A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Akikért a tinik rajonganak

Gyermekeink nem csupán a könyvekből, történetekből és elképzelt mesebeli hősökből merítenek. Példaképeik, kedvenc előadóik, könyveik, filmjeik vannak. A könnyűzenének, az ifjúsági irodalomnak, vagy audiovizuális tartalmaknak közönsége és rajongója az ifjúság is. Önnel is előfordult már hogy lánya, vagy fia az ön számára ismeretlen könyvről, filmről mesélt, vagy olyan dalt dúdolt, amit ön még nem is hallott? Kik ők, akikért a kamaszok rajonganak és vajon mi a sikerük titka? Lola, Patai Anna és Hien beszélgetnek meglepő komolysággal a témáról és várják meglepetés férfi vendégünket, aki szintén felelősséggel éli életét.

A sztárok iránti érdeklődés a kamaszkori fejlődés és a társas kapcsolatok kialakításának egészséges velejárója.  A sztárimádó tinédzserek érzelmileg jól alkalmazkodnak és népszerűek kortársaik között. A rajongás ugyanakkor csak bizonyos fokig egészséges. Akik túlzottan elragadtatják magukat, azok valószínűleg magányos gyerekek, a családjukhoz vagy barátokhoz fűződő bensőséges kapcsolatok nélkül.

Toleranciára tanít

Kansasi kutatók szerint a rajongás – különösen a kamaszlányoknál - nem is annyira a fizikai vonzalomról szól, sokkal inkább saját identitásuk kereséséről, valamint a környezetükben betöltött helyük meghatározásáról.  

Tiniknél a kortárs barátságok fontos ismérve, hogy a barátok legtöbbször ugyanazokért a megközelíthetetlen sztárokért rajonganak. Ám, ha éppen mégsem, akkor azt tanulják meg, miként lehet elfogadni a sajátjuktól eltérő véleményeket. Érdekes, hogy a kamasz fiúkra kevésbé jellemző a rajongásuk megosztása barátaikkal.

Patai Anna számára tizenegy éves kora óta az éneklés jelent mindent. Fontosnak tartja, hogy jó kapcsolata legyen a rajongóival, mert tudja, nagy felelősséggel jár a népszerűség.

A családja és a barátai is mindenben támogatják. A legtöbbet a nővérének köszönhet. Édesapja is az első pillanattól mellette volt. Látta, hogy lánya mennyire komolyan gondolja az éneklést. Anna szerint édesapja abban segít a legtöbbet, hogy kiegyensúlyozott legyen és a földön maradjon. Nagyra értékeli, hogy ennyire vigyáz rá.

Puskás Peti úgy tartja, sok a tévhit a tinisztárokkal kapcsolatban és túl könnyedén kezeli őket a társadalom. Ők ugyanolyan emberek, mint a rajongóik. Nem könnyű megtalálni a helyes utat a kritikák között. Aki művész, üzenettel bír minden egyes megszólalásában. A modern tinisztároknak az is felelősségük, hogy a fiataloknak segítsenek helyre tenni az értékeket. Ezért is kell például véresen komolyan venni a gyerekszínházat, vagy ezért megy el felvilágosító órákra gimnáziumokba.

A rajongás mértékegysége

John Maltby brit kutató háromféle mértékű rajongástípust talált, melyeket jól el lehet határolni egymástól. A társas, szórakozás-szerű rajongók azért vonzódnak a sztárokhoz, mert ez a szórakozásnak egy jó formája, társas interakció és pletyka egyik forrása. Az intenzív, személyes rajongás során megszállottságra utaló érzések jellemzik a rajongót, aki tökéletesnek látja a kedvencét, aki számára a lelki társ is egyben. Kórós a rajongás, ha a rajongó elveszíti a kontrollt a viselkedése és a gondolatai felett. 

Példaképek

Az Ipsos F&F kutatássorozata negyedévente közöl friss adatokat a fiatal felnőttek szokásairól. A példaképeket tekintve a megkérdezettek 22%-a állította, hogy van példaképe. Közülük 75% a családtagjaik közül választ, ezen belül is elsősorban a szüleiket jelölték meg. Életkor és lakóhely szerint nincs eltérés abban, hogy melyik szülőre néznek inkább fel. Nemek szerint egyértelműen látszik, hogy a fiúk elsősorban édesapjukat, míg a lányok inkább az édesanyjukat tekintik példaképnek az életükben. A megkérdezettek 15%-ának külföldi példaképe van. A fiatalok 10%-a választott belföldi példaképet. Közöttük vegyesen találkozunk tévébemondóval, sportolóval, zenésszel vagy más területről származó hírességgel.

Kapcsolódó cikkek: