A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Vigyázat, kullancsveszély!

A szabadban járókra, kirándulókra leselkedő egyik legnagyobb veszély a kullancscsípés, amely két súlyos betegség, az agyvelő- és agyhártyagyulladás, illetve a Lyme-kór okozója is lehet. De vajon mit tehetünk a betegségek megelőzése érdekében?

Fotó: Thinkstock

A kullancsok nem a fákon, hanem a fűben és a bokrok alacsony ágain élnek, onnan kapaszkodnak fel a ruhára, vagy az állatok szőrére. Az erdős, dús aljnövényzetű, magas páratartalmú helyeket kedvelik a legjobban, a fényt nem szeretik. A ruha alá bebújva a lágyabb bőrrészeket keresik meg, előszeretettel fúrják be magukat az ágyéki területen, a hónaljban, a térdhajlatban, a törzsön, de akár még a hajas fejbőrön is.

Fontos a megelőzés!

Ha kirándulunk, érdemes minden lehetséges módon védekezni a kullancscsípés ellen. Ruházatunk legyen világos (ezen feltűnőbb a mászó kullancs), a nadrágot tűrjük be a zokniba, a felsőrészt a nadrágba, és a fejbőrünket takarjuk el sapkával. 

A kullancsriasztó szer is segíthet kivédeni a csípést: a szabad bőrfelületeket, a nyakat, a csuklót, a bokát és a derekat fújjuk be vele. Egyes megfigyelések szerint B-vitaminszedéssel és fokhagymafogyasztással is elriaszthatjuk a kullancsokat, ám ezek hatásossága kétséges, nem érdemes rájuk hagyatkozni. A szabadban töltött idő után mindennap vizsgáljuk át alaposan a magunk és a családtagjaink testét!

Így szedjük ki szakszerűen

Ha kullancs fúródott a bőrünkbe, érdemes minél hamarabb eltávolítani, ám a korai eltávolítás sem jelent garanciát a fertőzés kivédésére. Az állatot fertőtlenített csipesszel a feji részénél, a bőrhöz a lehető legközelebb ragadjuk meg, és finoman, de határozott, egyenletes erőkifejtéssel húzzuk ki a bőrből.

Ne csavargassuk, rángassuk, vagy fogjuk meg a testét, mert az esetlegesen fertőzött béltartalmat visszaöklendezheti a bőrünk alá. Szintén tilos olajjal, zsiradékkal bekenni az állatot, mert ebben az esetben is fulladozni, öklendezni kezd. Ha a szájszerve beszakad a bőrbe, előbb-utóbb kilökődik, nem kell miatta különösebben aggódni.

A csípés helyét érdemes fertőtleníteni, ahogyan a csipeszt és a kezünket is. A kiszedett kullancsot egy fiolában őrizzük meg, mert szükség esetén sokat segíthet a vizsgálata. A csípés helyét és idejét jegyezzük fel.

Ügyeljünk a tünetekre!

A kullancs többféle betegséget is terjeszthet, ezek közül különösen a két legsúlyosabbra érdemes figyelni. A Lyme-kór legjellegzetesebb tünete a szélek felé élénkülő színű, kokárdához vagy gyűrűhöz hasonló, vándorló és növekvő folt, bőrpír, amely a test különböző részein jelenhet meg a csípést követő 30 napban, legalább 24 órás lappangási idővel.

A betegség antibiotikumos kezeléssel gyógyítható, mindenképp érdemes vele szakorvoshoz fordulni, mivel ha krónikussá válik, komoly bajt idézhet elő a szervezetben, az ízületek gyulladásától a szívizomgyulladásig. Az arcon vagy a fejbőrön levő kullancscsípéssel mindig forduljunk orvoshoz, és akkor is, ha várandós nőt csíp meg a kullancs.

A kullancs okozta vírusos agyvelőgyulladás első tünetei a csípést követő 5–14 napon belül jelentkeznek: láz, fejfájás, rossz közérzet, végtagfájdalmak lépnek fel. A betegek 95 százaléka teljesen felépül, ám esetenként ez a betegség maradandó károsodást, sőt, akár halált is okozhat. Épp ezért érdemes beadatni ellene a védőoltást – azt azonban fontos tudni, hogy a védettség csak a teljes oltási program végrehajtása után alakul ki a szervezetben.

Címkék: kullancs, kullancscsípés, agyhártyagyulladás, lyme-kór

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!