A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A sorsunk meg van írva, vagy kezünkben a penna?

Kezemben van-e a sorsom? Miért sodort oda az élet, miért velem történt meg a tragédia, vagy éppen miért enyém lett a siker? A sorsanalízis szerint öröklött génkészletünk alapvetően meghatározza, miféle emberek, eszmék gyakorolnak ránk hatást, milyen betegségekre van hajlamunk. Vagyis a gének parancsa szerint működik a személyiségünk. Lehet, hogy a génjeinkkel együtt a sorsunk is öröklődik? S az önmegvalósítás ideája csak illúzió marad? Rúzsa Magdival, Balla Eszterrel, Sterczer Hildával és meglepetés férfi vendégünkkel beszélgetünk.

A mai kor embere törekszik magyarázatokat találni a kérdéseire. Mindent megpróbálunk megindokolni, nem tűrjük a bizonytalanságot, mert az szorongást szül. A világ nagy részén nem is túl népszerű a gondolat, hogy sorsunk eleve elrendeltetett. Többségünk ugyanis meg van győződve arról, hogy szabadon hozott döntéseivel határozza meg élete menetét. Megváltoztunk és elvesztettük hitünket – a bizonyíték nélküli elfogadás képességét. A tudomány, a ráció hívei lettünk, soha nem látott technikai fejlődésen mentünk keresztül, ami egész gondolkodásmódunkat átalakította.

Vannak egyáltalán véletlenek, vagy minden eleve elrendelt? S ha nem hiszünk a véletlenben, miért tudunk mégis felidézni olyan eseteket, melyek kapcsán magunk is elcsodálkozunk a sors furcsa fintorán?

Balla Eszter színésznő most, második kislánya születése után nem sokkal kapott egy olyan színházi szerepet, amit kifejezetten neki szántak. A Polygamy című darabban egy várandós nőt alakít, akinek a párja nem akarja a babát. Eszter nagyobbik lánya, Emma ötéves, down-szindrómával született. Ennek a helyzetnek a feldolgozásában a színésznőt a családjával, barátaival, hozzáértőkkel folytatott beszélgetések vitték előre. Az volt a feladatuk, hogy Emma számára megtalálják a leghatékonyabb terápiákat, fejlesztési lehetőségeket. Ez átsegítette őket a legnehezebb időszakokon is.

A hívő emberek szerint nem tudhatjuk, hogy Isten miért szánt nekünk éppen olyan sorsot, amilyen a miénk. A sorsunkat nem tudjuk megváltoztatni, és ne is akarjuk. El kell fogadnunk, és ha ezt meg tudjuk tenni, csodálatos megbékélésben lesz részünk. A sorsunk azonban nem egyenlő az életünk minőségével. Míg sorsunkon nem, életünk minőségén tudunk változtatni. Emberi sorsunkat megbékélve, méltósággal kell viselnünk. Életünk minőségének javításán tudatosan, hittel, töretlenül kell munkálkodnunk. Az embernek az az életfeladata, hogy ha bajban van, keresse meg a kiutat, a megoldást saját sorsára.

Sterczer Hilda hegymászó, Erőss Zsolt özvegye színésznő szeretett volna lenni.  A főiskola után szinte pánikba esett, hogy onnantól az unalmas kiszámítható élet következik. Ekkor talált rá a hegymászásra és Erőss Zsoltra, akivel egy pár lettek. Férje tragikus balesete után Hilda most két kisgyermekével próbálja újraépíteni az életét. A hegymászónő hívő ember, s a tragédiát követően hite más kérdéseket vet föl, mint azelőtt.

Csík János http://csikband.hu/csik-zenekar-tagok/ népzenész 2002-ben nagyon súlyos autóbalesetet szenvedett. Sokáig kérdéses volt, hogy vehet-e még a kezébe vonót. Úgy érzi, az újraépülés időszaka nagyon sok mindent megtanított neki. Újra kellett tanulnia járni is – átértékelődött számára a világ. Azóta a döntési helyzeteit teljesen másképpen éli meg. Tudatosan és fizikai értelemben is lelassult, lelassított. Magánélete is gyökeresen megváltozott azóta. Úgy érzi, azért maradt életben, mert dolga van még.

Akár hiszünk a véletlenekben, akár nem, az egybeesések áthatják egész életünket, színezik, árnyalják, emlékezetessé teszik azt. S ami a legfontosabb: újra és újra gondolkodóba ejtenek...

Kapcsolódó cikkek: