A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A lélek egészsége

Szinte minden betegség visszavezethető a lelki egyensúlyunk megingására. Modern társadalmunkban divat lett az egészség megőrzése, az egészséges életmód, de keveset hallani arról, hogy mit lehet akkor tenni, ha a lélek nincs megfelelően rendben. Kutatások szerint Magyarországon minden ötödik ember szenved depresszióban, amely kihatással van az egészségi állapotára is. Hogyan alakíthatjuk ki lelkünk egészségét, milyen módszerekkel tarthatjuk magunkat karban? Igaz-e, hogy minden fejben dől el? Vendégeinkkel, Tokody Ilonával, Dr. Belső Nórával, Moór Bernadettel és meglepetés férfi vendégünkkel arról beszélgetünk, hogy ők hogyan próbálják megteremteni a lelki egyensúlyukat.

A stressz úgynevezett urbanizációs betegség. Nem is egyszerű betegség, hanem egy betegségsorozat elindítója. Okozója a rohanó életformánk, a határidők, áremelések, dugók, a tömeg, a zaj, úgy érezhetjük, szétforgácsolódunk a hétköznapokban. Szervezetünk képtelen alkalmazkodni a folyton változó körülményekhez. Az állandósult stressz hatására tüneteink között megjelenik a depresszió, és a neurózis, azután ezek ellensúlyozására rossz esetben a dohányzás, az alkoholizmus, a drogfüggőség.

Moór Bernadett énekesnő számára lelki megnyugvást okozott, amikor elkezdte megérteni önmagát. Több mint száz könyvet elolvasott erről a témáról. Azt tartja, hogy a lelki egyensúlyunk megtalálásában nagy szerepet játszik a megfelelő mozgásforma kiválasztása is. Bernadett jógázik, ez az egyik olyan tevékenység, ami teljes légzést biztosít – az úszás és az éneklés mellett.

Schirilla György sportember úgy gondolja, hogy a szeretet, a megértés, a megbocsájtás mind-mind nagyon fontos alkotóeleme a lelki békének, az egyensúlynak. Jógaoktatóként a legfontosabbnak a boldogságra való képességet tartja. Úgy látja, ma könnyen elveszítjük az utat magunkhoz. Hisz benne, hogy a testünk a lelkünk térképe. Bölcsessége a depresszióval kapcsolatban: „Aki elhagyja magát, azt mások is elhagyják, aki törődik magával, azzal mások is törődnek.”

Egészségpszichológia - biológiai tényezők és lelki háttér

Érzelmeink és gondolataink szoros kapcsolatban állnak testünk működésével. Ma már köztudott, hogy például a boldogsághormonnak nevezett endorfin fájdalomcsillapító hatással bír, vagy hogy a hosszan tartó levertség és depresszió úgynevezett immunszupressziót (vagyis immunvédelem-csökkenést) eredményezhet.

A betegségek kialakulásához természetesen biológiai tényezők is szükségesek, azonban semmiképpen sem elhanyagolható a lelki háttér. Nem véletlen, hogy egy érzelmileg megterhelő, netán konfliktusokban bővelkedő időszakban könnyebben kapunk el fertőzéseket. Ráadásul nemcsak az aktuális lelki viharok eredményezhetnek testi tünetekben megnyilvánuló kellemetlenségeket, hanem régebbi, fel nem dolgozott, sokszor a tudatalattiban rejlő sérelmek is. Nehezíti az orvosok dolgát, hogy nem mindig konkrét betegségek alakulnak ki, hanem csak egy-egy tünet - például álmatlanság, torokkaparás, gyomorégés, kínzó fejfájás -, amitől viszont mindenképpen szabadulnánk. Ilyenkor a vizsgálati eredmények sem mutatnak komolyabb eltéréseket, a panaszokkal ugyanis az idegrendszeren és az immunrendszeren keresztül a lélek válaszol a negatív eseményekre.

Kapcsolódó cikkek: