A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Yin és yang - a világ mozgatói

Ma már bárhol ránk köszönt az izgalmas, keleti hangulatú ábra és a hozzá tartozó filozófia, de először időszámításunk előtt 1250-ben lehetett találkozni a Változások Könyvében a yin és a yang világot mozgató és egyensúlyban tartó erejének ismertetésével. Ezen a tézisen alapul a kínai filozófia és orvoslás.

Fotó: Shutterstock.com

A yin és a yang egymás nélkül nem létezhet, bár hatásuk ellentétes. A yin a hegy árnyékos oldala, a yang pedig a hegy napos oldala. Értelemszerűen, ha nem lenne napos oldal, árnyékos sem lenne, és ha árnyékos nem lenne, nem lenne napos sem. A yin és a yang tehát nem kizárja egymást, hanem értelmet ad egymásnak.

A létezés alapja

Tévedés azt gondolni, hogy a yang a férfi-, a yin pedig a női létezés, de tény, hogy a férfiakban nagyobb a yang jelenléte, a nőkben pedig a yiné. Minden embernek mindkét energiára szüksége van, ha az egyik energia fogyni kezd, a személy hangulata, egészsége romlani kezd. A világegyetemben mindennek van ellentéte, ha nem volna, az sem volna, amiről elmélkedünk.

Nem volna hideg, ha nem létezne a meleg, nem lenne sötét, ha nem volna világos, és így tovább. Ez az ellentétes energiapár tehát a létezés alapja. A yin és a yang kölcsönhatását Daónak hívják, az ehhez köthető folyamatot pedig Változásnak. Erre utal tehát a világ egyik legnagyobb filozófiai művének címe, a Változások Könyve.

Fény és sötét

A taoisták úgy magyarázzák, hogy az idők legelején villám hasított a mindent beborító kozmikus sötétségbe, ezáltal megszületett az első ellentétpár, a sötét és a fény. Minden, ami sötét volt, a yin energiáját hordozta, és minden fényesség a yang erejét.

A világ további fejlődésével minden a yin és a yang jegyét viseli, tehát csak akkor tud létrejönni valami, ami ’ilyen’, ha létrejön az is, ami ’olyan’. A yin és yang kapcsolata tehát állandó és felbonthatatlan. A világűrben, a Földön, az állatvilágban és mindenhol együtt jelenik meg a yang és a yin. A Nap például yang, a Hold yin, a hegyek yang, a folyók yin… A yin és yang együttes jelenléte maga az élet.

Yin-yang és az egészség

A kínai orvoslás szerint minden betegség alapvető oka a yin és a yang egyensúlyának felborulása a szervezetben. Ha a yin-yang nincs rendben, akkor kezdődnek a testi-lelki tünetek és az egyre súlyosabb kórkép. A gyógyításhoz tehát korántsem elég a műtét vagy az orvosság, elsősorban az energetikai rendszert kell orvosolni, vagyis a yin-yang egyensúlyt helyreállítani.

Amit a testünkbe viszünk

A kínai orvoslás nagy hangsúlyt fektet a táplálkozásra. Azt mondják, hogy a yin ételek hidegek, így a szervezet megfelelő hidratáltságát okozzák, míg a yang ételek melegek, és inkább kiszárítják a testet. Egy adott élelmiszer yin vagy yang tulajdonságainak kevésbé van köze a tényleges hőmérsékletéhez vagy páratartalmához, sokkal inkább a testre gyakorolt hatásaihoz.

A ’hűvös’ vagy yin ételek általában alacsony kalóriatartalmúak és magas káliumtartalmúak, ezért meleg időben ajánlottak. A ’forró’ vagy a yang ételek általában több kalóriát és nátriumot tartalmaznak. Ezeket a hidegebb hónapokban javasolják, hogy elősegítsék a test felmelegedését.

Fotó: Shutterstock.com

Ideges vagy érzelmes?

A kínai orvoslás szerint a yin-yang elmélet alkalmazható az emberekre is, minden egyes embernek megvan a maga jelleme, jellegzetessége. A temperamentumnak öt fő csoportja van: egy személy lehet erős yang (hiperaktív, ideges, extrovertált), yang (aktív, nem motivált, extrovertált), yin-yang semleges forma (aktív vagy viszonylag inaktív, kissé motiválatlan, békés), yin (aktív), érzelmes, introvertált), vagy erős yin (viszonylag inaktív, nagyon érzelmes, introvertált). Ezek a tulajdonságok nem állandóak, a személy nagyon is tud változni ezen az élete során.

