A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Élet a gyereknevelés után

Amikor a gyerekek elköltöznek otthonról, a szülők életében hatalmas változás következik be. Ez komoly gondokat okozhat a szülőpár kapcsolatában is. Sokan rádöbbennek, hogy a gyermek volt köztük az egyetlen összetartó kapocs, és most hirtelen nem tudnak mit kezdeni egymással. Ugyanakkor egyfajta könnyebbséget is jelent mindez: a ház egyszerre csendes lesz, végre jut idő saját magunkra. Netán évtizedek óta először nekünk is lesz hobbink, sőt, bármikor találkozhatunk régen látott barátainkkal. Milyen új szerepek és lehetőségek várnak a felnőtt gyerekek szüleire? Pataki Évával, Gyarmati Andreával, Jókai Annával és meglepetés férfi vendégünkkel beszélgetünk.

Amíg kicsik a gyerekek, minden körülöttük forog. Aztán ahogy egyre nagyobbak és önállóbbak lesznek, furcsa érzés kezd mocorogni bennünk: nincs már ránk olyan nagyon szükségük. Büszkén mondogatjuk, nagyok, okosak és önállóak már, de azért némi félelem is keveredik ebbe az érzésbe. Egyre kevesebbet tudunk róluk, mind több időt töltenek a barátaikkal, aztán egy szép napon ketten maradunk párunkkal a lakásban. És ebben az új helyzetben sokszor nem találjuk a helyünket. Ez az üres fészek szindróma.

Felnőtté váló gyerekeink önállósulásának egyik feltétele a különköltözés, az önálló háztartás kialakítása. Európa országaiban eltérő a vélemény arról, hogy mikor illik elhagyni a szülői házat. A férfiakkal a közvélemény általában toleránsabb, és fél-egy évvel későbbi életkort határoz meg, mint a nőknél. Az a korhatár, amikor „túl idős ahhoz az ember, hogy a szüleivel éljen” a skandináv országokban 26–27 év, Nyugat-Európában 27–30 év. A volt szocialista országok közül Észtországban és Lengyelországban a legszigorúbb ennek megítélése, ott az önállósulás elvárt kora 27–29 év. Viszonylag késői az elválás Dél-Európában és Magyarországon, ahol ezt csak 30 éves kor felett várjuk el. Vannak azonban, akik úgy vélik, hogy egy gyermek bármeddig együtt élhet a szüleivel.

Noha minden egyes gyermek távozását nehéz érzelmileg feldolgozni, addig nem beszélhetünk “hivatalos” üres fészek szindrómáról, amíg az utolsó gyerek el nem hagyta a szülői otthont.

Jókai Anna író a mai magyar próza kiemelkedő személyisége. Egy fia, egy lánya és öt unokája van. Gyermekeihez különleges emberi viszony fűzi. Csodálatos dolognak tartja, hogy értékes, értelmes felnőtt emberként tekinthet rájuk. Lánya korán és váratlanul repült ki otthonról, fia később találta meg párját, de mindketten olyan társra leltek, akiket édesanyjuk saját gyermekeiként tud szeretni. Az írónő úgy gondolja, a gyerekek leválásának feldolgozásánál döntő, hogy milyen a társas kapcsolat a szülők között.

Veszteségből nyereség

Az unokák születése megfordítja a korábban egyedül maradt nagyszülők életében elindult folyamatokat. A veszteségből nyereség, a hiányból töltekezés, a kapcsolatok leépüléséből aktivitás, új feladatok, kihívások következnek. Aki nagyszülővé válik, lelki és fizikai készenlét állapotába kerül. A nagyszülő egyszerre születik az unokájával. Érzi, hogy szükség van rá, a tapasztalataira, a család értékeinek átadására, a generációk folyamatosságának biztosítására. A nagyszülői szerep újjáépíti a személyiséget. A szülővé vált gyermekeknek pedig a biztonságot, a lelki és fizikai támaszt, a mindig segítségül hívható erőt jelenti, hogy számíthatnak szüleikre. Új élményeket jelent ez az új helyzet a család minden tagjának.

Ahhoz, hogy ez az új helyzet valóban örömteli legyen, nem árt, ha a nagyszülők betartják az anyósok-apósok tízparancsolatát:

1. Szeresd, tiszteld, becsüld a házaspárt!

2. Biztosíts nekik függetlenséget, állj ellen a késztetésnek, hogy “jobb módszert” akarj nekik mutatni!

3. Légy méltányos, és ne kritizáld őket, mert a kritika olyan, mint a bumeráng! 

4. Ne keress hibákat! Ne csapj le minden egyes tévedésükre, hacsak nem akarod, hogy veled is így bánjanak!

5. Ne élj vissza vendégszeretetükkel, és mindig telefonálj, mielőtt megjelensz náluk! 

6. Ne várd el, hogy túl gyakran látogassanak!

7. Tartóztasd magad a kéretlen tanácsoktól! 

8. Ne beszélj arról, hogy mennyire szeretnél már unokákat, hacsak nincsenek már úton!

9. Tartsd tiszteletben lakberendezési ízlésüket, még akkor is, ha különbözik a tiédtől!

10. Ha olyan rokon vagy, aki nem akar kitaszított lenni, élj e szerint a tízparancsolat szerint!

Kapcsolódó cikkek: