A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Egyszer fenn, egyszer lenn

Mindannyiunk életében van fenn és lenn. A kérdés az, hogy mit teszünk, amikor fenn vagyunk, és hogyan viselkedünk, amikor lenn vagyunk? Hogyan éljük meg a sikert és a kudarcot? Vendégeink példájukkal, élettapasztalatukkal megmutatják, hogyan lehet a nehéz pillanatokban az életet kibírni, milyen alázattal kell viseltetni, amikor az élet nem éppen napos oldalát fordítja felénk. Továbbá mesélnek a sikerekhez való hozzáállásukról is. Itt lesz velünk ma: Götz Anna, Erdélyi Mónika és Esze Dóra. Meglepetés férfi vendégünk szerint minden nehéz élethelyzetben kapunk az élettől egy mentőövet.

"Olyan, hogy siker és kudarc, egyszerűen nem létezik. Ami valós, az az életed, a tapasztalataid és a kihívásaid - és hogyan birkózol meg ezekkel."                                                Damon Hill

Ahogy sokan a kudarcot nehezen éljük meg, és nehezen tudjuk kezelni, sok esetben a sikerekről is elmondható ugyanez. A hullám bármelyik részén lenni nem egyszerű. Egyik feldolgozása sem könnyű, meg kell tanulnunk az egyikből felállni, a másikat alázattal és méltóságteljesen viselni. Az élet olyan akár egy hullámzó víztömeg, amelyen meg kell tanulnunk egyensúlyozni! A siker pillanatát fel kell tudnunk dolgozni, élvezni, és megosztani ezt a boldogságot valakivel, a kudarc medréből pedig fel kell hozni valamit, amiből a későbbiekben meríthetünk energiát!

Szolnoki Péter, zenész elmondása szerint, amikor a csúcson van, azt nem érzi, viszont a mélypontot annál inkább. Éppen ezért a kettő közötti állapotban szeret lenni. Válása volt az, amit személyes kudarcként élt meg. Úgy gondolja nem feltétlenül baj az, ha az ember kicsit marcangolja magát vagy önsajnálatba kezd. Később, ebből tud meríteni. Péter szerint minden nehéz helyzetben dobnak az embernek egy mentőövet. S úgy gondolja, hogy rossz az a mondás, hogy bajban ismered meg, hogy ki a barátod, szerinte pont fordítva van, az örömödben derül ki, hogy ki az, aki veled együtt tud örülni a sikerednek!

A sikert nehezebb kezelni, mint a kudarcot?

A siker átok is lehet, ha nem tanuljuk meg, hogyan is kell megfelelően kezelni. A kudarc fájdalmas, önvizsgálatra késztet és szerénységre. A siker ellenben a kudarccal nem gyengít, hanem megerősít minket, s eközben úgy érezhetjük, hogy önvizsgálatot sem szükséges tartanunk. Ezt kezelni akkor tudjuk jól, ha úgy érezzük, hogy nem érdemeljük meg, azonban ha úgy gondoljuk, hogy megillet minket, ezzel a bukást készítjük elő önmagunk számára. A siker vakká tehet, ha nincs kellő önismeretünk. Ilyen helyzetekben van szükségünk tanácsra, figyelmeztetésre, visszajelzésekre, egy olyan csoportra, barátokra, akik igazán őszinték velünk. A dicsőség méltó viseléséhez alázatra van szükségünk. Az alázatos ember sem többet sem kevesebbet nem gondol magáról. A siker nem teremti meg az alapot a kudarc kezelésére, de fordítva annál inkább igaz. A kudarc nélkülözhetetlen a siker megfelelő kezeléséhez.

Vajon melyik állapotot könnyebb megosztani az embertársainkkal? A kudarcot,  amely elmondása során úgy érezzük megvillantottuk a gyenge pontjainkat? Vagy a sikert? Ennél pedig fennáll a veszély, hogy az örömünket megosztani kívánt társunknak szemében megcsillan a zöld kis szörny. Vajon, ha tényleg önvizsgálatot tartunk, tudunk őszintén örülni más sikerének? S tudunk olyan lelki támaszt nyújtani szeretteinknek, hogy a bajban hozzánk forduljanak? Vajon környezetünkben körbeérnek az ilyen kapcsolatok? Vagy nagyon nehéz megtalálni őket? Kinek sok, kinek kevés adatik meg az emberi kapcsolatok erősségéből, de bárhogyan is van, becsüljük meg azokat az embereket, akik e két végpont között is fogják a kezünket! Nincs értékesebb egy őszinte kapcsolatnál!

Kapcsolódó cikkek: