A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Betépve

A kábítószerek veszélyeiről, hatásairól, a fiatalok ettől való megóvásáról nem lehet eleget beszélni. Ki az, aki ebbe a világba belecsöppenhet? Milyen lelki vagy környezeti háttér hatására válik valaki drogfüggővé? Hogyan óvhatjuk meg szülőként gyermekeinket? S a legfontosabb kérdés az, merre van a kiút? Hogyan lehet újra egészséges emberré válni? Súlyos kérdések, amelyekre választ keresünk Xantus Barbarával, Gabkával és dr. Csákó Ibolyával. Meglepetés férfi vendégünk szerint a fiatalak körében a motivációt nehéz kiépíteni.

Drogpszichológia

Egy 2011-es felmérés szerint a 16 évesek 19,9%-a fogyasztott már életében valamilyen tiltott szert. Ebben a korcsoportban a legtöbbet fogyasztott kábítószer a marihuána, az alkohol gyógyszerrel párosítva, szipuzás, nyugtató és a mefedron. A 2007-es kutatás szerint, ahol felnőtteket kérdeztek a drogfogyasztástól, 9,3%-uk fogyasztott életében valamilyen tiltott szert. 2007-es adatok alapján ebben a körben a legelterjedtebb a kannabisz, ecstasy, amfetamin, LSD és a kokain volt.

Azoknál az egyéneknél, akik függővé válnak a probléma forrása a közvetlen környezetükben keresendő. Sokszor a személyiségfejlődésük megrekedhet a korai traumák, a megoldatlan konfliktusok következtében Ehhez nagyban hozzájárul a szülői és a családi minta milyensége. A családi miliő kihat a gyermek egész személyére, viselkedésére és magatartására. Azaz az anyai és az apai minta az egyik legmeghatározóbb egy gyermek esetében. A szenvedélybetegség lehet egyben viselkedészavar is, a cél eltérni a normától, szembe menni a szabályokkal. Nevezhetnénk egyfajta kötődéspótlásnak is, amit gyermekkorban ideálisabb formában nem tudott kialakítani az egyén. "Az egyszeri kipróbálás többszöri kipróbáláshoz vezethet, a többszöri kipróbálás pedig - a szubkultúrába való bekerülés és annak benntartó ereje valamint a biológiai tényezők folytán - a függőséget eredményezheti."
A megfelelő szülői minta, az őszinte beszélgetések és a gyermekkel kialakított baráti kapcsolat lehet az egyik legfontosabb feladatunk szülőként annak érdekében, hogy immunissá tegyük a rossz környezeti hatások befolyásolhatóságára gyermekeinket.

Kapcsolódó cikkek:

Drogról drogra

Amikor drogokról beszélünk, a legtöbb esetben nem egészen pontosan fejezzük ki magunkat. A drog...

Tovább olvasom

Zöld Múzsa

Volt a 19. század végén, a 20 század elején egy ital, amelynek szertartásos...

Tovább olvasom