A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A szavak ereje

Fiatal zenészek lesznek a vendégeink, akiknek a dalai százezrekhez jutnak el a különböző rádiók, televíziók és az internet által, korosztályi megkötés nélkül. Számos hallgatójuk életét változtatták már meg a dalaik. Igen komoly jelentőséggel bír minden dal minden sora, éppen ezért hangsúlyozzák azt, hogy aki ezt a pályát választja, nagyon komoly felelősséggel tartozik a hallgatói felé. De vajon hogyan fedezték fel magukban a tehetséget? Ki és mi inspirálta Őket? Mikor jöttek arra rá, hogy mennyi mindent tudnak közvetíteni a zenéjükkel? Itt lesz velünk Ujvári Zoltán Szilveszter, Rizner Dénes Deniz és Horváth Gergely. Meglepetés hölgyvendégünk még pocaklakó volt, amikor bizonyos dallamok hallatán megmozdult.

"Mindenik embernek a lelkében dal van
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek
."     Babits Mihály

A zene az ember lelkében, emlékében és az egész lényében nagyon sok mindent képes megmozgatni. Amikor felcsendül egy régi dal, azonnal filmkockaszerűen jönnek elő a képek, az ízek, az akkori hangulat. Gyógyító erővel tud hatni. Egy-egy dalszöveg pedig egy életen át végig tud kísérni. A szavaknak hatalmas ereje van, ha ezek a zene húrjai között zendülnek fel, akkor pedig felerősítik minden érzékszervünk emlékeit.

Tóth Vera, Artisjus-díjas énekesnő  még édesanyja pocaklakója volt, amikor felcsendültek bizonyos dalok, amelyekre megmozdult. Csupán két éves volt, amikor elkezdte a dalok szövegét figyelni. Amikor karrierjének nekivágott nagyon sokáig azt érezte, hogy saját dalait nem tudja átadni a közönségnek. Miközben saját dalok kellenek ahhoz, hogy meg tudjanak ismerni egy előadót. Anna and the Barbies és Horváth Attila szövegei vannak rá nagy hatással.

A zene erejét kutatások bizonyítják!

  • Stresszcsökkentő hatása van. Rengeteg kutatás készült e téren: a napi szintű zenehallgatás fizikai és lelki állapotunkra, a műtét előtt álló páciensekre, a kimerült emberekre és a fogyatékkal élők életére is pozitív, jótékony hatással van. 
  • Már akkor hat, amikor még a világra sem jöttünk: azok a magzatok, akik sok hangélménnyel találkoztak, születésük után kiegyensúlyozottabbak, beszédfejlődésük gyorsabb lesz. 
  • A szívünk egészségére is jótékony hatással van: egy kutatócsoport felfedezte, hogy azok, akik boldog zenét hallgattak a vérerük átmérője megnőtt, így több vér tudott áramolni, míg azok, akik depresszív zenét hallgattak, azok vérerének átmérője csökkent. De az sem mindegy, hogy gyors vagy lassú zenét, hangosan vagy halkan hallgatunk. 
  • Fájdalomcsillapító ereje van: kutatásban részvevő, fájdalomban szenvedő alanyok 41%-nál javulás volt megfigyelhető. 
  • A zenetanulás során fejlődik a memóriánk: akik tanultak zenét, azok jobban teljesítenek, javítja a koncentrációképességet.
  • Öregedésgátló: azok, akik hangszeren játszanak, idősebb korban mentálisan fittek maradnak. 

Természetesen, úgy ahogy a piac többi aspektusában, e téren is megnőtt a kínálat. Egyre több előadó jelenik meg, ennek következtében meg kell tanulnunk szelektálni. Azonban mindnyájan tudjuk és érezzük azt, hogy mely dallamok töltenek fel energiával.     

Kapcsolódó cikkek: