A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Első hetek a babával

Vendégeink között van, aki az első, van, aki a többedik gyerekével van túl az első hetek, hónapok izgalmain. Milyen az élet az első babával? Hogyan lehet átvészelni az első időszakot, ami nem mindig zökkenőmentes? Kit hogyan változtatott meg az anyaság? A rutin tényleg magabiztosságot ad, vagy az aggódás ugyanúgy megmarad a harmadik, negyedik gyermek érkezésekor is? Peller Annával, Kovács Patríciával, Szekeres Nórával és meglepetés férfi vendégünkkel beszélgetünk, aki többszörös, tapasztalt édesapa.

Szülés után általában az első hat hetet tartják a legnehezebbnek. A babának hozzá kell szoknia a külvilághoz, a szülőknek is meg kell ismerniük az új jövevényt. Ez nem mindig olyan könnyű, ahogy azt az első babájukat váró kismamák gondolják.

Paramamik és magabiztosok

Mi van, ha a baba nem alszik az etetések között, csak sír, vagy ha alszik is, 20 perc múlva felébred? Akár úgy is dönthet, hogy az egész éjszakát végigsírja. Kialvatlanul, fáradtan a gyereksírás is nehezebben viselhető. A szülők ingerlékenyebbek lehetnek egymással és a babával is. A leendő szülőknek – a hatalmas öröm és az új család szépségei mellett - erre is fel kell készülniük.

Mi vár a szülőkre a születés után? Tanácsok az első hat hétre:

1. A szülők váltsák egymást! Ne álljanak mindketten egyszerre a gyerek felett, ha sír vagy nyűgös! Elég, ha az egyik szülő fárad ilyenkor ki. Addig a másik pihenhet, és később jöhet a váltás.

2. Mindketten érzékenyebbek lehetnek alapvető dolgokra is (főleg az anyuka). Számoljanak 10-ig, mielőtt cselekednek és a fentiek tudatában kezeljék a helyzetet!

3. Apukák figyelem! Sokat segíthetnek az anyukáknak a szülés utáni depresszió elkerülésében. Éjszakai etetéssel, gyermekfelvigyázással. Fontos, hogy az anyukának is kell a pihenés és az alvás.

4. A későbbiekben, ha már úgy érzik, hogy a babát rá tudják bízni másra is (nagyszülők, megbízható babysitter, ha csak egy órára is, de mindenképpen mozduljanak ki otthonról, a megszokott rutinból!

5. Rossz anya vagyok! Dehogy! El sem hinnék, hogy a kialvatlanság a sok gyereksírás és a sírás miatti tehetetlenség (ha a baba sírós, vagy nem alvós) mennyire ki tudja meríteni az embert. Előfordulhat, hogy ránéz a gyermekére, és nem érez se boldogságot, se szeretetet iránta. De amint megkapja tőle az első mosolyt, Ön lesz a világ a legboldogabb anyukája!

Szülés utáni depresszió

A baby blues, az úgynevezett gyermekágyi szomorúság, a frissen szült nők 50-80 százalékát érinti, és általában a szülés utáni harmadik-negyedik napon jelentkezik. Tünetei a különös érzékenység, a kialvatlanság, fáradékonyság, ingerlékenység, félelemérzés. Legfőbb jellegzetessége a változékonyság, például az eufórikus boldogságérzés hirtelen átvált sírógörcsbe. A frissen szülő kismamák tizenöt-húsz százalékát érintő kórkép, a szülés utáni depresszió általában később, a tizedik és harmicadik nap között jelentkezik. Lehet, hogy észrevétlenül alakul ki, de a baby-blues is átfordulhat súlyosabb állapotba. Maguk a tünetek hasonlatosak a depresszió tüneteihez: elzárkózás a külvilágtól, lehangoltság, szorongás, örömtelenség, érdektelenség, ingerlékenység, fáradékonyság, étvágytalanság, alvászavar, feledékenység, bűntudat, önvád, értéktelenség érzése. A súlyosabb esetek a gyermek iránti agresszióban vagy öngyilkossági gondolatokban is megmutatkozhatnak...

Kapcsolódó cikkek: