A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A Duna szerelmesei

A Dunát mindenki szereti, de nem mindenki ismeri. Aki a folyam mellett lakik, szinte együtt él vele. Naponta lejár a partjára, nézi a vizet, dobálja a kavicsokat, evez benne, romantikázik a naplementében. Sok vita van arról, hogy lehet-e még fürdeni a Dunában, de aki a partján él, életében egyszer biztosan úszott már benne. A Duna összehozza az embereket, közösséget teremt. Vendégeink is a folyó szerelmesei: Kozmann György, Szalma Botond és Fábry Sándor - akikkel ezúttal meglepetés hölgy vendéget várunk.

Történelmünk elválaszthatatlanul összefonódik a Dunával, mely a második leghosszabb folyam Európában. Magyarországi szakasza 417 km és 300 km-nyi mellékága van nálunk. 10 országon halad át, vízgyűjtő területe 7 további országot érint. A folyó neve az ős-indoeurópai nyelv „dnu” (jelentése folyó, folyam) szavából ered.

Valamilyen okból a Duna elsősorban a férfiaké. A dunai hajóstól Az Aranyemberig, a hajóskapitányoktól a csónakházak tulajdonosaiig, a történelem nagyjaitól, kik átkeltek rajta, a nagy árvizek megfékezőiig, mind férfiak küzdöttek, úsztak, hajóztak a Dunában.

Für Anikó színésznő sok szállal kötődik a Dunához, gyakran megpihen a folyónál és már mázolta a Duna betűit kék padokra a Lánchíd lábánál. Csodálatos gyerekkori élmények, bajai nyarak, holtágakban csónakázások kötik a Dunához. A Tiszán pedig vízisíelni tanult meg. Amikor csak teheti, a víz közelségét keresi, ma is ez jelenti számára a feltöltődést. Kicsit hiányolja a Dunához kapcsolódó vízi és szárazföldi programlehetőségeket, hangulatos vendéglőket, melyek mindenki számára elérhetőek és kellemes kikapcsolódást nyújtanak az egész családnak.  

Jó példák – talán egyszer…

Ma a fővárosban mindenhol tilos a Dunában fürdeni - veszélyes és nem is higiénikus. A törvény tiltja, a rendőrség bünteti.

Bécsben 1972 és 1988 között építettek egy 3,9 négyzetkilométeres szigetet, amivel kettéválasztották a Dunát. A keletkezett mellékágban a víz tökéletes minőségű, így a sziget 21 km-es partszakaszán végig lehet fürödni. Belgrád egyik szigetén, Veliko Ratno Ostrvo szigeten is lehet úszni a Dunában. Egy melegebb nyári napon előfordul, hogy százezer ember is megfordul ott.

Az elmúlt években a Sziget Fesztivál nagy újdonsága volt a Sziget Beach, amit a Hajógyári-sziget északi csücskében alakítottak ki. A fesztiválozók fürdésre nem kaptak engedélyt, sok tábla jelezte is, hogy a Dunában fürdeni tilos. Épp csak annyiról szólt az egész, hogy térdig belegázoljon a Dunába, aki már nem bírta a forróságot. Már ez a „kacsaúsztató” is elég volt ahhoz, hogy a Beach a fesztivál egyik legnépszerűbb helyévé váljon…

Kapcsolódó cikkek:

Ölellek, Duna!

Mióta a Római-parton élek, viszonyom van. A Dunával. Régi kapcsolat már ez. Gyerekkoromban,...

Tovább olvasom