A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Neveljünk fitt gyereket!

Lazasági és erőelemek váltják egymást a teremben, ahol a lányok rugalmasságánál csak a fegyelmezettségük feltűnőbb. Fit Kid, vagyis egészséges gyerek a neve annak a tömegsport és az élsport közé pozicionálható, magyar eredetű mozgásformának, amelyet már több ezren űznek világszerte.

Fotó: Thinkstock

Aki járt már ritmikus gimnasztika-, torna- vagy balettedzésen, az pontosan tudja, hogy itt a tréningek nem a szórakozásról szólnak. Érthető, hiszen az eredménykényszer ritkán jár kéz a kézben a felhőtlen jókedvvel. Az edzőtermeket krétapor vagy gyanta szaga és mély sóhajok hangja lengi be, padlójukat gyakran áztatja verejték és könny. A talajtorna, az aerobik, a ritmikus gimnasztika és a tánc elemeinek egységét adó Fit Kid-edzésen azonban nyoma sincs ilyesminek, a lányok arcán még a kétórás foglalkozások végén is természetes a mosoly. A tréninget a ritmikusgimnasztika-válogatott egykori edzője tartja, az akrobatikus elemeket egy olimpiára készülő tornász tanítja be, és minden héten jön tánctanár is.

„Az ideális alak itt nem a szálkás vagy a darázsderekú, hanem az egyenes tartású, kecses járású – meséli Borsányi Petra, a többi tanár munkáját koordináló Fit Kid-edző, aki maga is ebben a sportágban nőtt fel, majd saját klubot alapított. – Persze, nálunk is esik szó a helyes táplálkozásról, de nincsenek kötelező érvényű előírások, nem szólunk bele abba, hogy otthon mi kerül az asztalra. A Fit Kid szerethetősége éppen abban rejlik, hogy nem uniformizál: a különböző mozgáselemeknek köszönhetően mindegy, hogy mennyi a súlya, milyen az alakja és mennyire tehetséges az, aki ezt a sportot választja. Minden lány megtalálja a helyét a koreográfiában, sőt, a versenyeken is.” Merthogy a tornákon a négy elemcsoport nagy mozgásteret ad az edzőknek, a gyerekek pedig nem terhelhetők túl, hiszen az elemtáblázat korosztály szerint adja meg, ki mit mutathat be a színpadon. A legkisebbek például nem ugorhatnak szaltót, és még nem adhatnak elő nehezebb motívumokat. 

Az edző szerint a Fit Kid nemcsak jó tartást ad a három és tizenhat év közötti gyerekeknek, de fejleszti a ritmusérzéküket, az állóképességüket, valamint megtanítja jól hasznosítani az idejüket is, mert a kétórás edzés mellett a délutánba még bele kell férnie a tanulásnak is. Ez pedig nem hagy időt számítógépes játékokra, Facebookra és tévézésre. A nyolcéves Emese edzés után így fogalmazza meg, miért szereti ezt a sportot: „Itt vannak a barátnőim”. A Fit Kid közösségteremtő ereje nem merül ki abban, hogy összetereli egy terembe a gyerekeket, hanem a közös koreográfiák és jelmeztervezések mélyebb ismeretségek kialakulására is lehetőséget adnak. „Előfordult, hogy két kislány nagyon nem jött ki egymással, ezért összeraktuk őket egy csapatversenyre, és a felkészülés alatt elsimultak az ellentétek” – emlékszik vissza Petra.

Nemzetközi lehetőségek
Az ügyesebb cicák és papagájok előtt pedig már a nemzetközi porond is nyitva áll, mert a magyar szakemberek által tizenhét esztendeje kitalált sport már Olasz- és Spanyolországban, valamint Dél-Afrikában is követőkre talált, sőt, rendeztek belőle versenyt Malajziában is. A nemzetközi szövetség ezúttal Izlandon tartja az Európa-bajnokságot, ahová hat kisgyerek a mi klubunkból is kijutott - büszkélkedik Petra, aki azonban úgy gondolja, hogy az ilyen külföldi megmérettetésekre még ráérnek pár év múlva a most hat-hét esztendős kicsik, akiket testileg és lelkileg is fel kell készíteni, hogy egy esetleges kudarc ne szegje kedvüket, valamint hogy legyen motiváció számukra a jövőben is. És ahogy Emese anyukájának a szavaiból kitűnik, számítanak is az érdeklődés fennmaradására, mert örülnének, ha tinédzserként nem plázákban csavarogna a lányuk, hanem továbbra is Fit Kid-edzésre járna.

És nemcsak a gyerekek, de a szüleik között is kialakul egyfajta közösség. Emese anyukája, Mohos Edit elárulta, hogy a Korona Fit-Kid sportklubba járó gyerekek szülei már azt is a fejükbe vették, hogy egyesületet alapítanak, amibe mindenki beleteszi a saját kapcsolati tőkéjét és energiáját. Ha pénzt is tudnak szerezni, sporteszközökkel is bővítenék a szertárat, hiszen ahogy a gyerekek lelkesedését elnézik, akár hat-nyolc évig is használják még a szőnyegeket, trambulinokat.

Ezek után nem csoda, hogy a versenyekre és a fellépésekre az anyukák ugyanolyan lelkesen készülnek, mint az apróságok, például kiveszik a részüket a jelmezek megtervezéséből, majd – pénzt nem kímélve – el is készíttetik azokat. Ennek ellenére Edit, akinek a fia focikapusnak edz, nem tartja a futballnál vagy bármely más tömegsportnál költségesebb hobbinak a Fit Kidet. És ki ne fizetne meg egy kedves jelmezt, ha a gyereke ettől úgy érezheti, hogy egész évben farsang van? 

Címkék: jelmez, koreográfia, gyermek sport, fit kid, torna elemek, közösségteremtés, egyenes tartás, szülői közösség

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!