A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Eredendő boldogság

A harmónia megteremtéséről, a párkapcsolat művészetéről, a viszályról és a megbocsátásról, a megifjodásról, a nyugalom megteremtéséről beszélgetünk ezúttal férfiakkal. André Aleman, holland pszichológus azt mondja, hogy az életművészet elsősorban annak művészete, hogyan ne adjuk ki a kezünkből az idő feletti rendelkezés jogát. Ennek pedig az a módja, hogy figyelmünket a mára összepontosítjuk. Hogyan teremtsük meg az egyensúlyt az életünkben? Erről beszélgetünk ma Müller Péterrel, Katus Attilával és Nagy Sándorral. Meglepetés hölgyvendégünk szerint a zene egyfajta gyógyító erő.

Nagy Sándor, színművész mindig is emberekkel akart foglalkozni, a színház is egyfajta lélekgyógyászat. Igyekszik pozitívan állni az élethez. Úgy gondolja, az életben mindannyiunknak megvan a saját kis démona, aki ráhatással van az életünkre, ilyen démon az ego is. A léleknek fel kell töltődnie, legfőképpen ez akkor valósulhat meg, ha elvonulunk, és egy kicsit önmagunkkal vagyunk. 

Horgas Eszter, fuvolaművész, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett, Artisjus-díjas művésznő szerint, ha egy zenész nincsen harmóniában önmagával, akkor sokkal nehezebben tud adni a közönségének. Azonban Eszter a nagyon nehéz pillanatokért is hálás. Vannak olyan érzelmei/emlékei, amelyek a mai napig fájnak. Azonban vannak olyanok is, amelyről azt gondolta, már régen elfelejtette, megbocsátotta, viszont mégis megjelennek az álmaiban. Ilyenkor felteszi magának azt a kérdést, hogy ez még tényleg, mindig ott van bennem?

A három szint - a komplex önismeret

Az életben való érvényesüléshez, a megfelelő út megtalálásához, a határaink megismeréséhez elengedhetetlen a megfelelő önismeret, amelyet nevezhetnénk önmegértésnek is. Ez a folyamat három szinten valósulhat meg. Az első szint egy alapszint, amikor meg tudom határozni az adottságaimat, képességeimet, miben vagyok erős és miben kevésbé. A második szint ettől mélyebben található. Amikor a gyermekkori élményeimet, tapasztalataimat ki tudom vetíteni a felnőttkori lényemre, viselkedésemre, személyiségemre. Amikor képes vagyok magamat a gyermekkorom tükrében elemezni. A harmadik szint a legkomplexebb elem, amely nem más, mint a társas szint. Itt a legfontosabb kérdés az, hogy a társadalomban betöltött különböző szerepeimnek mennyiben tudok megfelelni? Hogyan látom magamat és hogyan látnak mások?!

Dalai láma, Tendzin Gjaco a boldogságot, a bennünk lévő harmónia igényét - amelyet mindenki minduntalan keres - a következőképpen írja le: "Tapasztalatom szerint az igazi boldogság legfőbb jellemzője a béke: a belső béke. Ez nem valamiféle "elszállt" érzés. Nem is az érzelem hiánya. Ellenkezőleg, a béke, amiről beszélek, a másokkal való törődésben gyökerezik, és nagyfokú érzékenységet és érzelmet foglal magába. (...) A boldogság legfőbb jellemzője tehát a belső béke. Ez megmagyarázza azt a paradoxont, hogy míg vannak emberek, akik minden anyagi jólét ellenére elégedetlenek, addig mások a legnehezebb körülmények között is boldogok maradnak."

 

 

 

Kapcsolódó cikkek: