A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Védje a bőrét!

A napsugárzás augusztusban is komoly veszélyeket rejt magában: öregíti, sőt, meg is betegítheti a bőrt. Ha pedig érzékeny a bőrünk, a megszokottnál is nagyobb elővigyázatosságot kíván tőlünk a napfürdőzés.

Fotó: Thinkstock

A napsugárzás, és különösen a napégés károsítja a bőr sejtjeit – ezek a károsodások kezdetben nem okoznak gondot (legalábbis akkor, ha nem kell megküzdenünk a leégés okozta fájdalommal), de később, évek vagy akár évtizedek múltán súlyos problémákhoz vezethetnek.

A napozás leggyakoribb káros hatása a bőr gyorsabb öregedése. A bőrgyógyászok körében számos olyan történet ismert, amikor egy sofőrt vagy egy tanárt mindig ugyanazon az oldalán ért az ablakon beszűrődő napfény, és ettől az arca egyik fele akár évtizedekkel is öregebbnek tűnt a másiknál.

Egyenletesen, fokozatosan

A barnulásról a legtöbben nehezen tudunk lemondani. A D-vitaminnak a szervezetre gyakorolt jó hatása miatt is érdemes néha a napra mennünk. Ám e két dolog még nem ok arra, hogy felelőtlenül aszaljuk magunkat a direkt napsütésben.

Ne spóroljunk a naptejjel: naponta körülbelül egy evőkanálnyi jusson az arcunkra, a nyakunkra és a dekoltázsunkra, valamint a vállunkra, illetve körülbelül négy evőkanálnyi a testünk többi részére. A másik szabály a fokozatosság, és az, hogy a déli órákban mindenképp kerüljük el a napot, 10 és délután 3 óra között húzódjunk az árnyékba, sőt, szalmakalapot, könnyű, fehér pólót is felvehetünk.

Napallergia és napérzékenység

A nyári szezonban sokan szenvednek a napfény hatására kialakuló viszkető kiütésektől, pattanásoktól. Amit a köznyelvben napallergiaként emlegetünk, valójában a napfény hatására kialakuló bőrgyulladás. A megelőzés módja, ha erőteljes fényvédőt használunk, kerüljük a nagyon erős napsütést, és a nyár elejétől karotinkapszulát szedünk.

Érdemes odafigyelni azokra a vegyszerekre, gyógyszerekre és ételféleségekre is, amelyek fényérzékennyé tehetik a bőrt: ilyenek például a citrusfélék illóolajai, egyes gombaölő szerek vagy antipszichotikumok, bizonyos antibiotikumok, vagy éppen a zeller, de nem szabad beparfümözve se a napra menni.

Vigyázzunk a gyerekekre!
Három éven aluli kicsiknek nem való a direkt napsugárzás, a legjobb, ha az árnyékban játszanak. A kifejezetten gyerekeknek ajánlott naptej használata mellett adjunk rájuk világos ruhát, pólót, kalapot, napszemüveget. Ma már kifejezetten UV-védő ruhák is kaphatók, amelyek távol tartják a kicsik bőrétől a napsugarakat.

Akinek a bőre a naptejet se bírja, keressen olyan napvédő szert, amelyben leginkább fizikai fényszűrők vannak, pl. cink-oxid vagy titán-dioxid adja a fényvédő hatást. Ezek a felkenés után azonnal hatnak. Egyetlen hátrányuk, hogy fehéres réteget képezhetnek a bőr felszínén, és kissé nehezen kenhetők.

Hidratáljunk!

A napsugárzásnak kitett bőr rendszeres hidratálása különösen fontos. A nyári időszakban érdemes kifejezetten napozás utánra ajánlott testápolót használni: ezek a termékek ugyanis egyszerre hidratálnak, hűsítenek, segítik a napégette bőr regenerálódását, ráadásul nagyon hamar felszívódnak.

Ha minden óvintézkedés ellenére mégis leégtünk, a patikában vehetünk a leégés kezelésére ajánlott szert, de az aloe vera zselé is kiválóan regenerálja a megviselt bőrt.

Címkék: leégés, napvédelem, naptej, napallergia, érzékeny bőr

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!