A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Titokzatos szervünk, a pajzsmirigy

Gyakran előfordul, hogy különféle problémáink, túlsúlyunk, krónikus fáradtságunk, lehangoltságunk miatt pajzsmirigyünk rendellenes működését tesszük felelőssé. Talán azért, mert a pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák valóban számos tünet okozói.

Fotó: Shutterstock.com

Nem véletlenül. Hiszen a  pajzsmirigy az emberi szervezet legnagyobb hormontermelő szerve, ezért működése rengeteg más szervünk működését befolyásolja. Ha a pajzsmirigy működésével van probléma, tehát alul- vagy túlműködik, akkor a szervezet különböző pontjain, különböző működésében keletkeznek gondok. Ha magával a pajzsmiriggyel, mint szervvel van gond, akkor a közelében, tehát nyakunk területén jelentkezik a tünet.

A pajzsmirigy azért képes az egész szervezetünkre hatással lenni, mert a szimpatikus idegrendszert és az emésztőrendszert is irányítja. Mivel azonban nem fáj, nehéz felismerni, ha nincs minden rendben vele. Ugyanakkor a nyaki tájon kialakuló fájdalomnak csak nagyon ritkán okozója valamilyen pajzsmirigy rendellenesség. Érdemes tudni, hogy a rendellenességek lehetnek magának az aprócska szervnek a betegségei, de a működésében bekövetkező zavarok sokkal gyakoribbak.

Ha alulműködik

Előfordul, hogy a pajzsmirigy működése lelassul, sőt olykor teljesen megszűnik. Ennek legszembetűnőbb következménye, hogy a beteg alig eszik, mégis hízik. A környezet úgy látja, mintha lusta lenne, pedig nem az. A valóban tapasztalható szellemi és fizikai lelassulást ennek a belső elválasztású szervnek a kóros működése idézi elő. Gyakori az erős hajhullás, és a depresszió is.

Férfiaknál feltűnő a test szőrzet csökkenése. Nőknél ritkábbá válik a menstruáció, olykor teljesen el is marad. Csökken a fogamzóképesség, és gyakori a meddőség. Jellemző tünete a pajzsmirigy alulműködésének a szemöldök szélének elvékonyodása. De ennél komolyabb tüneteket is okozhat. Ezek közül a leggyakoribb az úgynevezett golyva, a pajzsmirigy megnagyobbodás, mely akadályozhatja a nyelést és a légzést is.

Az aulműködés miatt megnőhet a szívbetegségek és a szívelégtelenség kialakulásának esélye. De károsodhatnak azok az idegek, amelyek az agyból és a gerincvelőből érkező információkat juttatják el a végtagokba. A károsodott idegek miatt fájdalom, zsibbadás és érzéketlenség jelentkezhet az érintett területeken.

Azokat a csecsemőket, akik kezeletlen pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő nőktől születnek, nagyobb kockázattal érheti születési károsodás, mint az egészséges anyáktól születő gyermekek. Szerencsére az alulműködés hormonok pótlásával jól kezelhető. Ezért, ha a felsorolt tünetek közül bármelyik fennáll, érdemes szakorvost felkeresni.

Ha túlműködik

A pajzsmirigy hormonjai a sejtek élettani folyamatainak szabályozásában vesznek részt. A túlműködő, vagyis túl sok hormont termelő pajzsmirigy leggyakrabban a nők betegsége. Tipikus pszichoszomatikus betegségnek tartják, amely leggyakrabban a serdülőkorban, családalapításkor, a változókorban, illetve vélt vagy valós pszichés problémák miatt alakul ki leggyakrabban.

De kapcsolódhat a betegség a szervezet szülés utáni fokozott terheléshez is. Emellett gyakran jelentkezik pajzsmirigy-túlműködés olyan élethelyzetekben, mint például a munkahely elvesztése, a válás, vagy valakinek az elvesztése. Vagyis a leggyakoribb kiváltó ok, ha a szervezetet egy adott időszakban túl nagy megterhelés éri.

De lehet a tünet oka a túlzott jódozott só fogyasztása, vagy akár egyes megfázás kezelésére használt, vény nélkül kapható jódtartalmú készítmények szedése is. Sőt, amire ritkán gondolunk, fokozott jódbevitelt okozhat, egy komolyabb sérülés, illetve műtéti előkészítésként alkalmazott sebfertőtlenítők használata is.

Gombóc a torokban

Fotó: Shutterstock.com

Amikor nem a pajzsmirigy működésével vannak problémák, hanem maga a szerv nagyobbodik meg, annak leggyakoribb oka viszont a jódhiány. Ha nem kezelik a megnagyobbodott pajzsmirigyet, akkor előbb-utóbb felborul a működése is, és alul- vagy túlműködés jelentkezhet. Ezt mindenképp érdemes megelőzni.

De a pajzsmirigy megnagyobbodásával járhatnak a pajzsmirigy különböző gyulladásos megbetegedései is. A tünetei rendszerint enyhék, ezért a betegséget gyakran nem is ismerik fel, ám minél nagyobb a mirigy, annál inkább érez a beteg nyaki szorítást, gombócot a torkában, nyelési nehézséget, állandó köhögési ingert, és gyakran előfordul, hogy hangja rekedtessé válik.

Hol található?

A pajzsmirigy a légcső két oldalán található, a nyak elülső részén. Nőknél maximálisan 18 cm3, a férfiaknál pedig 25 cm3 térfogatú lehet, amennyiben egészséges.

Diagnózis

A pajzsmirigy helytelen működését, tapintással, laborvizsgálattal és pajzsmirigy ultrahanggal lehet megállapítani. Laborvizsgálat során kimutatható, ha a pajzsmirigy túl kevés hormont termel, pajzsmirigy ultrahanggal pedig megállapítható, ha a pajzsmirigy helytelen működése valamilyen szöveti változás miatt alakult-e ki.

Gyógyítás

Jódhiányos pajzsmirigy megnagyobbodás esetén a kezelés első lépcsője a jód pótlása. Alternatív kezelési lehetőség a gyógyszeres kezelés.

A pajzsmirigy alulműködés kezelése elsősorban hormonpótlással történik. A kezelés során az adagot egyénileg szakorvos állítja be. A pajzsmirigy alulműködés megfelelő szakorvosi kontroll és kezelés mellett tünetmentessé tehető, bár véglegesen nem gyógyítható betegség.

A pajzsmirigy túlműködés kezelése bonyolultabb feladat. A kezelésnek fontos része az életmódbeli és a dietetikai tanácsadás. Továbbá szükség lehet gyógyszeres kezelésre, műtéti, vagy izotópos terápiára is.

Címkék: pajzsmirigy alul-túlműködés, pajzsmirigy, gombóc a torokban

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!