A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Családból munka, munkából család

A házasságok megromlásához sokszor a rengeteg munkával töltött időt vezet. Megnövekedett munkaidő, állandó feszültség, növekvő stressz belopja magát a mindennapokba és megmérgezi a kapcsolatokat. Ám nincs ez mindig így! Vannak olyan párok, akiket pont a munka hozott össze. Mennyire viselkedünk másként párunkkal a munkában? Mennyire lehet szétválasztani a munkát a magánélettől? Megosztja tapasztalatát: Gryllus Dorka, Dióssy Klári és Vass Teréz. Meglepetés férfi vendégünk nagyon szeret a párjával együtt dolgozni.

Sokan úgy tartják, hogy nem lenne jó hatással a kapcsolatukra, ha együtt dolgoznának párjukkal. Nem tudnák szétválasztani egymástól a munkát és a magánéletet, így a feszültségek is megduplázódnának a kapcsolatban. Azonban vannak kivételek, akiknek ez a megszokottól sokkal jobban működik. Egymást motiválják és a lehető legnagyobb összhangban élik az életüket. Hogyan csinálják? – erre voltunk mi is kíváncsiak, így olyan vendégeket kérdeztünk meg erről a témáról, akik szoros együttműködésben dolgoznak, és otthon, együtt a családdal harmóniában élnek.

Gryllus Dorka, színésznő párjával, Simon Kornéllal egy színdarabban ismerkedtek meg, amelyet Dorka édesanyja rendezett. Ebből a közös munkából szerelem lett. A bemutató után mondta el édesanyjának a hírt, hogy egy párt alkotnak Kornéllal. Mindketten egyre higgadtabban próbálják kezelni a konfliktusokat, melyben gyermekük sokat segít. Egyből látni rajta, ha csak egy minimális feszültséget is érez szülei között. Kisfia még csak hét hónapos volt, amikor Dorka már a forgatására vitte.

Mit mutatnak a statisztikák..?

Egyes kutatások szerint nagyon sokunk a munkahelyén ismeri meg kedvesét. Ez igaz lehet, hisz felnőttként a legtöbb időt ott töltjük. Azonnal megismerhetjük a kiszemeltünk munkamorálját, a feladatokhoz való hozzáállását, kompromisszumkészségét, alázatát. A munkát a kapcsolattól nehéz szétválasztani, de a legnagyobb hangsúly az arányokon van.
Pontosítva: A Randstad is kutatta, hogy milyen arányban alakulnak ki párkapcsolatok a munkahelyen. Eredményként 39%-ot kaptak. Míg egy nemzetközi kutatás szerint ez az arány 57%. Az ázsiai országok közül, Kínában és Indiában ez az arány jóval magasabb, 70%. Ellenpólust képez az Amerikai Egyesült Államok, ahol ez a szám csupán 30%, mivel komoly szabályok terjednek ki a munkahelyen kialakuló párkapcsolatokra.

Bárhogyan is nézzük, a munkahelyen kialakult kapcsolatok működőképessége sok tényező hatására válhat komfortossá vagy éppen kényelmetlenné. Az igazán jó együttműködés akkor alakulhat ki, ha egyikünk sem a másik főnöke és fordítva. Ha a munkánk összefügg, együtt alkothatunk, együtt gondolkodhatunk vagy, ha más-más szektor képviselői vagyunk. Fontos megtartani az arányokat, azaz ha hazamegyünk, el tudjuk engedni azokat a problémákat, amelyek a munkánkkal kapcsolatosak. Ha tudunk egymásra úgy figyelni, mint férfi a nőre, nő a férfira.