A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Váljunk? Ne váljunk? Hogy váljunk?

Senki nem úgy indul el az oltár felé, hogy de jó, egy kis időre hozzámegyek a leendő exemhez. Igaz, a válások száma 2016-ra 20 ezer alá csökkent (az ezredforduló éveiben ez a szám 24-25 ezer volt), de azoknak a pároknak az életét örökre megváltoztatja egy válás.

Fotó: Shutterstock.com

A válás szomorú és kegyetlen folyamat, senki nem tud „jól” kijönni belőle. Kudarcnak éljük meg, hogy a kapcsolatunk nem sikerült, bárki is a hibás, persze, általában a másik a hibás, ki lenne, de rettenetesen fáj azt is elviselni.

Fáj, mert becsaptak, megcsaltak, talán nem is egy másik féllel, hanem az alkohollal, a túl sok munkával.

Ha már nem bírjuk a veszekedést, ha már nincs perspektíva a kapcsolatban, ha már nem hisszük el, hogy a másik „kedvünkre” változhat, ha nincs már érintés, meghittség, szerelem, még csak barátság sem, akkor bizony szét kell válni.

Próbáljuk meg újra?

A magyar válásjog ad időt és lehetőséget arra, hogy a keresetet benyújtó felek még kibékülhessenek. Ilyenkor nem árt tényleg feltenni a kérdést: biztos nincs visszaút?

Tudtad?
- A válóperek 71 százalékát a feleségek kezdeményezik.
- A két legfőbb válóok a hűtlenségből, illetve az alkoholizmusból eredő probléma.
- Ma minden tizedik felnőtt ember elvált a házastársától.
- Korábban 10-14 év után döntöttek válás mellett. A rendszerváltás óta ez kitolódott 20 évre.
A kétgyermekes, 37 éves Mariann mindennapjait nem is a férje, hanem az anyósa tette elviselhetetlenné.

– A férjem békés természetű ember, igyekezett kimaradni a vitáinkból, de aztán elhajlott a kisebb ellenállás felé. Mivel az anyjától félt jobban, velem szállt szembe a védelmében.

Engem már az is megőrjített, ha azt mondta, ne törődj anyámmal, hisz egy szegény betegeskedő, idős asszony. Ahhoz persze nem idős meg beteg, hogy naponta piszkáljon engem. 

Beadtam a válókeresetet, és elköltöztem egy barátnőm üres lakásába a két gyerekkel. A férjem, persze, imádja a gyerekeit, és szinte naponta ott volt velünk. Észrevettük, hogy amióta nincs anyós, azóta nem veszekszünk.

Már közeledett a tárgyalás napja, és mi végigszeretkeztünk egy hétvégét. Megértettem, hogy nagyon szeretem őt, és más megoldást kell keresnünk, nem a válást. Most sokkal rosszabb körülmények között élünk, de távol az anyóstól, és nagyon boldogan.

Sem csók, se semmi

– A férjem nem akart válni, egyfolytában győzködött, hogy megváltozik, csak ne hagyjam el – meséli a 29 éves Anita. – És én sokszor bólintottam rá, hogy rendben, próbáljuk meg. De semmi sem változott. A férjem ugyanis egy hal.

Nincs benne vér valahogy, soha, eszébe sem jut, hogy nő vagyok, és udvarolnia kéne, netán szeretkeznie velem. A hatéves kapcsolatunk alatt odáig fajultak a dolgok, hogy már puszit sem adott, ha hazajött. Ha át akartam ölelni, mintha félne tőlem, elhúzódott.

Hogy élhetnék szex nélkül? Egészséges, fiatal nő vagyok, szükségem van a testiségre. Hiába beszélgettünk erről olyan sokat, a vitákat egy lagymatag szex követte, majd megint hetekig a semmi. Nem bírtam tovább, elváltam, mert ha maradok, szeretőt kellett volna tartanom mellette.

