A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ridikül válogatás

Rendezőnők német nyelven

Fotó: Friede Clausz/ Zero one film

A 2016-os német filmdíjas Az állam Fritz Bauer ellen című alkotással nyit az 5. Szemrevaló Filmfesztivál a budapesti Művész moziban.

Az idei filmnapok érdekessége, hogy a Svájcból, Németországból és Ausztriából érkezett új filmek felét női rendező jegyzi, így például a Toni Erdmannt, melyet a német Maren Ade forgatókönyvíró és rendező készítette, és amellyel sok év kihagyás után indult újra a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjért Németország.

A Süddeutsche Zeitung szerint a filmvígjátékot „olyan nívós anarchista humor és emberismeret jellemzi, amilyennel ma ritkán találkozhatunk a moziban”.

Anne Zohra Berrached 24 hét című alkotása megjárta az idei Berlinalét is, és ahogy ott, valószínűleg nálunk is elgondolkoztatja majd a közönségét. Mert mit lehet tenni egy olyan helyzetben, amikor valaki a terhessége hatodik hónapjában tudja meg, hogy a gyermeke Down-kóros, és súlyos szívelégtelenségben is szenved?

A főszereplőt, Astridot az Julia Jentsch alakítja, akit már jól ismerhetnek a Sophie Scholl – Aki szembeszállt Hitlerrel című filmből, melyért a színésznő elnyerte a 2005-ös Berlini Nemzetközi Filmfesztivál legjobb női alakítása díját.

A 4 királyok című film története nem ismeretlen konfliktushelyzetből indul. A Die Welt azt írta róla, ennek a mozinak „semmi köze a szokványos, szirupba mártott karácsonyi produkciókhoz – a 4 királyok ünnepi hardcore”.

Theresa Von Eltz alkotásában ugyanis négy tizenéves fiatal a szentestét nem a családi asztal mellett tölti, hanem egy pszichiátrián. Összesen 18 német nyelvű szemrevaló film érkezik Magyarországra, így hát érdemes alaposan körülnézni a fesztivál honlapján.

Szemrevaló Filmfesztivál
2016. szeptember 22 – október 1.
Budapest, Művész mozi
Debrecen, Pécs, Szeged
www.szemrevalofesztival.hu

Fesztivál az Ormánságban

Kémes, Szaporca és Tésenfa, az  Ormánság három apró települése is bekapcsolódik az őszi fesztiválok sorába, idén először.

A három falu mellett a Duna–Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközpont is helyszíne lesz az eseményeknek, melyre a szervezők olyan művészeket nyertek meg, mint például Pál István Szalonna és Bandája, Szirtes Edina Mókus, Beck Zoli (30Y), a Filharmónia Magyarország, Hobo, Sipos Mihály, a Pécsi Balett és David Yengibarian.

A fesztiváligazgató „régi motoros”, Márta István, aki ezúttal Magyarország gazdaságilag egyik legszegényebb, de értékeiben egyik leggazdagabb tájegységébe álmodott egy összművészeti fesztivált, a kelet-ormánsági „Bőköz” kisrégiójába, 280 kilométerre a fővárostól.

A koncertek mellett persze lesznek kiállítások is, és a „Cifra Filmszínház-Pajta és Zug"-ban az Ormánságot bemutató régi és újabb dokumentum- és játékfilmeket láthatunk. Megismerkedhetünk a kistelepülések kultúrájával és lakóival is.

Ha már a Fekete-víz patak környékén járunk, akár kenuba is ülhetünk egy kis testmozgásra, a természetkedvelők pedig csatlakozhatnak valamelyik ökotúrához. Márta István szerint a fesztivál célja a közösségépítés és nyitás, miközben lehetőség lesz arra is, hogy az ott élők is maradandó élményhez jussanak.

Ormánság-Bőköz Fesztivál
2016. szeptember 23–25.
Kémes, Szaporca, Tésenfa

Újra képzőművészeti főváros Szentendre

A téma az utcán hever, sőt, ha kell, ki is viszik oda, például feLugossy László képzőművész, aki végigmatricázta a belvárost, hogy hahó, itt vagyunk, kellenek az okoskodáselleni világnapok! Az Art Capital nem titkolt célja, hogy Szentendre ismét a képzőművészet magyar fővárosa legyen.

A nagy dobás az újragondolt és átépített MűvészetMalomban az esemény központi kiállítása, az „Elvesztegetett idő”, olyan művészek munkáiból, mint a Párizsban élő magyar Reigl Judit, a performer Marina Abramović vagy az amerikai videoművész, Bill Viola.

A kolozsvári Ecsetgyár művészeinek legújabb munkái is itt lesznek, mégpedig a Vajda Lajos Múzeumban, szóval aki szeretne egy kicsit rálátni a kortárs magyar és nemzetközi képzőművészetre, annak érdemes a nulladik Art Capitalt felvennie a bakancslistájára.

Art Capital – 20 kiállítás, 60 program, 90 alkotó
2016. október 16-ig
Szentendre

Esterházy Péter felolvasószínháza

Fotó: Fejér Gábor

A Színházi Dramaturgok Céhe a 2016-os Évad Legjobb Drámája elismerést Esterházy Péter Mercedes Benz című darabjának ítélte oda. A Kossuth-díjas író utolsó darabjának felolvasószínházi előadása szeptember 25-én lesz a Pesti Színházban, Hegedűs D. Géza rendezésében.

Aki nem látta a Teslában az író eredetileg a Szlovák Nemzeti Színház felkérésére írt munkáját, annak ott a helye a Pesti Színházban már csak az ilyen mondatokért is: „ÚR: Elég már. Jegyezd meg, Lucifer, a mondat én vagyok. Te legföljebb lábjegyzet. (csönd) Mindent én teremtettem. Például a Mercedest is én teremtettem. Egyébként a Škodát is. Valamint a Trabantot is.”

Magyar Dráma Napja – Esterházy Péter: Mercedes Benz
Pesti Színház
2016. szeptember 25., 19.00

Ínyencségek, bor és színház

Úgy látszik, hogy a nyári fesztiválozást egyszerűen nem lehet befejezni, de hát Tokaj-Hegyalja ősszel kihagyhatatlan, főleg, ha gasztrokalandok és pincetúrák is várják a kirándulókat. A jó borok mellé pedig jár színház is, például a Nézőművészeti Kft-vel, vagy a spontán Momentán Társulattal, nem beszélve egy jó kis Budapest Bár-koncertről.

Érdemes tehát egy hosszú hétvégét Tállya környékére szervezni, és akkor meglátogathatjuk a főutcán található Bernáth-házat is, ahol Mikszáth Kálmán a Különös házasságot írta, vagy találkozhatunk a Maszat-hegyen túlról Varró Dániellel.

Kerekdomb Fesztivál, Tállya
2016. szeptember 23–25.
www.kerekdombfeszt.hu

Filmpremier

Gigor Attila nyolc év kihagyás után ismét játékfilmet forgatott, de A nyomozó bonctermét leváltotta egy Csákvár melletti pusztára. A helyszín egy lerobbant benzinkút, dögmeleg. Nők és férfiak, akik nem tudnak továbbindulni. Közük van, vagy lesz egymáshoz, és felbukkan olyan valaki is, aki mintha már nem is létezne. Aztán valahogy ott reked, és kilenc ember élete megváltozik, mire szabadulnak a kúttól és egymástól.  

Kút
Rendező: Gigor Attila
Bemutató: 2016. szeptember 22.

Jutalom ékszerek

„One Week Contact" címmel a múlt évi Ékszerek Éjszakája Budapest díjnyertes alkotói –  Búzás Andrea, Széles Dániel és Tóth Zoltán ékszertervezők – munkáiból  látható jutalomkiállítás a Filter Galériában, ahol szeptember 28-án szerdán 18 órakor Szabó T. Anna költő, író, kritikus várja az érdeklődőket.

Design Hét Budapest
Filter Kortárs Ékszer Design és Művészeti Galéria
Szeptember 23. és október 2.

 

Címkék: esterházy péter, szemrevaló filmfesztivál, programok, ormánság-bőköz fesztivál, art capital, kerekdomb fesztivál, tállya, gigor attila -kút, casablanca

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!