A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Az irodalom újratöltve

Évről évre felmerül a kérdés: olvasunk még vajon? Sokszor temetjük az irodalmat, közben sorra jelennek meg könyvek, nő a gyerekkönyvpiac és sokan e-bookon vagy tableten is olvasnak. Akkor most aggódjunk vagy ne? A mai tinédzsereknek ugyanazokat a kötelező olvasmányokat kell olvasniuk, mint nekünk, pedig a világ közben változott és erős a kortárs irodalmunk is. A fiatal generációban megjelentek a booktuberek, akik saját kezükbe vették az irodalmi nevelést. Hogyan tanítsuk meg az olvasás élvezetét? Erről mesél nekünk Kalapos Éva, Berg Judit és Vajda Éva. Meglepetés férfi vendégünk egy igazán izgalmas hobbit űz!

„Valamint a házat is alulról kezdik építeni, azonképpen a magyar irodalom olvasóközönségének nevelését is alul, a gyermeknél kell kezdeni.”

Benedek Elek

A színes és gazdag irodalom világa sok esetben a fiatalok számára szinte láthatatlan. Miért nem lelik örömüket az olvasásban? Miért nem szeretik forgatni a régi klasszikusokat, a világirodalom nagysikerű műveit? De nemcsak ezt, hanem a kortárs írók felkapott regényeit, sőt még a nekik szóló fantazy köteteket sem. Azokat, akik rákapnak az olvasás ízére, nem is kell tovább terelgetni, de a másik véglet, tiltakozó ellenállásához a megoldás kulcsát keressük vendégeinkkel. 

Hogyan váljon a gyermek olvasóvá?

Makkai Kinga, gyermekirodalmi tanár szerint az olvasóvá nevelés egyre nehezebb feladat. A felgyorsult, fogyasztói világ, a technikai újítások háttérbe szorították a könyveket. A mai magyar fiatalok nagyon keveset olvasnak, ennek követeztében a szövegértésük is leromlott. Az olvasásra nevelésben nagy szerepet játszik a szülő és a pedagógus hozzáállása. Meghatározó és nagyon fontos az, hogy a gyermek életében aktívan jelen legyen a mese. Ahhoz, hogy megszeressen olvasni, nagyon fontos, hogy korának megfelelő olvasmányt válasszunk. A mese személyiségfejlesztő hatással bír, abban az esetben fog jó irányba menni, ha a gyermeket figyelemmel követjük: megnézzük egyéni világképét, lelki történéseit és az egyéni sajátosságait. 

A gyermekkönyvpiac fellendült, ennek következtében a kiváló és a silány minőségű palettán nagyobb lett a szórás, így meg kell válogatnunk, milyen könyvre esik a választásunk. Úgy gondolja, itt nagy szerepet kapnak a kritikusok, akiknek feladata, hogy rámutassanak az igazán remek, és nagyszerű művekre. Az elmúlt időben a kiadók felfedezték azokat a témákat, amelyből hiány volt a polcokon. Ilyen volt a hétköznapi témákat és tabutémákat feldolgozó gyermekkönyvek és a képes könyvek iránti igény.

 

Kapcsolódó cikkek: