A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A két família összecsiszolódása

Két ember együttélésével vagy házasságával a családi rituálék is ötvöződnek. Tökéletesítjük, átalakítjuk vagy kiiktatjuk őket aszerint, hogy az új családnak mire van szüksége, mitől lesz más, személyesebb, egyénibb, mint az elődöké volt. Ünnepek, vallás, mindennapok az összecsiszolódás nehézségei. Görög Ibolya, Básti Juli, Kormos Anett és meglepetés férfi vendégünk avatnak be minket tapasztalataikba.

Lakva ismerszik meg az ember – tartja a régi, rendkívül bölcs mondás. Ami igaz, az igaz, gyakran olyannyira elvakít bennünket a rózsaszín köd, hogy csak az összeköltözés után döbbenünk rá, milyen ember is párunk. Az első, boldogságtól ittas időszak után aztán jön a kínos felismerés: a férfi, akivel pár nappal ezelőtt csillogó szemekkel összehurcolkodtunk, nem olyan, mint mi. Máshogy eszik, máshogy kel, máshogy fekszik, egyszóval máshogy él. Mások a szokásai, melyekkel az őrületbe kerget bennünket. Könnyen érezhetjük úgy, csapdába kerültünk.

A kutatások szerint a hasonló életvitelű emberek párkapcsolata tartósabb, akik kicsit hasonlóak, vagy különbözőek, azoknak sok türelem, kompromisszumkészség és alkalmazkodni tudás kell.

Básti Juli színésznő és férje, Puskás Tamás 1996 óta házasok. Nagyon könnyen összehangolódtak egymással. A színésznő úgy érzi, hogy az ízlésbeli azonosság, az élet dolgairól való azonos gondolkodás elengedhetetlen ahhoz, hogy jól működjön egy kapcsolat. És persze szerencse is kell hozzá, hogy az ember megtalálja azt a partnert, akivel mindez megvalósul.

A legtöbben közönyösek

Száz kapcsolat közül tíz boldog, húsz határozottan boldogtalan, hetven pedig közönyös. Párkapcsolatban élni nehéz, de minden ember párban akar élni. A kapcsolatot különféle próbatételek elé állítja az élet: anyagi gondok, szülői hatások, barátok elejtett kritikái, munkahelyi problémák, életszakaszok krízisei, fogkrémes tubus, no és a zokni hajtogatás.

Kormos Anett humorista több mint tíz éve házas. Az tetszett meg neki a férjében, hogy teljesen más volt, mint ő. Így házasságában azt kell megszoknia, hogy ha valami más, még nem biztos, hogy rossz. Nemcsak Anettnek, de szüleinek is feladat volt elfogadni férjét. Nagy távolságra élnek a szülőktől, így leginkább ünnepek alkalmával találkozik család. Anett szerint ez jótékony hatású távolság, hiszen így az eltelt évek alatt egészen jó viszony alakult ki köztük.

Régebben azt tartották, hogy a veszekedés az élet sója, és hogy az ellentétek vonzzák egymást. Manapság azonban érdemes odafigyelni az önismeretre és az emberismeretre is. Ugyanis sokkal egyszerűbb hozzánk illő párt választani, mint „összecsiszolódni”, mert ez utóbbi nagyon fájdalmas is lehet.

Egy férfi és egy nő - házasság jó barátságban

Miért van az, hogy a férfiak mindig elfelejtik lehajtani a vécé fedelét, a nők pedig órákra kisajátítják a fürdőszobát? - ez a címe annak a házasságmentő könyvnek, amit a két neves ausztrál pszichoterapeuta, Allan és Barbara Pease írt. Könyvükben bemutatják azokat a tipikus magatartásokat, kommunikációs módokat, amelyek feszültséget okoznak férj és feleség között, mert - mint mondják - minden házasságban eljön az idő, amikor az egymástól való elragadtatást felváltja a józanabb és főleg kritikusabb megítélés. Több mint 30 országban végzett kutatás alapján megállapították, hogy bizonyos problémák férfiak és nők között kultúrától, státustól, helytől függetlenül teljesen megegyeznek. Kutatásaik szerint a nők mindenütt sérelmezik, hogy a férjüknek mindenre van valami okos tanácsa, megoldása, amit rájuk akar kényszeríteni. A ház ura a másik félre való tekintet nélkül, megállás nélkül kapcsolgat a tévécsatornák között. Sohasem kérdezi meg, merre kell menni, ha kocsival kirándulnak, és ezért rendszerint eltéved. Morog, amikor vásárolni kell,a WC-kagyló fedelét nem hajtja le, az évek múlásával közönségesebbé válik,szórakoztatja a disznó viccek mesélése.

Pease-ék azt tanácsolják a férfiaknak, hogy türelmesen hallgassák végig feleségüket, ne szakítsák őt félbe. Ha esik az eső, az ajtó előtt álljanak meg a kocsival, hogy az asszony ne ázzon meg, amikor kiszáll, javítsák meg az ajtókilincset, táplálják be a mobiltelefonjukba az anyósuk telefonszámát.

A férjek fájó pontja ugyanakkor, hogy feleségük oktalanul zajong, amikor ők a kupameccset nézik, hogy az asszony számtalanszor felidéz bizonyos "semmiségeket", amelyeket ők el sem követtek, hogy párjuk állandóan elkanyarodik a beszélgetés témájától és apró, érdektelen részletekbe bonyolódik, amit képtelenség végighallgatni.

Ezeket a fájó pontokat nem értjük, mi okozhatja, igaz, hölgyeim?

Kapcsolódó cikkek: