A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Vesztésre álló antibiotikumok

Elképzelhető, hogy tíz év múlva egy szimpla vérmérgezésbe is belehalhatunk. Lehet, ugyanis, hogy addigra nem lesz hatásos antibiotikumunk. Világszerte nő a baktériumok antibiotikumokkal szembeni ellenállása. S ez egyre súlyosabb közegészségügyi problémát jelent.

Fotó: Shutterstock.com

Magyarországon több mint 54 tonnányit szedtünk be ebből az egykor csodaszernek tartott gyógyszerből, s ennek egyenes következménye, hogy a mikroorganizmusok már nem reagálnak a hatóanyagokra.

Szuperbacik

Az antibiotikumok a világon leggyakrabban felírt gyógyszerek. Nélkülözhetetlenek a bakteriális fertőzések leküzdésében, szedésük azonban körültekintést igényel. Bizonyos szabályok megszegése esetén nemhogy pozitív hatásukat nem képesek kifejteni, de károkat is okozhatnak a szervezetben.

Nemcsak a túlzott antibiotikum-használat, de a fertőtlenítőszerek, antiszeptikumok és tartósítószerek is hozzájárulnak ahhoz, hogy a mikrobák egyre ellenállóbbakká válnak. A legnagyobb veszélyt a multirezisztens baktériumok jelentik, melyek már csupán néhány antibiotikumra érzékenyek.

A manapság sokat hallott kórházi fertőzések hátterében is gyakran ezek a szuperbacik állnak. A legyengült immunrendszerű – leggyakrabban intenzív osztályokon kezelt, műtéti beavatkozásokon átesett – betegekben könnyebben okoz végzetes megbetegedést egy ilyen multirezisztens kórokozó.

Mi tehetünk róla

Arról, hogy ezek a gyógyszerek hatástalanokká váltak, mi tehetünk. Az antibiotikumokkal szemben ellenálló

A sárkányok fognak minket megmenteni?
A gyógyszerkutatók egyre nehezebben találnak olyan hatóanyagot, amely felhasználható új, hatékony antibiotikum kifejlesztésére. Ezért számít komoly felfedezésnek, hogy egy Indonéziában élő varánusz szájában több tucat baktériumtörzs él, és ezek között akadnak olyanok is, amelyek vérmérgezést okoznak. E kórokozók még sincsenek káros hatással ezekre a hatalmas gyíkokra, ami a hüllők immunitására utal. A felfedezés nyomán elindulva a George Mason Egyetem kutatóinak figyelme a komodói sárkány vérében lévő molekulára irányult, és a folyamat végén előállítottak egy szintetikus hatóanyagot, melyet már sikerrel tesztelnek szuperbaktériumok ellen.
baktériumok kialakulásához alapvetően a túlzott és a helytelen antibiotikum-használat vezetett.

A felelőtlen antibiotikum-alkalmazás ellen a lakosság és az antibiotikumokat felíró orvosok is sokat tehetnek.

Ha indokolatlanul, vagy nem az orvos utasításai szerint szed valaki antibiotikumokat, azzal hozzájárul az antibiotikum-rezisztencia növekedéséhez.

A helytelen gyógyszerhasználók mellett hibáztathatók a gyógyszert sokszor feleslegesen felíró orvosok.

Egy, a WHO által publikált kutatás szerint európai szinten az esetek 40 százalékában helytelenül írnak fel antibiotikumot. Ráadásul számos olyan ország van a kontinensen is, ahol vény nélkül lehet antibiotikumot kapni

Fontos tudni!

Az antibiotikum kizárólag bakteriális fertőzések kezelésére alkalmas, vírus okozta betegségek (pl. influenza) gyógyítására nem. Éppen ezért az antibiotikum szedését csak az orvos írhatja elő. A megmaradt gyógyszert soha, semmilyen esetben sem szabad bevenni, még akkor sem, ha a tünetek ugyanazok, mint korábban.

Mivel a szervezetben az antibiotikumok gyorsan hatástalanná válnak és kiürülnek, mindig az előírt adagban és ideig kell őket szedni, még akkor is, ha közben a tünetek enyhültek. A nem megfelelő mennyiségben beszedett antibiotikum elősegítheti a rezisztens baktériumok elszaporodását, s ezzel a betegség kiújulását vagy súlyosbodását okozhatja.

