A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Vaspillangó-kisasszony

Ha eddig nem, hát a riói olimpia zárónapján mindenki láthatta: a férfiuralmáról ismert Japán legnagyobb kormányzóságának élére a minap egy törékeny(nek látszó) hatvannégy éves hölgyet választottak. A tokiói staféta a 2020-as világjátékok főrendezőjét, Koike Jurikót illette.

Fotó: MTI-Kovács Tamás

Miközben a mosoly országában ez már-már ritkaságszámba megy, ő nem politikusdinasztia sarja. Édesapja egy külkereskedő cég vezetőjeként szolgálta a fölkelő nap országát, kivált a közel-keleti olajimport gépezetét kenegette, hozzáértőn.

Koike a Kairói Egyetemen tanult, ahol egyik japán diáktársával sietve házasságra lépett, ám a frigy hasonló gyorsasággal véget is ért. Azóta is házastárs és gyermek nélkül éli egyre intenzívebb szakmai életét.

A végzés után jó ideig tolmács-fordítóként hasznosította arab és angol nyelvtudását. Ez utóbbiról – egy későbbi interjú során – magam is meggyőződhettem. Hamarosan az egész ország megismerhette, tévéműsorok sikeres szerkesztő-riportereként. Flott föllépéséről nem kisebb személyiségek szerezhettek mély benyomásokat, mint Jasszer Arafat vagy Moamer Kadhafi.

1992-től aztán a politikával jegyezte el magát. Több pártot is megjárt, míg a Japánt hatvan éve két kisebb megszakítással kormányzó Liberális Demokrata Pártra esküdött föl. Az őt kevésbé tisztelők gúnyosan el is nevezték Madame Kaiten Szusinak – ez az a nyers halétel, amely futószalagon köröz a kuncsaftok előtt, míg valaki ki nem választja.

Koike asszony nyers energiáját ekkortól az uralkodó (neve ellenére) konzervatív párt élvezte. Én akkor beszélhettem vele, mikor környezetvédelmi miniszter volt, de rövid ideig – minő szenzáció errefelé! – a védelmi tárcát is rábízták.

Nem idegen tőle némi (?) nacionalizmus, sőt, enyhe feminizmusért sem megy a szomszédba… Rendszeresen ellátogat abba a tokiói Jaszukuni-szentélybe, ahol – kínai és koreai tiltakozásokat kiváltva – „első osztályú” japán háborús bűnösök előtt is tisztelegnek.

A főváros-környéki kormányzó pozícióját kiemelkedőnek ítélik Japánban. Csak a miniszterelnök előzi meg. A Margaret Thatchert és Hillary Clintont csodáló ambiciózus hölgy álmai az egekbe érnek. Aligha véletlen, hogy pártvezére, Abe Sinzó kormányfő ezúttal inkább nem is bíráskodott: csöndben figyelte párttársai vetélkedését, majd gratulált a feltörekvő győztesnek.

Akire fontos feladatok várnak: például a soron következő, 2020-as nyári olimpiai játékok zavartalan lebonyolítása. Két kormányzó-elődje is belebukott az ügyek kudarcos, vagy éppen csalárd pénzügyi pókerekbe kavarodott irányításába. Külön gondot okozhat, hogy a verseny építési „előfutamai” jóval költségesebbnek bizonyultak, mint ahogy tervezték. Az eredeti, 690 millió dolláros büdzsét már majdnem háromszorosan túllépték.

És bár köztudomású, hogy a japánoknak van mit a tejbe aprítaniuk, csak remélhetjük, hogy a hosszú hajrában nem savanyodik majd meg a szájuk íze…

Címkék: koike juriko, japán kormányzó

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!