A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Csodák pedig vannak

A csoda mindenhol ott van, a kérdés az, hogy észre vesszük-e? Csoda lehet az, ha egy lány megtalálja négylábú segítőtársát, ha megálmodjuk a jövőnket, ha művészként elvarázsoljuk a közönségünket, ha megérkezik a régen várt gyermek, vagy éppen gyönyörködtet a természet. Az is lehet egy csoda, ha felfedezzük az életünkben a véletlen varázsát, és rájövünk, semmi sem történik ok nélkül. Nézőpont és az éberség kérdése az, hogy számunkra mit jelentenek a kulcspillanatok. Fantasztikus történeteket hallgatunk Miklósa Erikától, Vincze Zsuzsától és Nógrádi Csillától. Meglepetésvendégünk a pozitív pszichológia igazi nagy szakértője.

Paul Pahil, Magyarországon élő brit-indiai pozitív pszichológus körülbelül 80 országot bejárt. Megvolt az otthona, de a feladata az volt, hogy keresse meg a spirituális otthonát. Több helyen járt, de amikor Magyarországra jött, azt érezte, hogy megérkezett. Szerinte nagy probléma az, hogy túl sok ember gondolja azt magáról, hogy átlagos. Vannak, akik sokat gondolkodnak, tele vannak félelemmel, s ezzel rengeteg energiát elvesztegetnek. Ezzel tönkreteszik a mindennapi élet csodáit. Ezen emberek pozitív energiája alacsonyan van, az ő feladata az, hogy ezt duplájára növelje. 

Most akkor félig üres vagy félig tele van az a pohár?

Egy felmérés - ahol tíz éven keresztül figyelték a résztvevőket - kimutatta, hogy fontos kapcsolat van az optimizmus és a szív ill. az érrendszeri betegségek között. Egyenes arányban nőhet a kettő: minél pozitívabb és optimistább valaki, annál egészségesebb maradhat a szív és az érrendszere. Ezzel sikerült bebizonyítaniuk a kapcsolatot a boldogság és az egészség között. Nem mindegy, hogy tekintünk az életünkre. Félig teltnek vagy félig üresnek ítéljük a poharunkat?! Hogyan alakítsuk gondolkodásunkat pozitív irányba? Az első lépés a negatív gondolatok felismerése, majd el kell kezdeni azon dolgozni, hogy ezeket pozitív irányba fordítsuk át. Nem az a boldog ember, aki a problémára válaszul struccpolitikát folytat, hanem az, aki felismeri és megtanulja kezelni azt. 
John Gottman házaspárokat figyelt meg, arra a következtetésre jutott, hogy a pozitív impulzusoknak nagymértékben kell dominálniuk ahhoz, hogy a kapcsolat boldog és kiegyensúlyozott lehessen. Figyelnünk kellene a másikra, leginkább arra, hogy a viták, és az egymás gyengeségeinek hangsúlyozása ne váljon sporttá. Ennek következtében a kapcsolatok tönkre mehetnek, mert nem a megértést helyezzük előtérbe, hanem a másik felett szeretnénk győzedelmeskedni. Nyertesen akarunk kijönni a vitából úgy, hogy esetleg teljesen más eszközt alkalmazunk erre, mint a másik fél. Például amíg az egyik fél megértő, addig a másik kiforgatja a szavait, és lényegtelen kijelentés mellett kezd el érvelni. Ne felejtsük el, hogy egy negatív másodpercet öt pozitívval dolgozhatunk le, ez olyan, mint a csoki evés és a futás esete.

Kapcsolódó cikkek: