A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mérnöknő kerestetik!

Ötödik alkalommal, tizenhét településen, ötvenhét helyszínen és ezerhatszáz középiskolás lány részvételével zajlott le a Lányok Napja programsorozat. Az eseményt szervező Nők a Tudományban Egyesület 2020-ra meg szeretné duplázni a műszaki karokon tanuló nők arányát, ezzel hozzájárulva az e területen uralkodó munkaerőhiány csökkentéséhez, valamint a fiatal nők versenyképességének és egzisztenciális biztonságának növeléséhez.

Fotó: Fejes Márton

A Lányok Napján a különféle vállalatoknál a résztvevők kipróbálhatták például, mit bír ki egy tűsarok, szerelhettek turbinát, kalapálhattak autólemezt, megtudhatták, hogyan készül kedvenc műanyag kockajátékuk, hogy a főzésen kívül mire jó még egy csomag száraztészta, összerakhattak egy játékprogramot, megtervezhették életük első weboldalát, vagy tesztelhették a streamelés alapjait az okostelefonjukon.

Fény derült arra is, hogy az informatikusok nem csak a computer előtt kuksolnak egész nap, hogy miként biliárdoznak az atomokkal a kutatók, vagy miért táncolnak a kvarkok, valamint arra is, hogy egyes helyeken a kreativitást pingponggal és csocsóval fejlesztik.

Tizenhét városban negyvennégy cég részvételével ötvenhét helyszínen adtak lehetőséget a lányoknak az egyes szakmák megismerésére. Nem csak a lányok kaptak információkat, a cégeknek is jól felfogott érdekük a programban való részvétel, hiszen köztudott, hogy több multinacionális cégnél 2020-ra a középvezetés ötödének nőkből kell állnia.

A cél nyilván nem a kvótarendszer bevezetése, hanem az attitűdváltozás elérése és bizonyos berögzött sztereotípiák leépítése.

Fontos lenne, hogy a pályaválasztók is helyesen mérjék fel az esélyeiket a jövőt illetően, hiszen a most zajló negyedik ipari forradalomnak köszönhetően nagy számban tűnhetnek el teljes egészében a ma még jellemzően nők által végzett szakmák. Ugyanakkor a lányok körében kevésbé vonzónak számító műszaki pályák versenyképesek, kreatívak, rugalmasak, folyamatosan megújulnak, jól jövedelmeznek, és biztos megélhetést nyújtanak. 

A korábbi évek programjai után kitöltött kérdőívekből, valamint több, a témában készült tanulmányból is kiderül, hogy a mai fiataloknak többnyire semmilyen elképzelésük nincs egyes szakmákról, sőt, a nagy részük azt sem tudja, hogy a szülei mit dolgoznak.

A lányokra eleve jellemző a nemi sztereotípiákból adódó önbizalomhiány, amit még felerősít az a tény is, hogy sokszor a saját szüleik és tanáraik sem támogatják ezen a pályán őket, pedig iskolai eredményeik semmivel sem rosszabbak fiú társaikénál. Érdekesebbnek találnák a matematika-, fizika- és kémiatanulmányokat, ha több interaktív, tudományos kísérleteket is magába foglaló tanórájuk lenne.

A Lányok Napján épp az előbb említett hiányosságokat igyekeznek pótolni úgy, hogy a legmenőbb cégek, egyetemek és kutatóközpontok nyitják meg kapuikat, és interaktív, játékos programok keretében ismertetik meg a résztvevőket a náluk zajló munkafolyamatokkal és lehetőségekkel.

A Nők a Tudományban Egyesület ebben a programban szorosan együttműködik az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetséggel, akiknek egy tavaly szeptemberi kimutatása szerint hazánkban ma mintegy négyezer mérnöki állás betöltetlen.

Címkék: nemi sztereotípiák, hagyományos nemi szerepek, lányok napja, műszaki pályák, nők a tudományban egyesület, női pályák, mérnöknők

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!