A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Csodálatos emlékezet

Emlékezetünk maga a csoda. Néha olyan dolgokra emlékszünk, amelyre nem is gondolnánk, sokszor pedig alapvető dolgokat elfelejtünk. Hogyan is működik az elménk? Azok az emberek, akiknek a munkája során elengedhetetlen a memorizálás, milyen stratégiát alkalmaznak a gyors tanuláshoz? Mennyire tágítható a memóriánk? Ennek különlegességéről beszélgetünk Marton Évával, Kováts Adéllal és Janacsek Karolinával. Meglepetés férfi vendégünknek munkájából kifolyólag egyszerre többfelé és ugyanolyan mértékben kell figyelnie.

Janacsek Karolina, egyetemi adjunktus memóriakutatással foglalkozik. Sok féle emlékezet létezik, ilyen például a tényemlékezet, az eseményemlékezet, a készségekre vonatkozó emlékezet stb. Az emlékeket különböző módon hívjuk elő, és különböző módon tanuljuk meg. S ezek az emlékezet típusok kommunikálnak is egymással. A zenetanulás a memóriára jó hatással van és egyéb más készségekre is. Legfőképpen 12 éves kor előtt, ugyanis a gyerekek ebben a korban sokkal gyorsabban sajátítanak el különböző készségeket.

"A világnak rengeteg fontos és sürgős elfelejteni valója van, ha azt akarja, hogy élete vidámabb legyen. A jókedvünket, a könnyed közérzetünket alapozhatjuk meg minden igazi, kiadós felejtéssel. Meglehet, ez is egy olyan fölfedezés, amit már rég elfelejtettünk."

/Elekes Ferenc/ 

Silló István, karmester, zongoraművésznek is sokfelé  kell egyszerre figyelnie. Érdekes módon, főpróbahéten semmi mást nem képes megjegyezni, legyen szó akár egy bevásárlólistáról is, azon megbukik. Ebben a szakmában van, amikor bizony gyors döntéseket is kell hoznia, ha például éppen azt látja a színészen, hogy nem biztos, hogy időbe be fog lépni. 

A felejtés érdekessége

A felejtésnek van egy különleges mechanizmusa. Ilyen például az, amikor bekerülünk egy szobába, de azt már nem tudjuk felidézni, hogy hogyan is jutottunk oda. Ezért a memóriazavarért furcsa módon az ajtónyitás a felelős. Ugyanis az agyunk ezt a momentumot úgy értelmezi, hogy beléptünk egy ajtón, egy új helyszínre érkezünk, amely új eseményeket tartogathat számunkra, így gyorsan el kell feledni az előzményeket. 
Annak is oka van, hogy a csecsemőkort elfelejtjük. Ezért a gyermekkori amnéziának nevezett felejtési mechanizmus a felelős. A jelenlegi tudományos magyarázat szerint, azért nincsenek 3-4 éves kori emlékeink, mert az agyunk rohamtempóban növekszik, s ekkor új idegsejtek jönnek létre, amely következtében törlődnek a gyermekkori emlékek nagy része. 

Kapcsolódó cikkek:

Agytorna

Emlékezetünk fejleszthető. Ha agyunkat rendszeres tréninggel karbantartjuk, akkor biztosan jobb lesz a...

Tovább olvasom