A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A bulizás veszélyei

Lassan itt a nyár, vele együtt a nyári szünet és a fesztiválszezon. Szinte minden hétvégére jut egy. A szülők fejében pedig ott zakatol a kérdés: elengedjem a gyereket, vagy sem? Egy ilyen többnapos tömegrendezvény, távol az otthontól kicsit több veszélyt tartogat, mint egy megszokott hétvégi buli. Hány éves kortól engedjük el a gyerekeket és hogyan készítsük fel őket a veszélyekre? Horgas Eszterrel, Xantus Barbarával, Csete Beával - és meglepetés férfi vendégünkkel beszélgetünk szülői feladatainkról.

A fiatalok szórakozási, bulizási szokásai az elmúlt években – sajnos – nagyon megváltoztak. Az alkohol, a drogok szinte kivétel nélkül jelen vannak a szórakozóhelyeken, ami nemcsak a fiatal felnőttekre, de a tizenévesekre is ugyanolyan veszélyt jelent.

Csete Bea műsorvezető, szerkesztő-riporter úgy érzi, szerencséje volt ma már egyetemista lányával, mert nem nagyon járt bulizni. Ha mégis, Bea mindig tudta, lánya kikkel van és hol, és hogy mikorra érnek haza. Azt meg, hogy mennyire vadultak, inkább nem is szeretné tudni. Bea úgy érzi, 21 éves lányának magánéletét tiszteletben kell tartania. Fontosnak tartja, hogy a fiataloknak legyenek élményeik az életben, amelyek mellett nem keresnek más élményeket az alkohol vagy a drogok használata által. Bea ismeri lányának barátait, gyakran ott lehetnek náluk.

dr. Nagy László Tibor az Országos Kriminológiai Intézet Bűnözéskutatási és Elemzési Tudományos Osztály osztályvezetője. Szakemberként úgy látja, az elmúlt években egyértelműen megváltoztak a szórakozási szokások, a bulik egyre később kezdődnek, és a résztvevők egyre fiatalabbak. A legnagyobb veszély az, hogy bűncselekmények is történhetnek, ahol a fiatalok nemcsak áldozatokká, de elkövetőkké is válhatnak. Könnyen belekerülhetnek akár egy csoportos garázdaságba is. A legújabb jelenség pedig az úgynevezett „roham-ivászat”, ahol a cél az, hogy a lehető legrövidebb idő alatt kiüssék magukat az alkohol hatása alatt. Ez mind-mind az élménykeresésből ered, vagyis valaminek a hiányát jelenti. Ezek kivédésére a legfontosabb az lenne, hogy meleg, szeretetteli családi légkörben éljenek a fiatalok. Nagy probléma, hogy alkohol-mentes szórakozóhelyek, tini-diszkók ma már nincsenek.

Mire figyeljenek a szülők?

Pszichológusok szerint azért is érdemes figyelni folyton a gyereket, mert a drogok utólag is hatnak. Ahogy az alkoholtól másnapos az ember, úgy a kábítószertől másnap ingerlékeny, aluszékony lehet, de intő jel többek között a normálisnál jelentősebb mértékű folyadékbevitel, az állandó szipogás, a gyakori orrvérzés. Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, ha a gyereknek hirtelen megváltozik a viselkedése, olyan barátokkal tölti az idejét, akiket nem hajlandó bemutatni, és akikről nem hajlandó beszélni sem.

Gazdag Enikő pszichológusebben a kérdésben is a legfontosabb dolognak az őszinteséget tartja: fontos, hogy a gyerek bármit megoszthasson a szülővel, és ítéletek vagy negatív minősítések helyett megértést, támogatást kapjon, hogy érezze, a szülőtől bármikor kérhet tanácsot.

A jó kapcsolat kialakítására érdemes törekedni, bármilyen korú gyermekről is van szó!

Kapcsolódó cikkek:

Bulijelenségek

Tavasszal az első melengető napsugarak hatására nemcsak a balkonok virágosládái, hanem a...

Tovább olvasom

Krokodildrog

Fekélyes sebek, lemart hús, zombivá lett testek. Nem véletlenül nevezik zombidrognak is, hiszen a...

Tovább olvasom