A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Aranyanyu 2014

Számtalan fontos kitüntetést, díjat ismerünk, melyekkel a kimagasló teljesítményt, a munkásságot értékeljük. De vannak olyan tettek, melyek a nyilvánosság előtt kevésbé láthatóak. Az Aranyanyu Díj csak nőknek szól és célja, hogy olyan segítő foglalkozású nőket kutasson fel és mutasson be, akik minden nap bebizonyítják különleges erejüket, kiválóságukat. Idén a hat díj mellé megalakult a Ridikül Magazin különdíj. Mai vendégünk a díjátadó egyik zsűritagja Beke Zsuzsa és két díjazott Dr. Mangó Gabriella és Schuster Barbara. Meglepetés vendégünk azt mondja neki is van egy "aranyanyuja", az édesanyja.

Önmagunk megtalálásának a legjobb módja, ha elveszünk mások szolgálatában.”  Mahatma Gandhi

Az Aranyanyu kezdeményezés egyedülálló és egy kiváló esemény arra, hogy a környezetünkben élő hősnőket értékeljük és megbecsüljük. Ez a díj, olyan nők tetteit tünteti ki, kiknek kiválósságuk a nagy nyilvánosság előtt kevésbé látható. Kizárólag nőknek osztják ki, akik valamilyen segítő foglalkozást űznek. Három kategóriában lehet bárkinek javaslatot tennie a jelöltekre. Pedagógust, egészségügyi szakdolgozót és orvosnőt lehet jelölni erre a díjra. A kezdeményezés célja, hogy a nők társadalmi megbecsülését és önbecsülését növeljék.

E díj méltóképpen emeli ki ezeket a remek nőket, kik egyben anyák, feleségek, dolgozó nők. Kik munkájuk során rengeteg embernek nyújtanak segítő kezet. Nem csak szakmájukból kifolyólag, hanem mint ember az embernek – kedves szóval. Ez utóbbi apróságnak tűnik, pedig ebben a világban egyre nagyobb jelentősége van. Egyre kevesebbet szólunk a másikhoz, nehezünkre esik megdicsérni valakit, elbeszélgetni és kibeszélni magunkból úgy az örömöt, ahogy a fájdalmat is. Sokszor mondják azt, hogy tudj adni, mert akkor fogsz te is kapni. Mégis sok embernek oly nehéz az önzőségét félretennie.

A segítési hajlandóságunk, a segítés pszichológiája

Dr. Bagdy Emőke szerint az altruista viselkedés, amely az önkéntesség folyamán megjelenik jótékony hatással van az emberekre: egészségmegőrző és immunerősítő. A segítő foglalkozást űző emberek körében elkerülhető a „burn out”, azaz a kiégés. Önkéntes munkát, ha nem valami érdekében tesszük, hanem saját elhatározásból az a legtisztább segítség. Sokat kapunk lelkileg, emberileg az ilyen cselekedettől. Támogathatunk alkalmanként, folyamatosan, egyénileg vagy csoportban. De sokszor az is elég, ha képesek vagyunk egy pár kedves szót intézni embertársaink felé, ez is egy hatalmas segítségnyújtás. Amikor van, aki meghallgat, aki őszintén kedves tud lenni, aki nem vár cserébe érte semmit, akik szeretnek.
Ahogy Anthony de Mello, jezsuita szerzetes és pszichoterapeuta is mondja: “Ha szeretsz, más szemmel nézel a világra; nagylelkű leszel, megbocsátó, jószívű, pedig korábban esetleg kemény és rideg voltál. Az emberek óhatatlanul is hasonlóan viszonyulnak majd hozzád, s hamarosan abban a szeretetteljes világban élsz, amit te magad teremtettél.

 

Kapcsolódó cikkek: