A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Az apa-lánya kapcsolat titkai

Felnőttként is működik az apa-lánya szerelem, még akkor is, ha ugyanazt a szakmát választotta a lány, mint édesapja? Az apai minta vajon meghatározta a lányok szakmai beállítottságát? Segítője vagy gátja az apa a gyereke karrierjének? Balázsovits Edit, Trokán Nóra és Lőrincz Judit Lívia avatnak be minket érzéseikbe, tapasztalataikba. Meglepetés férfi vendég nélkül persze most sincs Ridikül!

A sztereotipikus gondolkodás szerint az apák inkább kisfiút szeretnének, akivel focizhatnak, később pedig elmehetnek meccset nézni, sörözni, megbeszélni az élet komoly dolgait, és aki netán továbbviszi a szakmájukat.

Különleges viszony

Egy lány teljesen más világ. Az apa és a lánya közötti kapcsolat nagyon nagy hatással van a gyermek életére. Az apa jelenti a kislány számára a szeretetet, a biztonságot, a törődést.

Serdülőkorban aztán az apa-lánya viszony gyökeres fordulatot vesz, és ehhez mindkét félnek idomulnia kell. A szeretetteljes kapcsolat mintája lehet egy jó párkapcsolatnak. Azonban sajnos a rossz viszony is belénk ég, később újra és újra “reinkarnálódhat” kapcsolatainkban.

Trokán Nóra színésznőnek ha kislányként valami gondja volt, akkor mindig az apja ölébe bújt. Ma már ugyan nem ül az ölébe, de bármikor felhívhatja és beszélgethet vele egy jót, ami mindig megnyugtatja. Péter nem szólt bele lányai pályaválasztásába, szakmai tanácsot is ritkán ad nekik. Nóra szerint nem is szabad befolyásolni vagy eltántorítani egy gyereket attól, amivel foglalkozni szeretne, mert az később biztosan visszaüt.

Tanácsok lányos apáknak

Íme, néhány jó tanács, amit a lányos apáknak nem árt megfontolni és betartani:

1. Hallgassunk a lányunkra! Arra kell fókuszálni, ami igazán fontos: a lányunk gondolataira, félelmeire, álmaira, ahelyett, hogy a külsejére koncentrálnánk. Azt kell megérteni, ő hogyan látja saját magát. Ha a lányunkat a maga valójában ítéljük meg, helyesebb, ha magabiztosságot adnunk neki. Nem biztos, hogy az esik neki a legjobban, ha szekáljuk: én például falra másztam kamaszkoromban azoktól a csípős megjegyzésektől, amiket, mondjuk, nem túl hatalmas mellméretemmel és a feleslegesen viselt melltartómmal kapcsolatban kaptam.

2. Támogassuk erős oldalait! Segítsük felismerni és átlépni a buktatókat! Fejlesszük erősségeit, segítsük abban, hogy céljait elérje. Ha az apa átnéz a lányán, bizonyításra kényszeríti gyermekét az élet minden terén, egyszerűen az önértékelését rontja, maximalizmusra készteti.

3. Tiszteljük egyediségét! Próbáljuk megértetni lányunkkal, hogy szeresse magát és testét is. Meséljük el neki, hogy azért szeretjük, amilyen, és ahogy kinéz, minden gyengeségével együtt.

4. Sportoljunk együtt! Teljesen mindegy, hogy milyen sportról is legyen szó, a lényeg, hogy közösen végezzük lányunkkal! Mutassuk meg neki, hogy lányként is sok mindenre képes a testével, és semmivel sem alávalóbb, mint egy fiúgyermek!

5. Próbáljuk meg a világot a lányunk számára elfogadhatóbbá varázsolni! Sok veszély leselkedik lányunkra. Persze, hogy féltjük az erőszaktól, agressziótól, pornográfiától, hímsovinizmustól! De a túlzott féltés és óvás azt sugallhatja neki, hogy nem bízunk benne! Ne kergessük el minden udvarlóját féltésből!

6. Tanuljunk más apukáktól! Érdemes tapasztalatot cserélni, bátorítani egymást. Időnként mindenkire ráfér és jól esik!

Kapcsolódó cikkek: