A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Minden a szeretet

Szeretnénk jók lenni. Nem csak azért, mert erre tanítottak kiskorunkban, és mert félünk a büntetéstől. És nem csak azért, hogy végül az angyalok és ne az ördögök várjanak a túloldalon. Hanem mert valami szelíd erő belülről arra hív, hogy legyünk szerethetők, és szeressünk.

Fotó: Shutterstock.com

Azt mondja az Írás: szeresd felebarátodat, mint tenmagadat. Ez talán a legnehezebben teljesíthető felhívás. Mert hogy lehet szeretni az olyan embert, aki folyton morog, ítélkező, gúnyos, agresszív, rosszindulatú? Sőt, hogy lehet szeretni, aki másokat bánt, gyilkol, háborút szít? De vajon mitől lett ilyen? Mi tette őt ilyen szeretetlenné, rideggé, kegyetlenné?

Már-már közhelynek gondoljuk, amikor egy pszichothrillerben a gonosz főhősről kiderül, hogy a gyerekkora maga volt a pokol, nem szerette senki, és akit ő szeretett, valami kegyetlen oknál fogva meghalt. Pedig a bűnügyi statisztikákat átnézve rá kell döbbennünk, hogy igaz. A szeretet hiánya a legkegyetlenebbül roncsolja az embert, kegyetlenebbül, mint bármely más kór.

Ego és lélek

A spirituális tanítók egyetértenek abban, hogy a lényegünk maga a szeretet. Ebben mind egyformák vagyunk, úgy is mondhatnánk, hogy ez a szeretet, amiből vagyunk, összeköt minket. Vagyis lényegében mind egyek vagyunk.

Ha valaki eljut a spiritualitás ilyen magas szintjére, hogy ezt ne csak elfogadja, de meg is tapasztalja, akkor képtelen lesz arra, hogy ne szeressen mindent és mindenkit, hiszen pontosan tudja, hogy minden egy: szeretet.

De mi történt például Jézussal, amikor a templomba érkezve azt látta, hogy kereskedők lepték el a szentélyt, a portékáikat kínálgatva? Hát, abban a percben ő sem volt a szeretet megtestesülése! Szörnyű haragra gerjedt, felborogatta az asztalokat, és szemvillanás alatt kikergette az árusokat. Hogyan lehetséges ez?

Úgy, hogy nem a lelkünk, hanem a személyiségünk, az egónk képes haragra gerjedni, gyilkos dühöt érezni, akár pusztítani is. Attól vagyunk emberek, hogy van egónk, vagyis egy önmagunkról alkotott képünk. Ám ha képesek vagyunk felülemelkedni az egón, ha mélyen lecsendesülünk, a düh elszáll, és megláthatjuk a valódi, igazi önmagunkat: a végtelen békét és szeretetet.

Vagyis nem arra hív az Írás, hogy egymás egóját, személyiségét szeressük feltételek nélkül. Az képtelenség volna. Azt a lényeget lehet csak szeretni, ami ott bujkál mindannyiunkban az ego néha szörnyen idegesítő, sőt, gyűlöletes álarca mögött.

Fotó: Shutterstock.com

Eric Fromm szerint „a szeretet a legerősebb törekvés az emberben. Ez a legalapvetőbb szenvedély, ez az erő tartja össze az emberi fajt, a törzset, a családot, a társadalmat. Szeretet nélkül az emberiség nem létezhet egy napig sem. A szeretet tevékeny erő az emberben; olyan erő, amely áttöri az embertársaitól elválasztó falat, amely egyesíti őt másokkal; a szeretet legyőzeti vele az elszigeteltség és elkülönültség érzését, de lehetővé teszi, hogy azonos maradjon önmagával, megőrizze integritását. A szeretetben megvalósul a paradoxon, hogy két élőlény eggyé válik, és megmarad kettőnek.”

Ennek az idilli állapotnak vannak bizonyos előfeltételei, vagy ahogy Fromm fogalmaz, alapelemei. Ezek a törődés, a felelősség, a tisztelet és az ismeret. Vagyis hogy képesek legyünk a másik érdekeit is szem előtt tartva cselekedni, hogy felelősséget vállaljunk testi és lelki állapotáért, hogy képesek legyünk meglátni benne azt a kivételes értéket, amely mássá teszi, mint a többieket, és ezt soha ne felejtsük el. És hogy mindvégig és mindennap igyekezzünk minél tökéletesebben megismerni a legtitkosabb és legelrejtettebb jellemzőit is, ami egyetlenné teszi számunkra.

Eric Fromm szerint szeretni annyi, mint feltétel nélkül rábízni magunkat valakire, teljesen odaadni magunkat abban a reményben, hogy a szeretetünk majd szeretetet hoz létre a szeretett személyben is. A szeretet hitből származó cselekedet, és akiben kevés a hit, abban kevés a szeretet is.

Csinálj, amit akarsz

Fotó: Shutterstock.com

Csakhogy nehéz mindig jónak és szeretőnek lenni egy olyan világban, ahol korántsem szentek mászkálnak köröttünk, ráadásul mi sem vagyunk azok. De ha szeretni nem is tudunk mindenkit, talán megpróbálhatjuk megérteni, mitől olyan ellenszenves számunkra a másik, milyen sérelem, fájdalom, vagyis szeretetlenség lehet a múltjában, amely ilyenné tette. És ha nem is tartjuk oda a másik orcánkat is a pofonért, megpróbálhatjuk elfogadni az illetőt olyannak, amilyen.

A fiatalkorában köztudottan duhaj életmódot folytató, majd később megvilágosodott és megtért Szent Ágoston Vallomások című művében azt írja, „Szeresd Istent, és csinálj, amit akarsz”. Ezzel a híressé vált mondattal arra utalt, hogy aki meglátja és megérti, hogy minden mögött Isten munkál, nem lesz többé képes a gyűlöletre. Ha szeretni nem is tudunk mindenkit a szó ’világi’ értelmében, de ártani sem fogunk többé senkinek és semminek. Mert többé nem tudunk.

Ha őt nem lehet, szeresd magad!

Furán hangozhat, de amellett, hogy szeretjük azokat, akiket tudunk, szeressük jobban önmagunkat azok helyett, akiket viszont nem tudunk. Tudatosítsuk magunkban a szeretet érzését minden percben. Minél több a tudatosan szerető ember, annál szelídebb lesz a világ.

Fotó: Shutterstock.com

Ha a bennünk lévő szeretetre figyelünk…

… nem sérülünk annyira egy veszekedésnél
… nem akarjuk majd mindenképp megtorolni, ha bántanak
… képesek leszünk toleránsabbak lenni a másik emberrel
… idővel a másik ember keserűsége is enyhül
… vonzani kezdjük az olyan embereket, akik szintén tudatosan szeretnek.

Énekek éneke 8,6.

„Tégy engem mint egy pecsétet a te szívedre,
mint egy pecsétet a te karodra;
mert erős a szeretet, mint a halál,
kemény, mint a sír a buzgó szerelem;
lángjai tűznek lángjai, az Úrnak lángjai.”

Címkék: eric fromm, szeretet és szeretetlenség, a szeretetlenség megbetegít, énekek éneke 6. 8.

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!