A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Szeretetet hozó angyalok

Advent idején feldíszített koszorú kerül az otthonokba, de nem akármilyen koszorú, hiszen minden díszének, színének, gyertyájának misztikus jelentése van.

Fotó: Shutterstock.com

Adventi koszorút a XIX. századtól készítenek. Az ötlet egy evangelista lelkésztől, Johann H. Wicherntől származik, aki állítólag egy árvaházban felfüggesztett egy szekérkereket, melyre huszonhárom gyertyát helyezett el, és mindennap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.

A mai koszorú az ünnep előtti negyedik vasárnap kerül az otthonokba, és négy gyertya díszeleg rajta. Ahogy a karácsony közeledik, vasárnaponként mindig eggyel több gyertyát gyújtunk meg, ez jelképezi a szívünkben egyre növekvő fényt, míg végül szenteste a fenyőn ragyogó sok-sok kis láng jelzi a Megváltó eljövetelét (ezt jelenti maga az advent szó is). De vajon milyen misztikus szimbólumokat rejt a koszorú, a fenyő és a díszeik?

A gyertyák színe a katolikus hagyományban

Három lila és egy rózsaszín gyertya díszíti a koszorút. Az első vasárnapon egy lila gyertyát kell meggyújtani, ez a Hit jelképe. Története, hogy Isten Ádámnak és Évának elsőként ígérte meg a megváltást. A második gyertya szintén lila, ez a Remény gyertyája. A reményé, hogy eljön a Messiás, amit a zsidó népnek ígért meg Isten.

A harmadik gyertya az Öröm jelképe, és rózsaszín. Szűz Máriáért ég, aki életet adott a Fiúnak. A negyedik, lila gyertya Keresztelő Szent Jánost idézi, aki Jézus eljövetelét hirdetve megnyitotta az emberek szívét, ez tehát a Szeretet gyertyája.

Angyalváró adventi gyertyák

Ha nem ragaszkodunk a katolikus hagyományokhoz, a karácsony idején érkező angyalok tiszteletére is választhatunk gyertyákat az adventi koszorúra. Az első gyertya legyen kék, hogy üdvözölje a kék ruhás angyalt, aki megpihen az emberek között. A második vasárnapon a piros gyertyát gyújtsuk meg, hogy a tiszta szeretetet hozó, piros ruhás angyal is odataláljon hozzánk.

A harmadik vasárnapon a fehér ruhás angyal érkezik, így fehér gyertyával várjuk. Ő hozza el közénk a fényt. A negyedik adventi vasárnapon a lila palástos angyalt üdvözölhetjük, aki a békét hozza el a szívünkbe. Dalára felébrednek a földben szunnyadó magok, hogy tavasszal újra kiserkenhessen az élet.

Fotó: Shutterstock.com

A díszek mágiája

Még nem késő új karácsonyfadíszeket venni, és a fa megvásárlása is hátravan. De milyet vegyünk? A fenyő jelképezi magát az életet, és mivel örökzöld, az öröklétet. Ezért fontos, hogy ne érjük be holmi műanyag fával. Ha kicsi a hely, vagy sajnáljuk a kivágott fát, szerezzünk inkább néhány szép, egészséges ágat, és azokat díszítsük fel.

A toboz a gyermekáldás, a termékenység jele. A gömb alakú díszek a teljesség jelképei. A kacskaringósan elhelyezkedő girlandok a kígyót jelképezik az Édenkertből, hogy sose feledkezzünk meg az emberi gyarlóságról, a bűnbeesés kísértéséről.

Az apró arany angyalkák az advent angyalait hívják meg az otthonunkba. A néphit szerint ebben az időszakban az arra érzékeny emberek meghallhatják az angyalok suttogását, melyben égi üzenetet adnak át. A csengettyűk szintén az angyalok meghívására szolgálnak. A díszek arany és ezüst színei a gazdagságot, a pompát jelképezik. A valódi gyertya sem maradhat el a fáról, hiszen hármas szimbólumot rejt: a viasz az emberi test, a kanóc a lélek, a láng a szent szellem.

Mi legyen a gyümölcsöstálban?

Tisztára mosott és kifényesített piros almák, melyek egyrészt az egészséget hozzák el, ezért nagyon fontos, hogy semmilyen sérülés ne legyen rajtuk. Az alma másik jelentése a titkos tudás és a bölcsesség, mely a tiltott gyümölcsre utal.

A dió, mely olyan alakú, mint az agy, szintén a bölcsesség jelképe. Ha a dió héját aranyra vagy ezüstre festjük, fénylő bölcsességre, tisztánlátásra tehetünk szert. A fokhagyma a megtisztuláshoz, a gonosz távoltartásához szükséges, ugyanakkor az egészség jelképe is.

Fotó: Shutterstock.com

Angyalcsalogató

Mi is a legfontosabb, amire karácsony táján és azon kívül is feltétlenül szükségünk van? Természetesen a szeretet. Hogy legyen kinek adnunk, és legyen kitől kapnunk. Másrészt a békesség. A karácsony előtti rohanásban se feledkezzünk meg arról, hogy előcsalogassuk szívünkből ezeket az érzéseket.

Talán tudunk egy kis időt szakítani, hogy meditációval, elcsendesedéssel éljük át a szeretet és a béke érzését, és mondjunk hálát az égieknek, hogy szerethetünk és békében élhetünk. Az angyalok annyi mindent adnak nekünk, és olyan boldogok, ha néha egy-két percre hálát mondunk nekik ezért. Amikor érzik a lelkünkből áradó sok-sok köszönömöt, körénk gyűlnek, hogy sütkérezhessenek a szeretetben.

Kérjük meg őket, hogy az ünnepek idején képesek legyünk megőrizni a békességünket, és átadni a szeretetet mindazoknak, akik közel állnak hozzánk, hogy ők is továbbadhassák, és tovább és tovább…

Varázslatos névnapok

  • Szent Borbála napjához a Borbála-ág vágása fűződik. A hajadon lányok december 4-én cseresznyeágat törnek, és vízbe helyezik. Ha az ág szentestéig kihajt, a leány egy éven belül férjhez megy. Amerre az ág mutat, abból az irányból származik a jövendőbeli.
  • Luca napja, december 13-a a boszorkányokkal kapcsolatos. Ehhez a naphoz kötődik a Luca-szék készítése is. A széket Luca napján kezdték faragni, és karácsonyig kellett elkészíteni úgy, hogy mindennap csak egyetlen műveletet végezhettek rajta. Készítője szenteste, az éjféli misén a székről meglátta a boszorkányokat. Mivel elődeink féltek a boszorkányoktól, fokhagymát fogyasztottak, és fokhagymával dörzsölték be az állatok fejét is. A seprűket is elzárták, nehogy a boszorkányok azokon repkedjenek.
  • Miklós napján, vagyis Mikulás ünnepén, ha egy faágat viszünk be a házba, és vízbe tesszük, és az új év első napjára kivirágzik, a bűneink megbocsáttatnak. Ha Mikulás napján hóval mossuk meg az arcunkat, akkor egészségesek és gazdagok leszünk. Tilos viszont mosni, és nagyobb háztartási munkálatokat végezni, valamint veszekedni és fukarkodni, különben magunkra haragítjuk az égieket.

Nemes Nagy Ágnes: Karácsony

Fehér föld, szürke ég, a láthatáron
narancsszín fények égtek hűvösen.
Pár varjú szállt fejem felett kerengve
s el nem repültek volna űzve sem.

Csak álltam szürkén, szürke ég alatt.
– S egyszerre, mint gyors, villanó varázs
egy kicsi szó hullott elém: karácsony,
mint koldus kézbe illatos kalács.

Csodáltam. És a számon hála buggyant,
nem láttam többet kósza varjakat:
olyan szelíd volt, mint a gyermek álma,
s olyan meleg volt, mint a nyári nap.

Címkék: karácsonyi készülődés, díszek jelentáse, adventi népszokások

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!