Az italt választotta helyettem

– A nejemnél jobban sosem szerettem senkit – mondja a 42 éves Gyula. – De ő sajnos a kismamaidőszaka alatt rákapott az italra, és mára alkoholista lett. Ezt persze nem látja be, a tagadás fázisában van.

Eleinte megpróbáltam őt megmenteni, de hiába esküdözött, hogy nem iszik, éreztem a leheletén, sőt, a pórusaiból is szeszszag áradt éjjelenként az ágyban. Egy nap az ágyneműtartóban rengeteg bontatlan tömény italt találtam, amit már nem tagadhatott le.

Megfenyegettem, hogy el fogok válni, és el is költöztem otthonról. De amikor már a négyéves gyerekünket is veszélybe sodorta, mert elaludt, amíg a kicsi szabadon tevékenykedett a lakásban, akkor fogtam a gyereket, és beadtam a válást.

A szívem megszakadt, de teljesen tehetetlen voltam. A nejem ma is iszik, összeállt egy olyan férfival, aki partnere ebben. A gyerekkel meg alig törődik, nem is látogatja.

A szókimondás doboza

– Zsolttal amolyan se veled, se nélküled kapcsolatban voltunk, naponta ordítva veszekedtünk, mígnem eldöntöttük, hogy beadjuk a válókeresetet – meséli a 32 éves Kinga.

Jöjjön a mediátor!
Sok ügyvédi irodában van mediátorszolgáltatás, de önálló vállalkozások is foglalkoznak vele. A mediátor egy hivatalos békítő-közbenjáró. Segít kívülről nézni az ügyet, képes rámutatni az indulati gátló tényezőkre, és a jogi környezettel is tisztában van.
– Az ügyvéd javasolt egy mediátort, hogy könnyebben tisztázhassuk a dolgainkat, mert mi kétpercenként veszekedni kezdtünk.

Ez a mediátor egy nagyon kedves hölgy volt, sok türelemmel és szeretettel beszélt velünk, rámutatott a kapcsolatunk hibáira, de főleg arra, hogy azért veszekszünk folyton, mert nagyon szeretjük egymást.

Kéz a kézben mentünk haza tőle, és bevezettünk egy új szokást, egy amolyan „szókimondó dobozt.” Ha valamelyikünk úgy érzi, hogy a másik megbántotta, vagy csak valami titkos óhaja van, amiről nem mer beszélni, leírja egy cetlire, és bedobja a dobozba.

Mindennap megnézzük, van-e új cetli. Nem ér a másik szemére vetni, amit leírt, csak annyit szabad mondani: köszönöm. Amióta itt ez a kis doboz, nem veszekszünk, figyelünk egymásra, és a titkos óhajoknak köszönhetően izgalmasabb a szerelmi életünk, mint valaha.

Megtapasztalva, milyen egymás nélkül, már csak nevetünk azon, hogy valaha úgy hittük, el kell válnunk egymástól.

Ha már döntöttetek…

Fotó: Shutterstock.com

Amikor egy házaspár különböző okok miatt már képtelen folytatni a kapcsolatát, a váláshoz vezető út első lépése az illetékes bíróságon benyújtani a válókeresetet. Ebben a házassággal kapcsolatban számos adatot kell rögzíteni.

A keresetlevélbe bele kell írni az utolsó közös lakhely címét, és azt is, hogy a házastársak a közös gyerekekkel kapcsolatban miként határoztak. A keresetlevélen kell leróni az illetéket, ami 30 ezer forint. Ezt annak is meg kell tennie, akinek nincs jogi képviselője. 

A keresetlevélhez mellékelni kell a házassági anyakönyvi kivonatot, a gyermekek születési anyakönyvi kivonatát, a tartásdíj összegének megállapításához a jövedelemigazolásokat és a közös lakás tulajdoni lapját, ami 30 napnál nem lehet régebbi.

A felperes a kereseti kérelemben tudatja a bírósággal, hogy milyen döntés meghozatalát kérelmezi: a házasság felbontását, a tartásdíj megállapítását vagy a gyermekelhelyezést.

