A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Versözön a közösségi hálón

Aki rendszeresen használja a legnagyobb közösségi portált, biztosan találkozott a verslavinával. Mostanra könyv is született az egyedi ötletből. Na de miről is van szó pontosan?

Fotó: Facebook

Szabó T. Anna költő épp a korábbi írásait válogatta, amikor megtalálta Lackfi János írótársának negyvenedik születésnapjára, még 2011-ben írt ajándékversét. Gondolt egyet, és január 4-én kiposztolta János üzenőfalára. „A férfi, ha negyven, még győzi erővel, / a férfi, ha negyven, a csúcsra kiáll, /a férfi, ha negyven, még jól bír a nővel, / még fess, ha nem alszik, és friss, ha piál.”

Lackfi vette a lapot, és verssel válaszolt: „A nőci, ha negyven, még gondos a sminkje, / a nőci, ha negyven, aligha riszál, / a nőci, ha negyven, már taxikat int le, / és áll körülötte az éjjeli bál.”

Szabó T. Anna is belement a játékba, és jött az újabb vers, A nő, az akkor nő című.

Ami pedig ezután következett, azt senki sem jósolta volna meg. Több kortárs író, többek között Kiss Judit Ágnes, Tóth Krisztina, Jónás Tamás, Papp-Für János, Hartay Csaba is reagált egy-egy verssel. De a lavina nem csak a „profikat” rántotta magával. Pár nap leforgása alatt több százezren olvasták, lájkolták, kommentálták a műveket, és nemcsak pályatársak szálltak be a verselésbe, hanem lelkes amatőrök is.

Voltak maróan gúnyos, fájdalmasan őszinte, mérhetetlenül önironikus és rettentő vicces alkotások is a mai negyvenesek szemszögéből. Arról, hogy ők miként látják a világot, a korukat, a hétköznapokat, és egyáltalán hogyan boldogulnak ebben a világban.

Ráadásul aktuális volt a téma, hiszen a szövegek megjelenése véletlenül épp egybeesett a női-férfi szerepeket vitató politikusi-közszereplői megszólalásokkal, nyilván ezért is reagáltak rá annyian. De a sikerben Szabó T. Anna szerint közrejátszott a verstípus is. A négysoros strófák, a rímes, nem túl hosszú, játékos formák könnyeddé és fogyaszthatóbbá tették az írásokat.

Az biztos, hogy a lavina tarolt a világhálón. Lackfi János első válaszversét 330 ezren látták. Azt mondja, előfordult korábban is, hogy tízezer ember olvasta egy-egy művét, de ez a lépték még őt is megdöbbentette, hiszen számításai szerint összesen 6-700 ezer ember látta a posztokat, ami minden szempontból rekordnak számít.

Később megjelentek a reklamációk is: vajon hol maradnak a harmincasok, a húszasok, miért nem gondol senki az ötvenesekre, hatvanasokra és az annál is idősebbekre? Ezután rögtön felbukkantak a többi korosztály tapasztalatait összegző művek is, csak a #verslavina hashtaget kellett a szöveg mögé rakni.

A legjobb versekből aztán rekordgyorsasággal könyv is született: 16 szerző 40 versét gyűjtötték egybe, amit az irodalmi szakma egyfajta nemzedéki kiáltványként emleget. A könyv borítóját az olvasók szavazták meg a közösségi oldalon, most pedig már az új kötettel a kezükben posztolnak fotókat a világ minden tájáról.

Címkék: facebook, költészet, verslavina

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!