A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Valóra vált rémálom - látjuk, ami nincs?

Arra ébredtem, hogy csilingel a szélcsengőm, pedig nem volt nyitva egyetlen ablak sem. Ki akartam nyitni a szemem, de csak nagy nehézségek árán sikerült. Az ágyam végében egy alak ült, és meredten nézett: egy kislány, fehér hálóingben. Rettentően féltem, mégsem tudtam megmozdulni vagy segítségért kiáltani.

Fotó: Wikipédia

Feküdtem kiszolgáltatottan, bénán és rettegve, hosszú másodperceken át. Aztán hirtelen újra álomba zuhantam, és mire felébredtem, már minden funkcióm működött, a kísértet pedig eltűnt. Az eset rövid időn belül többször is megismétlődött, és mikor elmeséltem a húgomnak, hogy nálam bizony szellemek járnak éjszakánként, csak rántott egyet a vállán: ugyan, csak alvási paralízised volt...

Bénultság és lidércnyomás

Az alvási paralízis vagy bénulás nem ritka jelenség: a különböző felmérések szerint az emberek 20-60 százalékának volt már benne része. Közvetlenül elalvás előtt vagy felébredéskor jelentkezik, és legfeljebb egy-két percig tart.

Az érintett a szemén kívül egyetlen izmát sem tudja megmozdítani, még beszélni sem képes, teljesen bénultan, magatehetetlenül fekszik. Gyakran kíséri félelemérzet, és társulhatnak hozzá hallucinációk vagy testen kívüli élmények. Sokan ezzel a jelenséggel magyarázzák a misztikus kísértetlátogatásokat és a földönkívüliek emberrablásait is.

Ébrenlét és álom határán

Az alvási bénulás tudományos magyarázata a REM-fázishoz kapcsolódik. Az álmodást jelentő REM-fázis természetes velejárója, hogy ilyenkor a szervezet ideiglenesen lebénítja a vázizmokat az alvajárás és az alvabeszélés elkerülése érdekében. Így a valóságban nem játsszuk el a testünkkel, amit az agyunkkal álmodunk.

Ha ez az átmeneti bénítás elalvás előtt kapcsolódik be, akkor az érintett még ébren van, miközben a teste már álomba merült: ekkor hypnopog alvási bénulásról van szó. Ha ébredéskor egy ideig nem kapcsol ki, akkor az illető már felébredt, de a teste még nem: ezt hypnopompic alvási bénulásnak nevezik.

Mivel ebben a szakaszban az ébrenlét és az álom keveredik, megjelenthetnek valóságosnak tűnő álomképek, hallucinációk – mint például az én esetemben a kísértetlány.

HENRY FUSELI: A RÉMÁLOM
A 18-19. századi svájci festőművész olajfestménye a démonikus jelenlétként felfogott alvási paralízis klasszikus megjelenítése.

Nehéz eldönteni, hogy a képen démonjárást látunk az alvó nő körül, vagy a projektált rémálmot, amit éppen átél. A kép a Detroit Institute of Arts gyűjteményében található.

Csak semmi pánik!

Felmerül a kérdés: mit tehetünk, ha ilyen cseppet sem kellemes élményben van részünk? Nos, a legfontosabb, hogy tudatosítsuk magunkban: amit látunk, csak álom, a test bénultsága pedig pár percen belül el fog múlni.

Persze megpróbálhatjuk siettetni a teljes ébredést: igyekezzünk grimaszolni vagy a lábujjainkat, kézujjainkat megmozdítani.

Ha a kellemetlen éjszakai élmény rendszeresen visszatér, és már a mindennapjainkra is kihat, mert félünk elaludni, vagy nem tudjuk rendesen kipihenni magunkat, akkor érdemes ellátogatni egy alvásdiagnosztikai centrumba.

Címkék: rémálom, alvási paralízis, nem az, aminek látszik, henry fuseli

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!