A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A jó apa-fiú kapcsolat titka

Mai témánk a szülői kapcsolatok meglétének fontossága, ezen belül is az apa-fiú kapcsolat. Élményszerzés, példamutatás, barkácsolás, sportolás ezek mind az apákhoz köthetőek. Milyen egy jó apa-fiú viszony? Mire tud tanítani egy apa? Milyen értékeket ad át fiának? Hogyan működhet ez igazán jól? Mai vendégeink a fiaikkal való kapcsolatukról mesélnek. Itt lesz velünk többek között Bodrogi Gyula, Gryllus Dániel és Sipos Jenő. A meglepetéssel közelebb kerülünk a titok nyitjához.

"Az apa nem horgony, mely visszatart, sem hajó, mely magával visz, hanem világítótorony, melynek szeretete bevilágítja az utat."     George Webster Douglas 

Az apa a magabiztos, az erős, a mindentudó, a polihisztor, az élményadó, a játszótárs, az anya által felállított szabályok megszegője a gyermekkel szövetséget kötve. Az apa-fiú kapcsolat ugyanolyan fontos, mint az anyai kötelék. De mindkettő mással erősíti a gyermek lelkivilágát. Azokban a családokban, ahol az apához fűződő kötelék nem tudott megerősödni, ott a fiatal gyakran úgy dönt, hogy nem ezt a mintát akarja követni, hanem ennél sokkal jobban szeretné teljesíteni majdani apai szerepkörét. Mosolyogva nézem azokat az apákat, akik képesek gyermekükkel gyermekként viselkedni, hancúrozni, tanítgatni a férfias dolgokra. Az ilyen kapcsolat titkát osztják meg a mai vendégeink velünk.

Sipos Jenő a Magyar Labdarúgó Szövetség szóvivője édesapjával katonás rendben éltek. A tanulást és a sportot támogatta. Ő már nem akarta feszes módon nevelni a fiát, abból kifolyólag sem, hogy keveset tudott otthon lenni. Sokszor vitte magával a tévébe, amikor szerepelni hívták. Egyszer volt szülőin, akkor is rossz szülőire ült be- hozzáteszi humorosan.

Sipos Dávid Günther műsorvezetőnek természetesen foci meccsen volt az első élménye apukájával, amikor öngólt lőtt- meséli. Jenő szerette volna, ha fiából is focista lesz. De Dávidot olyannyira nem érdekelte, hogy a játék helyett, háttal a kapunak inkább a közönséget szórakoztatta. Pozitív dologként értékelte azt, hogy édesapja sosem szabta meg, hogy mit kell csinálnia.

Az apai szerep fontossága

A megfigyelések azt mutatják, annak ellenére, hogy általában az apa kevesebb időt tölt a csöppséggel, mégis erősebb testi kontaktus alakul ki kettejük között. Az apa tudja a magabiztosság érzését megerősíteni a gyermekben, a versenyképesség kialakulásában is szerepet játszik a személye. Ha az apa nincs jelen a családban, esetleg apa nélkül nő föl egy gyermek, úgy ahogy a fiúknál, úgy a lányoknál is problémát jelenthet a későbbiekben. A fiú felnőtt életében gondot okoz a nemi identitás kialakulása, a lányoknál pedig a későbbi partnerválasztást nehezíti meg.

Apakomplexus

Ez a komplexus gyermekkorra vezethető vissza a lányoknál.Felnőttkorban egy apja korabeli férfival alakít ki kapcsolatot. Az apa iránt érzett hiányt akarja pótolni. A szexuális erőszak áldozatainak egy részénél is jelentkezhet. A lány folyamatosan az apamintát keresi a férfiakban, de mivel nem talál hozzá hasonlót, így minden kapcsolata kudarcba fullad. A férfira bálványként tekint. Ezek a folyamatok mind tudat alatt mennek végbe és sokszor nem ismerik fel. Ilyenkor szakember segítségére lenne szüksége a fiatalnak.

Ahogy azt több tanulmány is bizonyítja, hogy egyre nagyobb az apák bevonódása a gyermeknevelésbe, értékelhetjük ezt pozitív folyamatként. Jó irányba tart az anya-apa szerepek megosztásának az aránya. A gyermek is sokkal többet kap lelkiekben az apa mindennapi jelenlététől, mint korábban a történelem során. Sose feledjük az apa az etalon a lánynak, hogy milyen párt válasszon, és a fiúnak, hogy milyen férfivá váljon. 

 

 

 

Kapcsolódó cikkek:

Apaminta

Az apukák rendszerint fiút szeretnének, legalábbis első gyerekként mindenképpen....

Tovább olvasom