Ha a yin gyengélkedik…

Aki híján van a yinnek: kapkodó lesz, hiperaktív, türelmetlen, ingerlékeny, rosszul alszik, szédül, verítékezik, gyakran szomjas.

Tennivaló:

  • Türkizkék, sötétkék színekkel vegye körül magát.
  • Sétáljon holdfényben, álljon meg egy olyan helyen, ahol éri a holdfény a bőrét.
  • Tartózkodjon vízparton, hallgassa a víz csobogását.
  • Végezzen kreatív tevékenységet, fessen, írjon, készítsen nyakláncot.
  • Hallgasson lassú, andalító zenét.
  • Pihenjen passzívan, heverésszen, álmodozzon.

Ha a yang gyengélkedik…

Túlságosan érzelmessé válik, lelassul, túl gyengéd lesz, passzív, visszahúzódó, feledékeny, aluszékony, sápadt, hajlamos a vizesedésre.

Tennivaló:

  • Tartózkodjon nagy fák között.
  • Sétáljon fenyőerdőben, hegyes tájon, öleljen át egy fát.
  • Sütkérezzen a napon, végezzen légzőgyakorlatokat.
  • Fusson, kocogjon, menjen társaságba.
  • Sportoljon, végezzen lendületes, erőt kifejtő mozgásokat.
  • Inkább gyalogoljon, mint hogy buszra száll.
  • Vegye körbe magát a Nap színeivel, öltözzön világos, fényvisszaverő színekbe.
  • Végezzen fizikai munkát, takarítson, porszívózzon sokat.
  • Adjon pénzügyi, logikai tanácsot rászoruló embereknek.
  • Törődjön a pénzzel, költsön önmagára, vásárolgasson.
  • Menjen autózni, és ha teheti, ön vezessen!

Fotó: Shutterstock.com

Csikung állapot

A hagyományos kínai orvoslás szerves része a csikung torna. Ez a mozgásfajta nagyon hasonlít a jógára, mert nem csak a külső izmokat, de a szerveket is feltölti energiával. Az alapja a ki-be légzés, melynek üteme alkalmazkodik a gyakorlatokhoz. A gyakorlás során eljuthatunk a csikung állapotig, amely a mély nyugalom állapota. Ekkor a test anyagcsere-folyamatai egyensúlyba kerülnek, a túl- és alulműködés korrigálódik, és elérhetjük a yang és a yin kiegyensúlyozását.

Sárkányok és halak

A taoista szimbolikában a yin és yang ábrázolása két színnel történik. Alul a yin kék színű, megfelel a víz jellegének, amely lent foglal helyet; felül a yang vörös, megfelel a tűz jellegének, amely felfelé tör. Az általánosan ismert fekete-fehér ábrázolás egyszerűsített rajz, a korabeli nyomtatásban használatos színeken alapul – a feketén és az alapszínen – de a fekete mellett a yin oldal változatos színekben is előfordulhat, az alapszín vagy a papír színe szerint.

Mindenképpen fontos tudni azonban, hogy a yinre és a yangra nem lehet azt mondani, hogy fekete-fehér, vagy üres és teli, illetve semmi és valami – nem a létezőt és a nem létezőt képviselik, hanem az ellentétes jellegű tulajdonságokat, melyek egymásból alakulnak ki, és kiegészítik egymást. A yin és yang párost szokták ábrázolni sárkányokként (habár ezt kevésszer látjuk), vagy halakként (ahogyan egymás körül úsznak). Minél gyorsabban alakul ki a yin és yang áramlása, annál gyorsabban vonul vissza.

Minden tájcsitu három részből áll: yang (a világos oldal), yin (a sötét oldal) és az egységüket megjelenítő kör. Mindkét oldalban található egy-egy kis kör, melyek elnevezése: „yin a yangban”, illetve „yang a yinben”. Ezen belül, ha a kis köröket felnagyítanánk, mindkettőben egy-egy újabb tájcsitut találnánk, mivel a kis körökből újabb ’tajcsi’ fejlődik ki.

A tájcsitu jelében kifejeződik egy nagyon fontos elv, amely szerint „amikor a yang telítődik, a yin növekszik, és amikor a yin telítődik, akkor a yang indul az útjára”. A világegyetemben lezajló folyamatok kivétel nélkül ezt az elvet követik. Minél gyorsabban alakul ki a yin és yang áramlása, annál gyorsabban vonul vissza. Ezt fejezi ki a középen fehér kört tartalmazó ábrázolás.

(Forrás: Ni Hua-Ching: I Ching, a Változások Könyve és a változatlan igazság; Havasi András: A TaiJiQuan elmélete és filozófiája)

Címkék: kínai orvoslás, yin és yang jellemzői, csikung állapot

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!