vagy a mellen keresztbe tett kéz jelenti mindezt. A nálunk jól ismert szólás: „Itt a kezem, nem disznóláb!” is innen ered. Régen az elöltöltős pisztolyok gúnyos neve a disznóláb volt, tehát amikor valaki ezt a szólást mondta, akkor szó szerint értette. Régen csak a férfiak fogtak kezet, azért, hogy a harcok után a barátságot kifejezzék.

A kézfogás szabályai ellentétesek a köszönésével. Akinek köszönnek, annak kell a kezét nyújtania. A kézfogás el nem fogadása sértésnek számít. Kézfogás közben a felek nézzenek egymás szemébe. Kézfogáskor a férfiaknak le kell húzni a kesztyűt, a nőknek nem. Kézfogáskor fel kell állni, ha valaki éppen ül.

Üdvözlési szokások kultúránként

Távol-Keleten tilos a kézcsók. Törökországban az ölelés, a kézfogás, a csók nyilvános helyen tiltott. Arab országokban a nőknek a kézcsók tiltott és be sem mutatják őket. A férfiak azonban öleléssel és csókkal is üdvözölhetik egymást. Az arab férfi a férfi vendégének gyakran a könyökét is megfogja, vagy a kezét és kéz a kézben is sétálhat vele, ezzel fejezve ki a barátságát és tiszteletét.

"Egyetlen érintés felér tízezer szóval." (Harold Bloomfield)

Kapcsolódó cikkek:

Érintések

A testi kontaktus nap mint nap jelen van az életünkben kézfogás, puszi, tánc vagy egyéb...

Tovább olvasom