Sajnos az antibiotikumok a szervezetben nemcsak a káros, hanem a jó baktériumok egy részét is elpusztítják. Emiatt szedésük gyakran okoz komoly hasmenést, bélgyulladást, ez pedig nehézzé teszi a betegség utáni regenerálódást.

A bél baktériumflórájának védelmében ilyen gyógyszer szedése mellett minden esetben probiotikus táplálékkiegészítőt kell szedni. Ezek javítják a bélflóra működését, elősegítik a problémamentes emésztést, erősítik az immunrendszert.

Nem kell mindig antibiotikum

Az enyhébb fertőzéseket és gyulladásokat gyógyszer nélkül is kezelhetjük. Sok növénynek van antibakteriális,

Hagymaszirup köhögés és hörghurut ellen
Egy apróra vágott hagymát 3 evőkanál mézzel és másfél deci vízzel keverjünk össze. Ezt a keveréket melegítsük addig, amíg felforr. Néhány órán át hagyjuk állni, majd passzírozzuk át. A szirupból naponta háromszor egy evőkanálnyit vegyünk be. Gyermekek is fogyaszthatják. Erősebb hatást érhetünk el, ha egy teáskanál tormát vagy kakukkfüvet is teszünk a keverékhez.
antivirális és gombaellenes hatása. Több közülük remek immunerősítő is, tehát megelőzésre is ajánlható rendszeres fogyasztásuk.

Legelőször kell említeni a vöröshagymát és a fokhagymát, hiszen évezredek óta használják a népgyógyászatban, orvosi célra is.

A fokhagymában rengeteg antioxidáns található, amelynek segítségével sikeresen képes elpusztítani a baktériumokat és vírusokat, valamint az immunrendszert is erősíti.

A gyakran fogyasztott hagymafélék segítenek megelőzni a szívbetegségek kialakulását, csökkentik a koleszterinszintet és akadályozza az érelmeszesedést

A gyömbérről sem szabad megfeledkeznünk, mert igen erős gyulladáscsökkentő. A megfázás és influenza megelőzésében és kezelésében is jelentős eredmények érhetőek el vele.

Sok esetben a fájó torok biztos ellenszere lehet a felforralt vízhez adott egy teáskanálnyi gyömbér és méz, a makacs köhögést pedig az egycsészényi felforralt vízzel elkevert gyömbér, csipetnyi szegfűszeg és méz csillapíthatja hatásosan.

Az echinaceának leginkább az immunrendszer megerősítésében van nagy szerepe, sikeresen felveszi a harcot különböző fertőzésekkel.

Eredetileg a kasvirágot a nyílt sebek gyógyítására használták, de jól alkalmazták a bakteriális eredetű betegségek során is. Leghatásosabb, ha alkoholos oldatként fogyasztjuk a torokkaparás és égés első percétől – akár óránként 1-1 kávéskanálnyit.

A méz számos kórokozóval veszi fel harcot, a baktériumok pedig nem válnak rezisztensé rá. A hagyományos orvoslás lassan kezdi ismét felismerni hatékonyságát ott, ahol az antibiotikumok kudarcot vallottak.

Ne csak torokfájás idején fogyasszunk mézet, hiszen a méz a benne található sok értékes anyagnak köszönhetően másra is hat. Hatásos lehet méhpempővel együtt fizikai fáradtság, álmatlanság vagy székrekedés leküzdésére is.

A propolisz több mint fele gyanta, amit fák kérgéről, rügyekről, bimbókról gyűjtenek össze a méhek. A másik fele viasz (30%), különböző illóolajok (10%), és virágpor (5%), míg a fennmaradó 5%-ban széles választékban találunk aminosavakat, vitaminokat, ásványi anyagokat és bioflavonoidokat. Leginkább az utóbbiaknak köszönhető a propolisz áldásos hatása.

Az eukaliptusz illóolaja a fertőzéseket okozó baktériumokkal sikeresen veszi fel a harcot. Párologtatással a köhögés és orrdugulás ellen vethetjük be. Ha éjszakára illatpárnára cseppentve a fejünk közelébe helyezzük, könnyebben át tudjuk aludni köhögés nélkül az éjszakát.

Címkék: antibiotikum, szuperbaktérium, rezisztencia, kórházi fertőzések

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!