Amennyiben a felek előzetesen már meg tudtak állapodni a tartásdíjról, azt a bírósággal kell hitelesíttetniük. A tartásdíjon kívül meg kell állapodni abban is, hogy a gyermek milyen módon tarthatja a kapcsolatot azzal a szülővel, akivel nem fog együtt élni.

Válni kell, ha…

Ha teljesen bizonytalanok vagytok abban, hogy elváljatok-e vagy sem, akkor az jó jel, ne kapkodjátok el. Álljon itt néhány szempont, amit a döntés előtt nem árt mérlegelni. 

  • Jobb elválni, ha már nem tudtok beszélgetni egymással. Ha minden párbeszéd vitába csap át, ha már sem szép szóval, sem érvekkel nem lehet rábírni a párod, hogy meghallja a te szavaidat is, és viszont.
  • Váljatok el, ha már egyáltalán nincsenek közös céljaitok. Ha sem a hétvégéket, sem az estéket, sem a következő évtizedeket nem tudjátok közös álmok alapján eltervezni.
  • Inkább válj el, ha mellette kedvetlen lettél, célja vesztett és üres. Ha nincs kedved a régi hobbidhoz, de az új dolgok sem érdekelnek. Ha egyhangúnak és szürkének éled meg a vele töltött időt, és azon kapod magad, hogy egyedül jobban érzed magad, mint amikor ott ül melletted.
  • Ha már sem szépnek, sem csinosnak, sem nőiesnek, sem izgatónak nem érzed magad a társaságában – érdemes feltenni a kérdést, nem lenne-e jobb nélküle. Ha elfogytak a szerelmes éjszakák, eltűntek a váratlan ölelkezések, érzéki simogatások. Ha már minden fortélyt bevetettél, hogy visszahódítsd, de hiába…
  • Ne félj elválni, ha úgy érzed, vár egy új út, egy új világ, egy ismeretlen táj, amit fel kell fedezned, de ő nem akar veled tartani. Ha úgy érzed, nem tudsz tovább fejlődni, kiteljesedni mellette, ha úgyis csak visszahúzna, engedd el.

Okok, életkorok

Magyarországon a leggyakoribb válóok a megcsalás és az alkoholizmus, az esetek 70 százalékban a nők adják be a válókeresetet.

A nőknél változatlanul a 20-as éveikben járó házasoknál a leggyakoribb a válás, míg a férfiaknál a 30 évesek körében, ami a házasságra lépő férfiak magasabb életkorából és házasfelek közötti korkülönbségből adódik.

A válási arányszámok dinamikáját tekintve némileg más a kép. 2015-ben a legnagyobb mértékű, az átlagosnál jóval nagyobb növekedés a középkorú és az idősebb házasfeleknél történt.

A 45 éves és idősebb házas férfiaknál 12-13%-kal, a 40-es éveikben járó nőknél 9–17%-kal növekedett a válások gyakorisága az előző évhez képest.

(forrás: KSH)

Mikor lesz már vége?

Ha a felek a válás előtt mindenben meg tudtak egyezni, akkor két tárgyalás, 3–6 hónap is elég a szétválasztáshoz. 2014-től az új Ptk. életbe lépő módosításai szerint már nem kell megegyezni a vagyonmegosztás kérdéseiben, hogy közös megegyezéssel válhasson el a pár.

Emellett nem vizsgálja a bíróság, hogy a felek házasélete valóban helyrehozhatatlanul elromlott-e, és megszűnik a válás kimondását követő kétéves időkorlát a fellebbezés terén.

Ha viszont a felek nem működnek együtt, vagy nem tudnak a közös kiskorú gyermek felügyeletéről, a kapcsolattartásról megegyezni, a bontóper akár egy-másfél évig is elhúzódhat.

(Forrás: jogszabaly.hu)

 

Címkék: válás, válóper menete, válásjog, békülési idő

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!