A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A világ csodái

Utazni jó dolog! Nemcsak fizikai kihívás, de komoly szellemi megpróbáltatás is. Jellemünk formálódik, látókörünk kitágul, érzékenyebbé válunk a minket körül vevő világra. Vendégeink, Papp János, Dr. Juhász Árpád, Hevesi Tamás és meglepetés női vendégünk rengeteg helyen jártak már a világban. Legszebb és legnagyobb hatású úti élményeikről mesélnek. Közeledik a nyár, ha csak tehetik, utazzanak Önök is!

Utazni jó! Az ember rengeteg érdekes dolgot láthat, melyeket máshol és máskor nem. Új helyeket, embereket - és ami még fontosabb - egészen új szemléleteket ismerhet meg. Felejthetetlen élményekkel gazdagodik, melyekből feltöltődik és az azt követő időszakban táplálkozik.

Hevesi Tamás zenész, labdarúgó edző az FTC női labdarúgó szakosztályának megalapítója imád utazni. Kedvenc országai közé tartozik Ausztrália, Új-Zéland, Thaiföld, és Costa Rica, de járt már a maorik földjén is vagy az afrikai Szent Tamás Hercegségben.

Hangya Edina turisztikai szakember egy véletlen munkalehetőség kapcsán került Máltára gyakorlatra. Addig csak a szeretetszolgálat jutott eszébe Máltáról. Gyakorlata során azonban beleszeretett a szigetbe, és azóta és szakmai és emberi kapcsolatokat ápol az országgal.

Kultúrák kaleidoszkópja

Málta szigetország, törpeállam Dél-Európában. A világ kilencedik, és Európa ötödik legkisebb nemzetközileg elismert független országa. A törpeállam ezek mellett az Európai Unió legkisebb tagállama. Területe 316 km². Csak a három legnagyobb szigete, Malta, Ghawdex (Gozo) és Kemmuna (Comino) lakott. Legmagasabb pontja a Malta-szigeti Ta' Dmejrek, magassága 253 méter.

A Máltai Lovagrend

A johanniták egy egyházi lovagrend, amely amalfi ispotályként kezdte működését Jeruzsálemben 1080 körül, hogy a szegény, beteg és sebesült keresztes lovagokat ápolja, gyógyítsa. Miután az első keresztes hadjárat megindult, vallási-katonai renddé alakult, saját regulával. Miután az iszlám erők visszafoglalták a Szentföldet, a rend Rodosz szigetére került, majd később Máltára. A máltai keresztet a Johanniták 1126-ban kezdték el hivatalos jelképükként használni. Nyolc ága a lovagok nyolc kötelezettségét fejezi ki, névlegesen: "igazságban élni, hinni, megbánni a bűnöket, alázatról tanúskodni, szeretni az igazságot, irgalmasnak lenni, őszintének és tiszta szívűnek lenni, és végül elviselni az üldözést." Idővel a nyolc ág azon nemesek nyolc különböző "nyelvét" is képviselte, amelyek testvériséget fogadtak egymással, ezek nevezetesen Auvergne, Provence, Franciaország, Aragónia, Kasztília és Portugália, Olaszország, Németország, és Anglia (Skóciával és Írországgal). A máltai kereszt mind a mai napig a Máltai lovagrend szimbóluma.

A rend ma

A Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend független nemzetközi jogalany, független államnak tekinti magát, a világ 92 országával tart fenn diplomáciai kapcsolatot (1990 óta Magyarországgal is) és saját útlevelet bocsát ki. Hivatalos küldöttségekkel képviselteti magát az UNESCO-nál, az ENSZ Genfben székelő szervezeteinél és az Európa Tanácsnál.

A rendnek világszerte mintegy 12 500 férfi és női tagja van, változatos társadalmi háttérrel. Öt kontinensen öt nagyperjelség, három alperjelség, csaknem negyven nemzeti szövetség működik. A rend a betegség, a szegénység, a társadalmi elszigeteltség, a türelmetlenség elleni harcot, a hit védelmét és előremozdítását tekinti fő feladatának.

Mindezekről akkor is érdemes beszélgetni, ha sajnos manapság sokan nem tehetik meg, hogy gyakran, vagy egyáltalán utazzanak. E mellett a belföldi és a külföldi utazást sem szabad és érdemes összehasonlítanunk. Magyarország a szülőföldünk, sokunk számára a legszebb hely a világon, mégis fantasztikus élményeket kapunk külföldi utazásaink során.

 

Kapcsolódó cikkek: