A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mediterrán életérzés

Spanyolország a szívem csücske. Hangulatos városok, napsütés, finom ételek, jó borok és sármos férfiak. Nagy örömömre egy barátnőm pár éve Sevillába költözött, én pedig lelkesen látogatom őt. Legutóbb különleges alkalomból utaztam az andalúz fővárosba, amely újra lenyűgözött.

Fotó: Thinkstock

Sevilla igazán különleges mediterrán város, melyet a Guadalquivir folyó szel ketté. Szűk, labirintusszerű utcáin könnyű eltévedni. Tapasbárokkal, kávézókkal, számos látnivalóval és pezsgő élettel vár minket.

A spanyoloknak nagyon fontos, hogy munka után és hétvégén is közösen falatozzanak, iszogassanak. Válság ide vagy oda, ebből ők nem engednek. A helyiek kedvesek és nyitottak, de a saját nyelvükön kívül alig beszélnek mást, ezért nem árt egy kis spanyol nyelvtudás, ha szeretnénk kapcsolatba kerülni velük.

Néhány nevezetesség

Nem tudok betelni Sevilla nevezetességeivel. A városban épült a világ legnagyobb gótikus katedrálisa, ami a Föld harmadik legnagyobb templomának számít. Itt nyugszik Kolumbusz Kristóf. A katedrális különleges harangtornya, a 105 méter magas Giralda, Sevilla szimbóluma. A tetejéről fantasztikus panoráma tárul elénk az egész városra. Ezt a látványt nem szabad kihagyni! A katedrális kertjében narancsfák illatoznak.

Sevilla legszebb helyének az Alcázart tartom, mely eredetileg egy mór erőd volt, majd Európa legrégebbi királyi kastélya. Ma hatalmas, gyönyörű palotanegyed, meseszép udvarokkal, kertekkel és sétányokkal. Itt forgatták a Trónok harcának több jelenetét is.

A folyó mellett áll a Torre del Oro (arany torony), a 13. századi katonai őrtorony, amely ma kilátóként funkcionál, és tengerészeti múzeum működik benne. A középkorban börtön is volt.

A Plaza de España az 1929-es világkiállítás alkalmából épült tér, s a város és Spanyolország legszebb terének tartják. Az itt található, hidakkal övezett csatornákon csónakázni is lehet.

Érdemes megnézni a különleges mozaikokat, melyek Spanyolország tájegységeit szimbolizálják. Sok filmet forgattak már itt, például a Star Wars néhány jelenetét is. A tér a Maria Luisa Park része, mely a város legnagyobb, és egyben Európa egyik legszebb parkja. Csodás épületek, szobrok és szökőkutak színesítik.

Feria de Abril

Egy különös oldalát is megismertem a városnak: sikerült elcsípnem a híres Feria de Abril néhány napját. Ez a fesztivál az év legnagyobb eseménye az andalúz fővárosban. Sevilla egy hétig feria-lázban ég, az ünnep fontosságát az is mutatja, hogy sokan szabadnapokat kapnak az esemény miatt.

A nők többsége kortól függetlenül gyönyörű, színes flamenco-ruhakölteményekben tündökölt. A hajukba, pontosabban a fejük tetejére nagy, színes rózsákat tűztek, továbbá a ruhához és a virághoz illő óriási fülbevalót viseltek. Táskát nem illik venni ehhez a ruhához, ám a többrétegű alsó részbe varrnak egy zsebet, amiben el lehet rejteni a legszükségesebb dolgokat.

A feria kísérőrendezvényeként minden este hat bikaviadalt is tartanak. A 2016-os fesztivál szombatján az arénában küzdött a spanyol Juan José Padilla is, aki 2011-ben Zaragozában egy viadal során súlyosan megsérült. Egy óvatlan pillanatban a férfit felöklelte a bika, s az állat egyik szarva átdöfte az állkapcsát és a koponyáját is. Arcidegbénulást kapott, a jobb fülére halláskárosodást szenvedett, és elvesztette a látását a bal szemére. A matador öt hónap alatt felépült, és azóta is folytatja a küzdelmet a bikákkal. A baleset óta fekete szemtakaróval lép az arénába, ezért Kalóz lett a beceneve.

A férfiak is roppant elegánsak. Többnyire kék inget és zakót viseltek homokszínű nadrággal. Akinek nincs hagyományőrző ruhája, az is elegánsan érkezik: a „kiöltözés” itt kötelező.

A helyi ismeretség nagyon fontos a ferián, ugyanis nem olyan könnyű bejutni egy-egy úgynevezett casetasba, ahol az igazi bulik vannak. Cégek, politikai pártok, családok, szervezetek építtetnek erre az alkalomra helyszíneket, ahová meghívják a barátaikat, ismerőseiket, kollégáikat, hogy együtt ünnepelhessenek.

A bejáratoknál biztonsági őrök figyelik, hogy ne lépjen be illetéktelen személy. Természetesen vannak nyilvános casetasok, és lehet csak sétálgatni is, de a feria igazi élményét az adja, ha egy vagy akár több magán helyszínen ünneplünk. Szerencsére én bejutottam két casetasba is, az egyikben épp a sajtósok mulattak.

A sátorban fergeteges volt a hangulat, élő zene szólt, és mindenki táncolt. Én szorgosan ittam a feria édes fehérboros italát, a rebujitót, amelynek hatására megkopott spanyol nyelvtudásom és mélyen rejlő spanyol tánctudásom is előjött.

A feria egyik fontos eleme a sevillanas, a környék jellemző zenéje és tánca, ami négy részből áll, és megállás nélkül szól egész este. A casetasokban nem csak inni lehet, a Spanyolországban népszerű tapasok széles választéka is megtalálható itt. A többféle étel kis adagokban felszolgálva igazi kulináris élmény volt, és jól is esett egy-egy „spanyol tánc” után.

Címkék: sevilla, kolumbusz kristóf, giralda, katedrális, alcázar, torre del oro, plaza de españa, maria luisa park, feria de abril, casetas, rebujito, juan josé padilla

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!